Ana sayfa Haberler 2018 Yoklardan Var Kılan Kadın Ödülü Merve Tuncer’in

2018 Yoklardan Var Kılan Kadın Ödülü Merve Tuncer’in

4049
0
PAYLAŞ

Project North 44 ekibi tarafından düzenlenen Dünya Kadınlar Günü Buluşması 4 Mart 2018, Pazar günü Workers Action Centre binasında gerçekleşti.

Alanlarında uzman konuşmacıların söz aldıkları göçmen kadınların hukuksal hakları konulu panelin ardından, bu yıl ikincisi sunulan Yoklardan Var Kılan Kadın ödülü de sahibini buldu.

Prof Dr Aysan Sever tarafından Evren Merve Tuncer Coşkun’a sunulan ödülün ardından, Sever şunları söyledi:

‘Göçmen kadınların yaşantılarında önemli bir kopma olduğunda (ölüm, terk edilmek, boşanmak, şiddet görmek, işsiz kalmak), kendilerini yabancı bir diyarda, yapayalnız bulabilirler. North 44 grubu olarak biz, karşılaştıkları güçlüklere göğüs gerebilen bir kadınımızı ödüllendirmeyi düşündük. Binlerce güçlüğü yenen göçmen kadınlarımız bir ekonomik, akademik, politik, medya yıldızı olmayabilirler. Ne var ki, biz onların ezilmeyen başlarını, boyun eğmeyen kalplerini, yorulmayan çalışma güçlerini ve yaşamaya sıkıca sarılan ellerini kutluyoruz.


EVREN MERVE TUNCER COŞKUN
Almanya’nın Hamburg şehrinde, gurbetçi kızı olarak doğdu.
Ailesi Turkiye’ye tam dönüş yapınca, ilk, orta ve lise öğrenimini Aydın’da yaptı.
1994 yılında evlendi.
2000 yılında, eşi ve 3 çocuğu ile Kanada’ya göçtü. 4.cü çocugu burada doğdu.
2009 yılında, kendi çatısı altında misafir ettiği sevgili ablası, önceden beraber olduğu bir kişi tarafından, bıçaklanarak öldürüldü.
2009 yılında ablasının hayatına malolan saldırı, Merve’nin 13 yaşındaki kızının da defalarca bıçaklanması ve bir süre komada kalmasına sebep oldu.
2010 yılında  kendisine sürekli dini, sosyal, kültürel ve psikolojik baskıda bulunan eşinden ayrıldı.
2010 senesinde, eski eşi çocuklarına mahkeme tarafından bağlanan nafakayı vermemek için, gizlice Türkiye’ye kaçtı.
Merve, bütün geçirdiği travmaya rağmen, çocuklarına iyi bir rol modeli olup, social work sertifikası almayı başardı. Gücü yettiği kadar, diğer şiddet görmüş kadınlara yardım vermeye çalışıyor. Başından geçenleri bir kitap olarak toplamak da planları arasında.


EVREN MERVE TUNCER COŞKUN’un şiddete “HAYIR” diyen sesini, boyun eğmeyen başını, ve diğer kadınlara örnek olan gücünü
 kutluyoruz.