Ana sayfa Haberler BURUN ESTETİĞİ

BURUN ESTETİĞİ

1067
0
PAYLAŞ

İnsan yüzünde ilk göze çarpan organ olan burundaki şekil ve işlev bozuklukları estetik, fizyolojik ve psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Bu sebeple, en çok talep edilen estetik ameliyatlar arasında yer alan burun estetiği (rhinoplasti), görselliğin yanı sıra sağlık bakımından da kişiye büyük fayda sağlar.
Burundaki sorunlar farklı nedenlerden kaynaklanabilir
Rhinoplasti ameliyatları ağırlıklı olarak; burnunda şekil bozukluğu bulunan, burun ucu görünümünden memnun olmayan, burun kemiğinde sorun ve eğrilik olan, burnunu küçültmek isteyen, burnu kırılan, burun kanatlarını daraltmak isteyen, solunum sorunu ile birlikte şekil problemi yaşayan, burun delikleri ciddi derecede asimetrik ya da büyük olan kişilere uygulanabilir.
Estetik ile ilgili beklentiler gerçekçi olmalı
Burun ameliyatı, bu işlemi talep eden her kişiye yapılmamalı, görüşmelerde hastaların sosyal ve psikolojik durumları da değerlendirilmelidir. Estetik burun ameliyatı, işlem sonrasında aşırı mükemmeliyet isteyen, hayatının değişeceğini bekleyen, aşırı güzelleşeceğini düşünen ve her açıdan burnunun fotoğrafını çekip mükemmel simetri arayan kişiler için uygun değildir.
Fonksiyon ve estetik bir arada ele alınmalıdır
Burun estetiği için başvuran hastaların bir kısmı aynı zamanda nefes ile ilgili sıkıntılar da yaşamaktadır. Ameliyat öncesinde hastanın şikayeti olsun ya da olmasın burun içi muayene mutlaka gerçekleştirilmelidir.
Ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmelidir?
Sigara, iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebileceği için sigara kullanılıyorsa ameliyat sonrası bırakılmalı,
Ameliyat sonrası burun, travmalardan korunmalı ve şişlikleri azaltmak için baş mümkün olduğunca yüksek tutulmalı,
Kan sulandırıcı özellik gösteren ilaç, yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı,
Burun estetiği ameliyatı sonrasında bir süre spor yapılmamalı, 7-10 gün kadar aktivitelerden ve 1-2 ay kadar ağır sporlardan uzak durulmalı,
Ameliyat sonrası burnu koruyan alçı ya da atellerin ıslanmamasına özen gösterilmeli,
Doktorun tavsiye edeceği süre kadar gözlük kullanılmamalı, tavsiye edilen merhem ve spreyler kullanılmalı,
İyileşme sürecini hızlandırmak için düzenli uyku ve beslenmeye özen gösterilmelidir.
Değerlendirme için son şeklini alması beklenmeli
Rhinoplasti sonrasında unutulmaması gereken konulardan biri de burnun canlı bir organ olduğu ve her biri faklı iyileşme özellikleri gösterebilen kemik, kıkırdak, mukoza ve deriden oluşan özel bir bölge olduğudur.
Ameliyatta verilen şeklin iyileşme süreci tamamlandıktan ve ödemler indikten sonra birebir aynısı olmayabileceği olasılığını bilmek önemlidir. Bu sebeple ikinci bir operasyonun gerekli olduğu durumlarda bile en az bir sene beklemek tavsiye edilmektedir.