Ana sayfa Yazarlar İş Dünyası BELGE VE BİLGİLERİ SAKLAMA SÜRESİ

BELGE VE BİLGİLERİ SAKLAMA SÜRESİ

1050
0
PAYLAŞ

2021 yılı gelir ve giderlerimizi bildirdiğimiz bir dönem de bittiğine göre şimdi eş, dost ve müşterilerimden aldığım yaygın bir soru üzerine yazı yazabilirim diye düşündüm. “Beyan ettiğimiz gelir ve gider kayıtlarını ne kadar süre saklamam gerekiyor?”
Gerçekten ilgilenen herkes için, CRA (“Kanada Gelir Kurumu”), kayıt tutma hakkında bilmek istediğiniz her şeyi ve daha fazlasını ayrıntılandıran “Kayıt Tutma” adlı RC4409 kılavuzunu oluşturmuştur. Bu kılavuz, en çok ticari bir işletme ve şirket yürüten bireyler için geçerlidir.
Şimdi konuyla ilgili cevabı beklediğinizi biliyorum, ama ben arka planla ilgili bazı ayrıntılar verirken dikkatle okumanızı rica edeceğim.
CRA öncelikli olarak kayıtların geleneksel olarak defter kaydı formatında tutulduğunu ve günümüzde birçok elektronik kaydın da bilgisayar sistemleri tarafından tutulduğunu varsayar. Ancak CRA, elektronik kayıtların bir bilgisayarda, ağda, CD’de, DVD’de, kasette veya kartuşta saklanabileceğini de ifade etmektedir.
Kayıtların formatına bakılmaksızın, destekleyici belgeler gereklidir. Destekleyici belgeler yukarıdaki formatlardan herhangi birinde saklanılabilir.
Son olarak, satış faturalarını, satın alma makbuzlarını, sözleşmeleri, banka depozitolarını ve iptal edilmiş çekleri içeren kaynak belgelerinizi saklamanız gerekmektedir. Bunlara ayrıca yazar kasa makbuzları, kredi kartı makbuzları ve satın alma siparişleri de dahildir.
Tamam, şimdi sizleri merakta bıraktığıma göre, cevabı verebilirim. CRA, “Genel bir kural olarak, vergi yükümlülüklerinizi ve haklarınızı belirlemek için gerekli olan tüm kayıtları ve destekleyici belgeleri, ilgili oldukları son vergi yılının bitiminden itibaren altı yıllık bir süre boyunca saklamanız gerekir. Gelir Vergisi Yasası uyarınca altı yıllık saklama süresi, kayıtların ilgili olduğu vergi yılının sonunda başlar.” demektedir. Bu nedenle, çoğu durumda kayıtlarınızı neredeyse yedi yıldır tutuyor olacaksınız.
Eğer, beyanınızı geç gönderdiyseniz yani örneğin 2008 yılını 2021 yılında gönderdiyseniz, 6 yıllık süre 2008 beyanı tahakkuk tarihinden itibaren baslar.
Kayıtlarınızı en az altı yıl tutmanız gerektiği gerçeği, bir seferde 6 yılın birden denetleneceği anlamına gelmez. Vergi kaçakçılığı olmadığı ve kayıp yıllarının hala açık olmadığı varsayıldığında, vergi beyannamenizin postalanma tarihinden itibaren üç yıl boyunca CRA tarafından yeniden değerlendirilmeniz genellikle olağan dışı bir durumdur.
Burada dikkatli olmanız gereken bir konu, kaynak belgelerinizi sakladığınızdan emin olmanızdır, bunlar birçok denetçiyi tatmin etmenin anahtarıdır.
Bir birey olduğunuz ve ticari bir işletme yürütmediğiniz durumlarda, CRA web sitelerinde hala altı yıllık saklama süresine tabi olduğunuzu söylemektedir. Elektronik vergi beyannamesi başvuruları ile ilgili olarak da şunları ifade etmektedirler:
“Gelir vergisi ve sosyal yardım beyannamelerini elektronik ortamda veren veya posta ile gönderilen beyannameleri ile bilgi fişleri ve makbuzları ibraz etmeyen Kanadalılar, Kanada Gelir Kurumu (CRA) tarafından temasa geçilmesi durumunda vergi kayıtlarını hazır bulundurmalıdır.”
Vergi iadeler yapıldıktan sonra, CRA bildirilen gelirin yanı sıra talep edilen vergi kredileri ve kesintileri doğrular. Her yıl milyonlarca kişi CRA’den bir inceleme, belge isteme mektubu alır.
Kesintilerin ve kredilerin ilk incelemelerinden bazıları, beyannameler verildiğinde ve vergi mükellefleri tahakkuk bildirimlerini almadan önce yapılır. Bununla birlikte, incelemelerin çoğu, CRA bir
bireyin beyanı hakkındaki bilgileri doğrulamak için çalıştığı ve işverenler, eşler veya nikahsız ortaklar gibi diğer taraflarca sağlanan bilgilerle karşılaştırdığı için yılın ilerleyen aylarında gerçekleşir.
Bu inceleme sürecinde, CRA, gelir kaynakları veya bakmakla yükümlü olunan kişiler hakkında daha fazla bilgi istemek için vergi mükellefleriyle iletişime geçebilir. Aşağıdakilerle ilgili iddiaları desteklemek için makbuzların veya bilgi fişlerinin kopyalarını da talep edebilirler:
• Sağlık harcamaları;
• Hayır kurumlarına bağışlar;
• Çocuk bakım masrafları;
• Eş veya çocuk nafakası ödemeleri;
• Taşınma masrafları;
• Ev yenileme vergi kredisi; veya
• Bireysel emeklilik tasarruf planı katkıları.
• Yabancı ülkelerde ödenen vergilerle ilgili ödeme kanıtı
Ayrıca, CRA, iptal edilip bankadan size geri gelen çekler, banka hesap özetleri veya diğer belgeler şeklinde ödeme kanıtı sağlayarak talebinizi desteklemenizi isteyebilir. Kayıtlarınızı elinizin altında tutmanız, bu taleplere yanıt vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca, değerlendirmenize veya yeniden değerlendirmenize katılmıyorsanız, vergi ve fayda durumunuzu CRA’ye açıklamanıza da yardımcı olacaktır.”
Her zaman olduğu gibi tüm okurlara bol kazançlı ve az vergili günler dilerim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı yazarin konuyla ilgili kisisel derlemeleri ve genel gorusleri/yorumlari olup, tüm hakları yazara aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısınin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısınin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısına aktif link verilerek kullanılabilir.