Ana sayfa Perfect Mutfak DÜNYANIN EN İYİ 7 MUTFAĞI

DÜNYANIN EN İYİ 7 MUTFAĞI

4057
0
PAYLAŞ

Seyahat ettiğimiz yerlerin tarihi dokusunun, gece hayatının, doğal güzelliklerinin yanı sıra; o yere ait lezzetleri, yemek kültürlerini keşfetmenin keyfi de bir başka!

Birçok dünya mutfağından ülkemize gelen yemekler mevcut durumda. Yine de her yemeği doğduğu ülkede tatmak çok daha keyif verici ve lezzetli olacaktır.

Yeni lezzetlerle tanışmak, dünyanın en iyi mutfaklarının keşfine çıkmak isteyenleri böyle alalım.

1) Fransız Mutfağı

Fransız Mutfağı

Sahip olduğu besin çeşidinden pişirme tekniğine kadar her şeyiyle dünyanın en zengin mutfaklarındandır. Ülke mutfağı; et, sebze ve hamur işine dayanır. Balık da çok tüketilen besinler arasında yer almaya başlamıştır.
Fransızlar sabah, öğle, akşam olmak üzere üç öğün yemek yerler. Peynir ve şarap çeşitleri dünyaca ünlü ve oldukça lezzetlidir. Şarabı ayrıyeten et pişirirken de kullanırlar.
Sufle, Creme Caramel, Macaron gibi lezzetleriyle tatlı açısından da ön plana çıkmaktadır.
Dip not: Kruvasan, Fransız mutfağına aittir.

2) İtalyan Mutfağı

İtalyan Mutfağı

Dünyanın en sevilen mutfaklarından biridir. Yemeği, ihtiyaçtan daha çok diğer kişilerle sohbet etme ve vakit geçirme amaçlı bir zaman olarak görürler.
İtalyan mutfağı denince gözümüzde direkt olarak muhteşem lezzetteki pizzaları ve soslu makarnaları canlanır. Ülkede yüzlerce makarna ve sos çeşidi bulunmaktadır.
Yemeklerinin hemen hepsinde zeytinyağı kullanırlar. Kıyı bölgelerinde deniz ürünleri çok tüketilmektedir. Risotto adı verilen pirinç pilavı oldukça popülerdir. Ayrıca tiramisu da bu ülkeye ait bir tatlıdır.
Peynir, şarap ve kahve çeşitleri İtalyan mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir. 

3) Türk Mutfağı

Türk Mutfağı

Şimdi sıra, hangi ülkeye gidersek gidelim yemeklerini özlediğimiz mutfağa geldi!
Türk mutfağı; Ortadoğu ve Balkan mutfaklarının etkilerinin görüldüğü, bölgelere göre çeşitlilik gösteren bir mutfaktır. Çorba, et, sebze, hamur işleri ve tatlılardan oluşur. Özellikle kıyı kesimlerde deniz ürünleri de tüketilmektedir.
Kebaplar, dönerler, köfteler ve diğer et yemekleri oldukça lezzetlidir. Sulu yemek açısından da oldukça zengindir. Yemeklerin yanında ekmek tüketme alışkanlığı vardır.  Lahmacunundan mantısına birçok hamur işi turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.
Çay ve Türk kahvesi çok tüketilen içeceklerdir. Alkollü içki olarak da rakı çokça tercih edilmektedir.

4) Çin Mutfağı

Çin Mutfağı

Çin mutfağı için; dünyanın yemek ve teknik açısından en zengin mutfağı diyebiliriz.
Pirinç, sebze, hamur işleri, Pekin ördeği, tavuk yemekleri ve deniz ürünleri ülke mutfağının büyük bir kısmını oluşturur. Soya fasulyesi, yemeklerde çok kullanılan malzemelerdendir. Baharatlar ve tatlı/ekşi soslar bir yemeğin olmazsa olmazıdır. Deniz ürünlerinden karidese yemeklerde çok yer verilir.
Yemek sofralarında tuz gibi baharatlar ve soslar bulunmaz. Çünkü yemeğe özgü bütün sos ayarlarını servis etmeden önce yaparlar ve bu şekilde tüketilmesini isterler.
Yemek yerken çatal bıçak yerine yemek çubuklarını kullanırlar.

5) Tayland Mutfağı

Tayland Mutfağı

Çin mutfağıyla benzerlik gösteren, yemeklerinde deniz ürünlerine bolca yer verilen bir mutfaktır.
Tayland mutfağının ana besini pirinçtir. Hemen her yemeğin yanında tüketilir. ‘Köri’ adı verilen sulu yemekleri oldukça popülerdir. Bizim baharat olarak bildiğimiz köriden çok farklı bir besindir kendisi.
Yemeklerini baharatlarla lezzetlendirirler ve acıyı çok severler. Ayrıca kendilerine özgü otlar ve sebzelere de yemeklerinde yer verirler.
Sofralarında tatlı, tuzlu, ekşi ve acı olmak üzere dört lezzetin dengesini sağlamaya çalışırlar.
Yöresel tatlılarının çoğu meyvelerle yapılır ve içerisinde Hindistan cevizi sütü bulunur.

6) Meksika Mutfağı

Meksika Mutfağı

Meksika mutfağı denince akla ilk olarak ‘acı’ gelir! Çili adı verilen kurutulmuş acı biber, ülke mutfağının en önemli besinlerinden biridir. Mısır, fasulye, kakao, pirinç, sebze çeşitleri, egzotik meyveler ve baharatlar ülke mutfağının temel besinleridir.
Yemeklerin yanında tüketilen Tortilla; mısır ve buğday unundan yapılan, lavaşa benzeyen ince bir ekmek türüdür. Tortillanın içine malzemelerin konulmasıyla yapılan Taco da ülkede oldukça popülerdir.
Bir kısmının okyanusla çevrili olmasından dolayı deniz ürünleri de çokça tüketilmektedir.
Çorbanın da önemi büyüktür. Dünyada en çok çorba tüketilen ülkelerden biridir Meksika. 

7) Hint Mutfağı

Hint Mutfağı

Bol baharatlı yemekleriyle bilinen bir mutfaktır. Hindu inancı nedeniyle dana etini pek tüketmezler, ağırlıklı olarak tavuk eti tüketilir. Vejetaryen tarzı yemeklere sıkça rastlayabilirsiniz. Ayrıca Körili yemekleri öğünlerde çokça tüketilir.
Yemek yerken genelde çatak bıçak yerine ellerini kullanırlar.
Güney Hint mutfağı ve Kuzey Hint mutfağı olarak yemek kültürü açısından ikiye bölünmüştür. Güneyde acısı fazla olan vejetaryen yemekleri daha fazla tüketilir. Kuzey mutfağında ise daha çok et ve tahıl ürünü tercih edilmektedir.
Oldukça güzel lezzetlere sahip olan sütlü tatlıları vardır.