Ana sayfa Ayın haberi CORONA VİRÜSÜ

CORONA VİRÜSÜ

3183
0
PAYLAŞ

Çin’in Wuhan kentinde bir balık toptancısında ortaya çıkarak 106 kişinin ölümüne ve milyonlarca kişinin karantina altına alınmasına sebep olan Corona Virüsü’nün Toronto’da da iki kişide tespit edilmesinin ardından oluşan tedirginlik gittikçe artıyor.

Ocak ayının sonunda Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel acil durum olarak nitelendirdiği Corono Virüsü, Kanada’da 27 potansiyel vakada kendini göstererek ciddi endişe yaratmaya devam ediyor.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR
Tıbbi ismi 2019-nCoV olan Corona Virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona Virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. Bu terim virüsün hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELER
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Corona Virüsü belirtileri burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, nefes darlığı ve kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş.
Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.
2002-2003 yılları arasında yine Çin’den dünyaya yayılan ve 800 kişinin ölümüne sebep olan SARS gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona Virüsleri olduğu biliniyor.

NASIL BULAŞIR
Hayvandan insana olduğu gibi, insandan insana da geçiş gösterebilen virüs, tıpkı mevsimsel grip etkeni gibi yakın temas, öksürük ve aksırık gibi yollarla insanlar arasında yayılım gösterebilir.

TEDAVİSİ VAR MI
Kuluçka süresi 10 – 14 gün olan virüsü engellemek ya da tedavi etmek için henüz bir aşı geliştirilemedi.
Hastalığın herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotikler hastalığa karşı etkisizdir. İstirahat, dengeli beslenmek ve evde kalmak hastalığın kısa sürede geçmesinde etkilidir.

KANADA’DA 4 VAKA
Kanada’da ilk Corona virüsü vakası, BC’de bir kişide, Ontario’da ise Çin’in Wuhan eyaletinden Toronto’ya seyahat eden 50 yaşlarında bir kişide, hemen akabinde ise eşinde tespit edildi. Toronto Sunnybrook Hastanesi’nde karantina altına alınıp sonrasında taburcu edilen ismi açıklanmayan kişi ve eşi evlerinde karantinada kalmaya devam ederken Toronto Halk Sağlığı organizasyonu ise yakınlarına ulaşmaya ve diğer potansiyel vakalara net bir teşhis koymaya çalışıyor.
Son olarak Ontario, London bölgesinde bir kişiye daha virüs teşhisinin konmasının ardından Toronto Halk Sağlığı organizasyonu yetkililerinden Dr. Eileen de Villa sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada her ne kadar Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel acil durum ilan edilse de henüz Kanada için paniğe kapılacak bir dürüm oluşmadığını açıkladı.

ACİL DURUM HATTI AÇILDI
Diğer yandan Toronto Halk Sağlığı organizasyonu kamuyu korumak için bir danışma ve acil durum hattı açtı.
416-338-7600 no’lu telefon Pazartesi – Cuma günleri 8:30 – 16:30 saatleri arasında hizmet sunacak.
Özellikle China Southern Airlines ile Guangzhou – Toronto arasında seyahat eden kişilerin bu numarayı araması isteniyor.

NE YAPILMALI
Hastayken evde kalmak,
Hapşırır ya da öksürürken ağzı kapatmak,
Rahatsızlık belirtisi gösteren kişilerle yakın temasta bulunmamak,
Hijyene özen göstermek.