Ana sayfa Haberler Bilim ve Teknoloji FİZİK BABADAN ZEKA ANNEDEN

FİZİK BABADAN ZEKA ANNEDEN

3325
0
PAYLAŞ

Bilim insanları, genetiği değiştirilmiş fareler üzerinde yaptıkları deneyleri insanlara uyguladıklarında fiziksel görünüşün babadan, zekanın ise anneden alındığı sonucuna vardılar.

Yapılan araştırma çocukların, zekasını annelerinden aldığınu ortaya koyuyor.
Zeka genleri, X kromozomuyla taşınıyor. Annelerde iki tane olan X kromozomu, erkeklerde ise sadece bir tane bulunuyor. Bu bağlamda çocukların, zekalarını annelerinden almaları zaten daha kuvvetli bir ihtimal. Ancak bilim insanları, çocukların babalarından gelen X kromozomunun anneler tarafından devre dışı bırakıldığını düşünüyorlar. Yani bir çocuk, X kromozomunu babasından alsa bile annenin genleri, bu durumu engelliyor.
Babadan gelen genler fiziki yapıyı, anneden gelen genler zekayı şekillendiriyor
Bilim insanlarına göre bazı genler, “koşullu gen” olarak isimlendiriliyor ve bu genler, bazı durumlarda anneden bazı durumlarda da babadan alınıyor. Bilim insanlarına göre zeka ile ilgili genler de koşullu genler kategorisinde yer alıyor ve bu genler, annelerden alınıyor. Fareler üzerinde yapılan deneyler de bu durumu destekliyor.
Zeka seviyesi sadece sahip olunan genlerle ilgili değil
Yapılan araştırma bununla da sınırlı değil. Bilim insanları, farelerin bazı genlerini sadece babadan bazı genlerini de sadece anneden aldığını fark ettiler. Buna göre babadan gelen genler; cinsellik, saldırganlık ve yiyeceklerle ilgiliydi. Ancak bu araştırma, farelerin düşünme, planlama ve anlamlandırma gibi genlerini babalarından almadığını ortaya koydu.
Bilim insanları, fareler için geçerli olan bu durumun insanlarda da mümkün olabileceğini düşünerek 12 bin 686 genç ile görüşme yaptılar. 1994 yılından beri yapılan görüşmelerde, 14 ila 22 yaş aralığındaki gençler tercih edildi. Görüştükleri gençlerle ilgili detaylı veriler toplayan bilim insanları, bir çocuğun zeka seviyesi için en önemli etkenin annenin sahip olduğu IQ seviyesi olduğu sonucuna ulaştılar.
Bununla birlikte zeka, elbette genlerle aktarılan bir durum ancak zeka seviyesi, sadece genlerle ilgili değil. Araştırmacılar, uzun yıllardır zeka seviyesinin çevresel faktörlerle de ilişkili olduğunu söylüyorlar. Hatta araştırmalara göre zeka seviyesinin sadece yüzde 40 ile yüzde 60 aralığındaki bir bölümü genlerle aktarılıyor. Geriye kalan oran, çevresel faktörler sonucunda şekilleniyor.