Ana sayfa Haberler CİLT BAKIMI HATALARI

CİLT BAKIMI HATALARI

902
0
PAYLAŞ

Özenle uyguladığınız bakım rutininizden tam verim alamıyorsanız ya da hiç beklemediğiniz cilt problemleriyle karşılaşıyorsanız bazı adımları yanlış yapıyor ya da bir şeyleri gözden kaçırıyor olabilirsiniz.
Makyajla Uyumak
Üşengeçlik en çok yapılan cilt bakım hatalarından biri. Yüzde birkaç saat durması için tasarlanan ürünleri tüm gün ciltte bırakmak erken yaşlanmadan siyah noktalara birçok problemin sebebi olabilir. Bu yüzden eve adım attığınız anda yapacağınız ilk işlerden biri makyajınızı çıkarmak olmalı.
Güneş Koruyucu Kullanmamak
Yaz, kış, gölgede ya da direkt güneş altında mutlaka ama mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız. Güneşten gelen zararlı UV ışınları cildi yıpratan gizli düşmanlardan. Unutmayın, ışık varsa UV ışınları da vardır. Bu yüzden güneş koruyucu kullanmayı asla ihmal etmeyin.
Cildi Doğru Temizlememek
Cilt temizliği en çok dikkat etmeniz gereken adımlardan. Gece ciltte oluşan atıkları, saçlardan bulaşan kiri ve yastık kılıflarından gelen bakterileri temizlemek için sabahları hafif yapılı bir temizleyici kullanmalısınız. Makyaj yaptığınızda ise durum daha farklı. Makyajı çözen balmların ya da misel su uygulamasının ardından cildinizi yıkayarak derinlemesine arınmış bir cilt elde edebilirsiniz. Bu aşamalarda cilt yapınıza uygun ürünler seçmeniz gerektiğini de belirtelim.
Zamanlamayı Doğru Yapmamak
Makyajınızı uygulamadan önce, dışarı çıkmadan önce veya gece yastığa başınızı koymadan önce bakım rutininizin zamanlamasını doğru yapmanız gerekli. Makyajdan ya da uyumadan önce ürünlerin cilde iyice emilmesi, güneş koruyucunuzun aktifleşmesi için hem uygulama adımları arasında hem de bakım rutini sonrasında cildinize biraz zaman tanıyın.
Yanlış Uygulama Yapmak
Kremleri ve serumları cilde ovuşturarak yedirmek, göz çevresine sert hareketlerde bulunmak, elde ısıtılması gereken ürünleri beklemeden cilde sürmek gibi birçok hata hem ürünlerden tam verim alamamanıza hem de cildinize zarar vermenize yol açabilir. Yüzünüze ve boynunuza yer çekiminin aksi yönde ve tampon hareketlerle, göz çevrenize ise yüzük parmağı ucuyla ve hafif darbelerle uygulama yapabilirsiniz. Koleksiyonunuzdaki ürünlerin masaj aplikatörlerini kullanarak da formüllerden daha iyi sonuç alabilirsiniz.
Sıralamayı Karıştırmak
Cilt bakım ürünlerinin de bir uygulama sırası var. Tüm ürünler sizin bakım rutininize dahil olmasa da kullanım sırasını genel olarak şu şekilde ele alabilirsiniz: Temizleyiciler; tonik, esans ve boosterlar; besleyici serumlar veya iyileştirici, tedavi edici ürünler; bakım yağları; nemlendiriciler.
Fazla Ürün Kullanmak
Ürün miktarını fazla tutmak o formülden daha çok verim alacağınız anlamına gelmez. Aksine hem boşuna ürün harcamış olursunuz hem de cildinize fazla yüklenirsiniz. Nemlendirici ürünleri göz çevresi için pirinç tanesi kadar, yüz içinse bezelye tanesi kadar kullanmanız yeterli. Temizeyici ürünler ve maskeler için ölçümüzse üzüm tanesidir.