Ana sayfa Röportajlar Dernekleri Tanıyalım İNANÇ YILDIRIM

İNANÇ YILDIRIM

3755
0
PAYLAŞ

KANADA TÜRK DERNEKLERİ FEDERASYONU BAŞKANI SAYIN İNANÇ YILDIRIM EKİM 2019 SAYIMIZIN KONUĞU OLDU

Hoşgeldiniz.
Hoşbulduk.
Sizi tanıyabilir miyiz?
Tabi. Kanada’ya 1999 yılında göçmen olarak geldim. Kanada Türk Dernekleri Federasyonu başkanıyım. Evliyim. Toronto Borsası’nda business architect olarak çalışıyorum.
Dernek çalışmalarınız nasıl başladı?
68 kuşağı öğretmen bir anne babanın çocuğu olmak sizi hayata biraz daha farklı ve hassas bakmaya yönlendiriyor. Gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim: bir şeyi nasıl yapamayacağınızı size herkes anlatır ama nasıl yapacağınızı kimse söylemez. Kanada’ya ilk geldiğim yıllarda başkalarına nasıl yardımcı olabileceğimi düşündüm.Dünyanın internet kullanmaya yeni başladığı dönemlerdi. Ben de bu alana hakim birisi olarak bir sayfa açtım. Kanada’ya gelmek isteyenlere ve geldikten sonra burada entegrasyonlarına yardımcı olmak amacıyla arkadaşların da yardımıyla yurtdışına nasıl çıkılacağı veya yurtdışında ihtiyaç duyulabilecek pratik bilgiler gibi paylaşımlar yaparak yeni gelenlere özgüven vermeye çalıştım. Daha sonra bir başka grupla birleşerek daha geniş bir portal oluşturduk.
Kanada’daki ilk Türkçe blog imzanızı taşıyor yani.
Evet, ilk değilse bile, ilklerden birisi. Hatta yeni tanıştığım birçok kişiden ‘İnanç Yıldırım siz misiniz, sizin verdiğiniz bilgilerle Kanada’ya geldim’ gibi yorumlar duydum.
Daha sonra Simit Kokusu isimli bir başka internet grubunda insanlara en kısa sürede en yalın ve kesin bilgiyi vermeye çalıştım.
Katılımcı sayısının çok olduğu gruplarda genelde bilgi kirliliği oluyor.
Doğru. Mesela göçmenlik hakkını kazanmış birisi bunu bizimle paylaştığında, Kanada’da ırkçılık veya işsizlik gibi durumların yoğun olduğunu iddia ederek caydırıcı yorumlar yazan çok oluyordu.
Evet, özellikle yaşadıkları yerin birçok imkanından faydalanan kişilerin ‘bu ülkede’ şeklinde başlayan cümleleri ve verdikleri negatif örnekler üzücü olabiliyor.
Bence yanlış ve negatif yorumlar kadar, gerçekten uzak ve hayalci vaatler de yanlış. Herşey doğru ve prensipli olmalı.
Kanada Türk Dernekleri Federasyonu’ndan önce başka dernek çalışmalarınız olmuş muydu?
Toplumsal örgütler içindeki ilk görevi Simit Kokusu portalındaki çalışmalarımdan sonra önyargısız tavır ve yorumlarımdan dolayı bir davetle 2007 – 2009 yılları arasında federasyon çatısı altında yönetim kurulunda yaptım ve çok değerli arkadaşlarla önemli çalışmalar yaptık.
Ondan önce de kısa bir Türk Kültür ve Folklor Derneği üyeliğim olmuştu.
Bahsettiğiniz önemli çalışmalar nelerdi?
Üç önemli işin başarılmasına katkıda bulunduk. Birincisi bir ofis alabildik. İkinci olarak THY uçuşlarının gerçekleşmesi için çok çalıştık. Üçüncü olarak da Toronto’da bir başkonsolosluk açıldı. O dönem için çok başarılı, eğlenceli ve doyurucu olduğunu söyleyebilirim.
Genel olarak Kanada Türk Dernekleri Federasyonu ne iş yapıyor?
Federasyonun görevlerini ya da yaptıklarını başlıklar halinde sıralayabiliriz. En önemli amaçlarımızdan birisi de gelecekte daha iyi bir Kanada yaratılmasında Kanada-Türk toplumunun daha aktif bir rol almasını sağlamaktır.
Büyükelçilik veya konsolosluklarla temasa geçerek Kanada’da yerleşik toplumumuzun Türkiye’deki haklarıyla ilgileniyoruz. Kanada hükümetiyle irtibat sağlayarak yine toplumumuzun bazı haklarını talep edip, görüşlerini bildiriyoruz. Burada şunu da eklemeliyim. Bu söylediklerimi bir dernek olarak tek başına yapmak hemen hemen imkansız. Oysa federasyon bir çatı kuruluş olarak tüm Kanada’da bizleri temsil ediyor. Mesela 11 Eylül 2001’den sonra Avrupa üzeri aktarmalı uçuşlarının büyük problem olduğu dönemde THY’nin direkt uçuş yapması için çalışmalar yaptık ve bu hepimizin yararına oldu.
Federasyonun amaçları, üye dernekleri veya iletişim bilgileri gibi konulara www.turkishfederation.ca adresinden ulaşılabilir.
Peki federasyon başkanı olduğunuz Şubat ayından bu yana neler yapıldı?
Öncelikle bu federasyonun kendisini Türk toplumunda gören herkesin yeri olduğunu belirtmek isterim. Kanada Türk Dernekleri Federasyonu her üye derneğe eşit mesafede, herkesi kapsayan ve hepimizin kullanabileceği fırsatları değerlendirmemize yol açan bir çatı kuruluş.
Şubat ayından bu yana yaptığımız işler ise öncelikle dijital ortamdaki yüzümüz olan internet sayfamızı ve sosyal medya platformlarındaki alanlarımızı düzenleyip aktif şekilde kullanmak oldu.
Onun dışında özellikle seçim arefesinde Kanada’daki siyasiylerle bir araya gelip kendimizi tanıtmak ve sesimizi duyurmak için çalışıyoruz.
Bu arada federasyon merkezindeki toplumsal faaliyetlerimiz devam ediyor. Yani ilk 6 ayımızda, birikmiş olan işleri yoluna koymaya çalıştık diyebilirim.
Şahsi olarak da hep proje bazlı yöneticilik görevlerinde bulunduğum için federasyona katacağım en önemli değerin çalışma disiplini olacağını düşünüyorum.
Bu doğrultuda federasyonu topluma yeniden anlatmak ve içinde bir ateş olan insanları ellerini taşın altına koymaya teşvik etmeyi planlıyorum.
Peki buradaki kutuplaşmaların önüne nasıl geçmeyi planlıyorsunuz?
Bence bunun cevabı çok basit: Akılla. Bunun için öncelikle eksiklerimizi belirleyip tamamlamamız gerekiyor. Az önce bahsettiğim 2007- 2009 döneminde, yani üretken olduğumuz yıllarda farkettiğim şeylerden biri gerektiğinde hızlı bir şekilde toplansak da, doğru düzgün örgütlenemediğimiz ve karamsarlığa, olumusuzluğa, sözlü şiddete yatkınlığımızı anlamam olmuştu. Ayrıca 1900’lü yılların yapılarının 2000’li yılların ihtiyaçlarına cevap veremediğini farketmemiz gerekli. Teknolojinin birçok eski usül kurumdan daha iyi hizmet vermekle birlikte insanların birlikteliğini internet üzerinden sağlayamayacağımızı anlamamız gerekli. Örneğin bir pikniğin duyurusunu internet üzerinden teker teker telefonla aramaktan çok daha fazla kişiye ulaştırabiliriz. Fakat bu pikniği internet üzerinde gerçekleştiremeyiz. Kısacası akılcı hareket ederek bir çok sorunu çözebileceğimizi düşünüyorum. Bunun için de insanların ihtiyaçlarına daha somut katkıda bulunacak ve sürdürülebilir altyapılar oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Belli bilgi ve ilgi alanları çerçevesinde örgütlenip hizmet veren derneklerin başarısı buna bir örnektir.
Pratikte ise Kanada’da destek isteyebileceğimiz ya da ihtiyaçlarınızın karşılanması için başvurabileceğiniz tüm kişi ve kuruluşların bilmek istediği ilk şey sayısal niceliğimiz ve kimi temsil ettiğimiz oluyor. Bu fon almaktan eğitimsel faaliyetlerin desteklenmesine kadar hepimizin yaşamını etkileyen her konu için geçerli.
Sorunuza geri dönecek olursak, kendi aramızdaki küçük meselelere takılıp, büyük fotoğrafı görmeyince önemli fırsatları kaçırıyoruz.
Kanada’daki toplumuzda ya da dernek çalışmalarında sizce nelerin düzeltilmesi gerekiyor?
Buna babamdan öğrendiğim bir hikayeyle cevap vermek istiyorum. Adamın biri yolda giderken bir nal bulmuş. Eve çok sevinçli gelmiş. Karısı nedir bu sevinç diye sorunca ‘hanım hanım, demiş. Şimdi bir nal bulduk. Ya 3 tane daha nal, sonra bir at sonra da araba bulursak, zengin oluruz’ demiş. Ne yazık ki daha bir nal bulmuşken onun bile paylaşılamadığını gördüm. Benim bunlardan öğrendiğim pozitif edinim ise çatışmanın önlenmesi ve yönetilmesi, “win – win” gibi kavramlar oldu. Yeni nesil toplum üyelerimizin bu kavramları doğal olarak kavramış olarak yetiştiğini görüyorum, ümitleniyorum.
Federasyonda herhangi bir derneğe üye olmadan gönüllü olarak çalışmak mümkün mü?
Tabi. Öncelikle hepimiz gönüllü olarak hizmet veriyoruz, bunun bilinmesini isterim. Onun dışında özellikle Toronto dışından desteğe her zaman açığız.
Son olarak siz neden federasyonda görev almak istediniz?
Hepimiz Anadolu topraklarından çok şeyler aldık. Ben bu donanımımla, öğrendiklerimle buradaki birçok şirkete büyük kazanımlar sağlıyorken, doğal olarak kendi toplumuma da katkıda bulunmak istiyorum, toplumsal çalışmalarımın dayanaği bu “borcumu ödeme” dürtüsüdür.
Teşekkürler