Ana sayfa Ayın haberi KANADA HABER – ARALIK 2020

KANADA HABER – ARALIK 2020

2691
0
PAYLAŞ

KANADA’DA SON DURUM 2 OCAK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 8.400 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 154 olarak rapor edildi. Rapor edilen son rakamlar Ontario’da 3328, Quebec’te 2819 ve Alberta’da 1312 kişi olarak açıklandı.

Kanada genelinde birçok siyasinin Noel tatilinde ülke dışına seyahat ettikleri belirlendi. Gerekçelerinin aile geleneğinin devamı, tatil ya da yakınlarını ziyaret olarak gösteren siyasiler, kararlarından pişman olduklarını dile getirdiler. 

Ontario Maliye Bakanı Rod Phillips istifa etti. Karayiplerde yaptığı tatil dönüşü Eyalet Başkanı Doug Ford ile yaptığı görüşme sonucu istifasını açıklayan Phillips, ayrıca sorumsuz tutumu nedeniyle tüm Ontario halkından özür diledi. 

Ontario Hastaneler Vakfı Başkanı Dr Anthony Dale, vaka sayısının endişe verici boyutta yükseldiğini açıkladı. Dale, Toronto, Peel, York ve Windsor – Essex bölgelerindeki vaka yayılımının kontrol altına alınaması durumunda, Ocak ve Şubat aylarının söz konusu bölgeler için oldukça zorlu geçeceğini söyledi. 

Ontario Sağlık Koalisyonu, bakımevlerindeki duruma Kanada Silahlı Kuvvetleri’nin müdahele etmesini istedi. Salgının ilk dalkgasında olduğu gibi, bakımevlerindeki trajidiye son verilmesi için eyalet hükümetine başvuruda bulunan sivil toplum kuruluşunun sözcüsü Natalie Mehra, hastanelerin kapasitelerinin çok üstünde hizmet verdiklerinin altını çizerek, acil ihtiyaç duyulan sağlık görevlilerinin silahlı kuvvetlerden talep edilmesini önerdi. 

Toronto’da Moderna üretimi ilk aşılar enjekte edilmeye başlandı. Toronto Belediye Başkanı John Tory, saklama ve dağıtım koşullarının uygunluğu nedeniyle Moderna üretimi aşıların öncelikle en çok ihtiyacı olanlara enjekte edileceğini söyledi. Toronto’da Moderna aşılarının ilk olarak değerlendirildiği bakımevi, Bendale Acres oldu. 

Yukon’da yeni COVID 19 vakaları rapor edildi. 4 kişinin pozitif teşhis edildiği bölgede, enfeksiyon sebebini seyahat bağlantılı temas zinciri olarak açıklayan Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Brendan Hanley, 4 kişinin de evlerinde karantina altında bulunduğunu söyledi. Yukon’daki toplam vaka sayısı ise 64 olarak rapor edildi.

British Columbia Eyalet Başkanı John Horgan, 2021 yılında ekonomik kalkınmadan evvel sağlık hizmetlerinde reform yapmaya odaklanacaklarını söyledi. Pandeminin nispeten kontrol altına alındığını belirten Horgan, yaklaşık $14 milyon bütçe açıkları olmasına rağmen, kamu sağlığını korumanın ekonomik kalkınmayı da hızlandıracağını söyledi. 

Fraser Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar bölümü tarafından yapılan bir araştırmada pandemiyle mücadelede en çok ve en az başarılı olan ülkeleri listelendi. Buna göre Tayvan, Yeni Zelanda, İzlanda, Singapur ve Vietnam ilk 5 sırayı alırken, en başarısız ülkeler ise ABD başta olmak üzere, Brezilya, Hindistan, Meksika ve İngiltere olarak rapor edildi. Kanada ise pandeminin yaşandığı 238 ülke arasında pandemiyle mücadelede 24’üncü sırada yer aldı. 


KANADA’DA SON DURUM 31 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 6.991 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 83 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 2923, Quebec’te 2511 ve Alberta’da 1287 kişi olarak açıklandı.

Kanada’nın, ülkeye giriş yapanlardan sağlık raporu talep edeceği açıklandı. Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair, ülkeye girişte negatif PCR test sonucunun ibraz edilmesi üzerinde çalışıldığını açıkladı. Kamu sağlığı protokolleri gereğince ülke dışına seyahat edilmemesinin tavsiye edilmesine rağmen, seyahat özgürlüğünün engellenemeyeceğini belirten Blair, yakında net bir açıklamanın yapılacağını söyledi.

British Columbia’da tüm işyerlerinin saat 8’de kapanması emredildi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, tatil zamanlarında temas zincirinin güçlenmesi sebebiyle, restoran ve barlar başta olmak üzere alkol satışı yapılan tüm işletmelerin erken kapatılması gerektiğini açıkladı. Sağlık Bakanı Adrian Dix ise tatil zamanlarında test oranlarının düşmesine rağmen son 24 saatte 485 yeni vakanın rapor edildiğini açıkladı.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, Maliye Bakanı’nın seyahatte olduğundan haberdar olduğunu açıkladı. Bakanla yaptığı telefon görüşmesinde kendisini hemen geri çağırmadığı için pişman olduğunu belirten Ford, Phillips’in geri döneceği Perşembe günü ciddi bir konuşma yapacağını da sözlerine ekledi. Ontario Maliye Bakanı Rod Phillips ve ailesi 13 Aralık tarihinde Karayip seyahatine çıkmıştı. Konu hakkında ortak bir açıklama yapan muhalif parti liderleri bakanın görevinden azledilmesini talep ettiler.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Eileen de Villa, Toronto’da pandeminin yayılmaya devam ettiğini açıkladı. Salgının başlangıcından bu yana kaydedilen en yüksek rakam olarak, son 24 saatte sadece Toronto’da 1069 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiğini belirten De Villa, hastanede tadevi gören kişi sayısının ise 92’si yoğun bakımda olmak üzere 345 kişi olduğunu açıkladı. De Villa, Noel gecesi 87 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklarken, aşının çoğunluğa erişeceği zamana kadar tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 30 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 10.297 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 257 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 2553, Quebec’te 2381 ve Alberta’da 872 kişi olarak açıklandı.

Quebec’te ilk UK çeşidi virüs teşhis edildi. Eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, söz konusu kişinin 11 Aralık tarihinde İngiletere seyahatinden dönen bir kişinin aile bireylerinden biri olduğunu açıkladı. S Varyasyonu olarak adlandırılan yeni türün teşhis edildiği kişiye ilaveten aynı aileden 3 kişinin daha COVID 19 pozitif teşhis edildiği bildirildi.

Quebec’te Montreal Liberal Milletvekili Pierre Arcand ve ailesinin Barbados’ta tatil yaptıkları öğrenildi. Kamu sağlığı protokolleri gereğince mecburi durumlar haricinde ülke dışına çıkılmaması istenilmesine rağmen, Arcand ve ailesinin tatile çıkması öfkeyle karşılandı. Barbados’u dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak tanımlayan Arcand tarafından yapılan açıklamada ise 22 ve 27 Aralık tarihlerinde yapılan test sonuçlarının negatif olduğu bildirildi.

Alberta’da hedeflenen aşı oranına zamanında erişilemeyeceği bildirildi. Eyalet Başkanı Jason Kenney, yıl sonuna kadar 29.000 kişiye aşı yapılmasını hedeflediklerini, ancak şu ana kadar sadece 7000 kişinin aşı olduğunu söyledi. Pfizer üretimi aşıların ikinci teslimatının bekletilmesi kararı aldıklarını belirten Kenney, ilk dozu alan kişilerin ikinci dozu da aldıklarından emin olmak istediklerini açıkladı.

Ontario Moderna üretimi aşıları teslim aldı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Pfizer üretimi aşıların saklama koşullarından dolayı hastanelerde enjekte edileceği belirtilirken, Moderna üretimi aşıların ise bakımevlerinde ve kırsalda hemen uygulanmaya başlayacağı açıklandı.

Ontario aşı programını yürüten Emekli General Rick Hillier, Noel tatili süresince kliniklerin kapatılmasının hata olduğunu söyledi. Bundan böyle hiçbir günün ziyan edilmeyeceğini belirten Hillier, pandemi yok edilene kadar çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Hillier, Temmuz ayına kadar 8.5 milyon Ontario’lunun aşı olmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Ontario Maliye Bakanı Rod Phillips ülke dışında tatil yaptığının öğrenilmesinin ardından acilen göreve geri çağırıldı. Ofisinden yapılan açıklamada, bakanın Karayipler’deki Saint Barthelemy Adası’nda olduğu bildirilirken, tatil öncesinde yerel işletmeleri ziyaretleri sırasında çekilen fotoğrafların, geçtiğimiz hafta boyunca sosyal medya hesaplarından servis edildiği açıklandı. Eyalet Başkanı Doug Ford, halka örnek olması gereken Maliye Bakanı’nın tatilde olmasını kabul edilemez bulduğunu belirtirken, durumdan duyduğu üzüntüyü de dile getirdi. 13 Aralık tarihinden bu yana ülke dışında olduğu öğrenilen Phillips ve ailesi ise sosyal medya hesapları aracılığıyla, seyahatlerinin önceden planlandığını ve döndüklerinde 14 günlük karantina sürecini tamamlayacaklarını bildirmekle yetindiler. Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Ontario muhalif parti liderleri durumu riyakarlık olarak nitelendirirerek, kamu sağlığı protokollerinin herkesi aynı derecede bağladığını belirttiler.

North York General Hastanesi tarafından yönetimi devralınan Tendercare Yaşam Evi’nde 2 kişi daha yaşamını yitirdi. Vefat eden kişi sayısının 43’e yükseldiği bakımevinde kalan mukim yakınları durumu protesto etmek ve çözüm bulunmasını talep etmek için bakımevinin önünde toplandılar. 107 aktif vakanın bulunduğu yaşamevinde kalanların şimdiye kadar %90’ının enfekte olduğu bildirildi.


KANADA’DA SON DURUM 29 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 2.399 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 46 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Quebec’te 2265 ve Alberta’da 917 kişi olarak açıklandı.

Quebec’te 11 Ocak tarihine kadar sürecek olan kısıtlamalar çeşitli karışıklıklara yol açtı. Yeni yönetmeliğe göre sadece mecburi kategorideki iş yerlerinin hizmet verebilecekleri bildirilirken, sektör bazlı net bir liste yayınlanmadı. Quebec Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, gıda ve ecza başta olmak üzere ulaşım ve barınma ihtiyaçlarına hizmet eden işyerleri mecburi katergoride değerlendirildi. Detaylı bir liste hazırlanmamasını yetki sınırlamasıyla açıklayan bakanlık, kararın işyeri sahiplerinin sağduyusuna bırakıldığını belirtti. Oyuncak, giyim, kitap, beyaz eşya, elektronik ve mobilya satışı ise kısıtlamalara tabikategoride bulunuyor.

Quebec Sağlık Bakanlığı, Montreal hastanelerinde yatak kapasitesinin dolmak üzere olduğunu açıkladı. Hastanede tedavi gören kişi sayısının 150’si yoğun bakımda olmak üzere toplam 1124 olduğunu açıklayan bakanlık, öngörülere göre Ocak ayı ortalarında hastane kapasitelerinin tamamen dolacağını bildirdi. Düzenlenen raporda COVID 19 hastaları için ayrılan kapasitenin son 1 ay içinde iki katına çıktığı açıklanırken, araştırmayı yürüten Dr. Luc Boileau, Noel tatiliyle birlikte rakamların daha fazla yükselmesinden endişe duymalarına rağmen, kısıtlamların etkili olacağından umutlu olduklarını söyledi.

Alberta’da virüsün yeni çeşidinin tespit edildiği rapor edildi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, yeni türün Edmonton’da ikamet eden ve İngiltere seyahatinden yeni dönen 1 kişide belirlendiğini söyledi. Yeni türün başka kimsede tespit edilmeme olasılığının da bulunduğunu belirten Hinshaw, diğer yandan son 2 hafta içinde İngiltere ve Güney Afrika’ya seyahat eden herkesin Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu’na durum bildirimi yapmalarını istedi.

Ontario, Merlin’de bir kilise kısıtlamaların ihlal edildiği gerekçesiyle cezaya çarptırıldı. Bölgeden sorumlu Chatham-Kent polisi tarafından paylaşılan bilgiye göre iki gün üst üste 100’den fazla kişinin katıldığı Old Colony Mennonite Kilisesi’nde organizasyonları düzenleyen iki kişiye para cezası verildi.

Durham’da bir kişi kadın ticareti suçundan aranıyor. York, Peel ve Toronto’da bağlantıları bulunan Rouzbeh Karimkhani isimli kişi, fuhuşa zorlamak ve eylemlerinin reklamını yapmak suçundan aranıyor. 23 yaşındaki bir kadının polisten yardım istemesiyle ortaya çıkan olayda, 37 yaşındaki Karimkhani polis tarafından tutuklanmış ve davası görülene kadar kefaletle serbest bırakılmıştı. Durham Polisi, Karimhani’yi tanıyan ya da yerini bilenlerin 1-888-579-1520 no’lu telefondan İnsan Kaçakçılığı Masası’yla temasa geçmelerini istedi.


KANADA’DA SON DURUM 28 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 9.873 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 163 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Quebec’te 2291, Ontario’da ise 2005 kişi olarak açıklandı.

Health Canada, virüsün yeni çeşidinin daha korkutucu olmadığını açıkladı. Yapılan açıklamada öncelikle, virüsün İngiltere, Nijerya ve Güney Afrika versiyonlarının bulunduğu belirtildi. Yeni türün daha bulaşıcı olmakla birlikte daha ölümcül olmadığının, belirtilerinin farklı olmadığının ve en önemlisi aşıya karşı daha dirençli olmadığının ise altı çizildi. 

Virüsün yeni çeşidi Ottawa ve British Columbia’da da görüldü. Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Eşbaşkanı Dr Barbara Yaffe, Ottawa’da teşhis edilen kişinin İngiltere seyahatinden yeni döndüğünü açıkladı. Benzer şekilde, British Columbia Vancouver’da ikamet eden dördüncü kişinin de yakın zamanda İngiltere’ye seyahat ettiği bildirildi. 

Alberta’dan rapor edilen vaka sayılarında önemli bir düşüş gözlemlendi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, son 24 saatte ortalama 500 kişinin daha enfekte olduğunu belirtirken, rakamın düşük olmasını ise Noel dolayısıyla çok daha az kişinin test yaptırmasına bağladı. Diğer yandan hastanede tedavi gören kişi sayısının ise stabil olduğunu belirten Hinshaw, salgının kontrol altına alındığına dair umutlu olduğunu söyledi. 

Ontario Sağlık Bakanlığı, Durham’da virüsün yeni türüne yakalanan çiftin ifadelerini değiştirdiğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Kanada’da yeni türün ilk kez teşhis edildiği çiftin yakın zamanda İngiltere seyahatinden dönen bir kişiyle kontak kurdukları belirlendi.

Scarborough Tendercare Yaşam Evi’nde salgın kontrol altına alınamıyor. Geçtiğimiz 2 haftada virüs sebebiyle yaşamını yitiren 41 kişinin ardından, son 24 saatte 2 kişi daha yaşamını yitirdi. Bakımevinin yönetimini devralan North York General Hastanesi yetkilileri, doktor ve kişisel bakım hizmetlerinin şimdilik yeterli olmakla birlikte hemşire ihiyacının acil  olduğunu söylediler. Bakımevinde çalışan 77 çalışanın 7’sinin enfekte olmakla birlikte iyileşerek görevlerinin başına döndüğünü belirten North York Hastanesi Basın Sözcüsü Janine Hopkins, diğer yandan bakımevinde kalan 180 kişinin 128’inin ise enfekte olduğunu bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 27 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 4.303 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 81 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Quebec’te 2349, Ontario’da ise 2142 kişi olarak açıklandı.

Health Canada, virüsün yeni çeşitlerinin aktif olarak tarandığını açıkladı. Kurum yetkilileri, varlığı ilk kez Eylül ayında Londra’da tespit edilen yeni türe ilaveten diğer türlerin de Kanada’da bulunmasından endişe duyulduğunu belirttiler. Diğer yandan virüsün yeni türlerinin bulaşma hızı daha fazla olmasına rağmen, Pfizer ya da Moderna aşılarının halen etkili olduğunun altı çizildi. 

Ontario’da 2 kişide virüsün yeni çeşidi teşhis edildi. Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Eşbaşkanı Dr Barbara Yaffe tarafından yapılan açıklamada, Durham’da yaşayan bir çiftte yeni çeşidin tespit edildiği bildirildi. Seyahat geçmişi olmayan ve yüksek risk grubundan kimseyle bağlantısı bulunmayan çiftin evlerinde karantina altında bulunduğunu belirten Yaffe, durumun tüm Ontario halkının tedbir almasını ve mümkün olduğunca evde kalınmasını işaret ettiğini söyledi.

Ontario Bilimsel Danışma Kurulu üyesi Dr. Peter Juni, virüsün yeni çeşidinin nasıl bulaştığının henüz bilinmediğini söyledi. Virüsün bulaşmasını sağlayan temas zincirinin seyahatle bağlantısının olmadığını belirten Juni, söz konusu durumda Ontario’da daha başka vakaların bulunmasının da yüksek ihtimal olduğunu açıkladı. Juni, yeni çeşitlerle birlikte virüsün bulaşma oranının %10 artmasının pandemiyle mücadeleyi oldukça zorlaştıracağını da sözlerine ekledi. 

Ontario’da evden çıkarılma davaları hızla artıyor. Ontario Kiracı Avukatları Birliği, duruşmaların internet üzerinden görülmesinin kiracıların aleyhinde işlediğini açıkladı. Kiracı – ev sahibi davalarına bakan kurumun Kasım ayından bu yana yaklaşık 7000 davaya baktığını ve söz konusu davaların %96’sının kiranın ödenmemesi sebebiyle ev sahipleri tarafından açıldığı tespit edildi. Kiracıların gelirlerini kaybetmeleri nedeniyle ödeme yapamadıklarını belirten kurum avukatlar birliği sözcüleri, kiranın hemen ödenmemesi durumunda kararın evden çıkarılmakla sonuçlandığını ve gelirlerini kaybeden ailelerin evsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını söylediler.  

Montrea polisi Noel gecesinde 530 parti ihbarı telefonu aldı. Kamu sağlığı protokollerinin ihlal edildiği toplantıları dağıtan polis, 353 kişiye para cezası verdi.


KANADA’DA SON DURUM 26 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki aktif vaka sayısı  75.000 kişi oldu. Son 1 haftada tespit edilen günlük vaka ortalaması 3392 olarak belirlenirken, vefat eden kişi ortalaması ise 114 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 2447, Quebec’te 2349 ve Alberta’da 1100 kişi olarak açıklandı.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu, virüsün yeni mutasyonunun sürekli gözlemlendiğini açıkladı. Birleşik Krallık ve Güney Afrika’nın ardından İsrail, Nijerya ve Fransa’da da görülen yeni tür hakkında net bir açıklama yapmayan kurum Başkanı Dr Theresa Tam, yetkili uzmanların genom veri tabanını aktif bir şeklide taradıklarını söyledi. Virüsün yeni türünün Kanada’da görülmediğini belirten Tam, mecburi olmayan tüm seyahatlerden kaçınılmasını istedi. 

Moderna aşıları Kanada’ya teslim edildi. Yıl sonuna kadar teslimatı yapılacak olan 168.000 dozun ilk sevkiyatı Fedex uçağıyla, Toronto Pearson Havalimanı’na geldi. Haberi paylaşan Başbakan Justin Trudeau, aşıların yeterli miktarda kişiye ulaştırılacağı zamana kadar kamu sağlığı protokollerine uyulmasının azami önem taşıdığını söyledi. 

Tüm Ontario bugün itibariyle gri bölgeye giriyor. Kuzey şehirleri için 9 Ocak, güney şehirleri içinse 23 Ocak tarihine kadar sürecek kısıtlamalarda mecburi hizmetler dışındaki tüm işyerlerinin sadece posta ya da kaldırımdan teslim metoduyla çalışabilecekler. Kapalı alanlardaki tüm toplantılar, kişisel bakım hizmetleri, sinema ve tiyatrolar, oyun salonları ve kültürel aktiviteler yasaklı hizmetler arasında. Açık alanlarda toplanmanın yanısıra, düğün, cenaze ve diğer dini toplantıların sınırı da 10 kişi olarak belirlendi.

Hamilton çelik fabrikasında maden posasının taşması sonucu büyük patlamalar meydana geldi. Arcelor Mittal şirketine ait fabrikada herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın olmadığını belirten kurumun basın sözcüsü Marie Verdun, diğer yandan kazanın ciddi bir hava kirliliğine yol açtığını söyledi. Hamilton polisi ve itfaiye görevlileri sayesinde olay yerinin hızla temizlendiğini belirten Verdun, verilen hasarın telafi edileceğini açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 24 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 8.307 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 195 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 2408 Quebec’te 2247 ve Alberta’da 1301 kişi olarak açıklandı.

Health Canada, Moderna aşılarına onay verdi. Başbakan Justin Trudeau tarafından yapılan açıklamaya göre, Kanada Ocak ayı sonuna kadar 1.2 milyon doz aşı teslim alacak. 168.000 adet olduğu belirlenen ilk teslimatın ise bu Cuma günü yapılacağı kesinleşti.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada Kızıl Haç için ayrılan bütçenin $70 milyon olduğunu açıkladı. Salgının ilk dalgasında ülkedeki birçok yaşlı bakımevinde önemli çalışmaları olan Kızıl Haç ekibinin yardımına bir kez daha ihtiyaç duyulduğunu belirten Trudeau, özellikle Quebec ve Ontario bakımevlerinin satandartlarının yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

British Columbia’da kısıtlamalar hafifletiliyor. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, Kasım ayında görülen sayılara kıyasla yeni vakalarda gözle görülür bir düşüş olduğunu söyledi. Vaka temas takibinin aktif olarak sürdürüldüğünü belirten Henry, kamu sağlığı protokollerindeki kısıtlamaların hafifletilebileceğini sözlerine ekledi.

Quebec ve Ontario işçi koalisyonları, hükümetin bilgi paylaşımında yeterince şeffaf olmadığını açıkladı. Montreal Göçmen İşçiler Koalisyonu sözcüsü Noelle Didierjean, fabrika ve depolarda birçok COVID 19 vakasının patlak vermesine rağmen, hükümet tarafından paylaşılan bilgilerin durumun tamamını yansıtmadığını söyledi. Benzer şekilde, Ontario İşçi Federasyonu Başkanı Patty Coates işyeri güvenliğinin sağlanmadığı kurumlardaki vaka sayılarının yüksekliğine dikkat çekti. Mecburi kategoride olmayan tüm işyerlerinin kapatıldığının altını çizen işçi temsilcileri, aynı hassasiyetin fabrika ve depo çalışanlarına gösterilmediğinin altını çizdiler.

Ontario yaşlı bakımevlerindeki vakaların kontrol altına alınabilmesi için Kızıl Haç ekibinden destek talep etti. Eyaletteki 20 bakımevi ve emekli evinde kısa dönem yardıma ihtiyaç duyulduğunu belirten Bakan Merrilee Fullerton, belirlenen ekibin, pandemi sebebiyle oluşan sorunlara çözüm bulunabilmesi için Mart ayı sonuna kadar görev başında kalacağını söyledi.

Kanada, Birleşik Krallık seyahat yasağının iki hafta daha uzatılmasına karar verdi. COVID 19 pozitif vaka sayılarının 2 milyon kişiyi aştığı Birleşik Krallık seyahat engeli 6 Ocak tarihine kadar devam edecek.


KANADA’DA SON DURUM 23 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 4.732 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 70 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 2202 Quebec’te 2183 ve Alberta’da 1021 kişi olarak açıklandı.

Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair, salgının Kanada’da yayılmasında sınır güvenliği ihlalinin bulunmadığını söyledi. Sınır kontrollerinin çok sıkı olduğunu belirten Blair, Kanada’nın bu konuda dünyaya örnek teşkil ettiğinin altını çizdi. Blair, önceki gün hükümeti eleştiren Doug Ford’a cevaben, vakaların %98’inin temas zinciriyle yayıldığını hatırlattı. Hükümeti sınırların kapatılmasında yeterince hızlı davranmamakla suçlayan Ford, Kanada topraklarına ayak basan herkesin COVID 19 negatif olduğunu ispatlayan bir rapor ibraz etmesini talep etmişti.

Ontario eyalet hükümeti öğrenci ailelerine maddi destek verileceğini açıkladı. Eyalet Başkanı Ford, ailelere destek olunması amacıyla lise ve dengi okullara devam eden öğrencilerin ailelerine $200 ödeneceğini söyledi. Ödemelerin her öğrenci için bir kereye mahsus olacağını belirten Ford, söz konusu miktarın ne zaman hesaplara yatırılacağı konusunda ise net bir tarih belirtmedi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, eyalet hükümetinden kısıtlamaların daha detaylı olarak açıklanmasını talep etti. 26 Aralık itibariyle tüm Ontario’nun gri kategoriye geçmesini yerinde bir karar olarak niteleyen Tory, bununla birlikte Toronto için bazı kuşkuları olduğunu belirtti. Kısıtlamaların halihazırda gri kategoride bulunan Toronto için ne gibi değişiklikler içereceğinin açıklanmasını isteyen Tory, eyalet hükümetinin önümüzdeki günlerde yeni yönetmelikleri açıklayacağından emin olduğunu söyledi.

Toronto Michael Garron Hastanesi’nde yeni vakaların patlak verdiği bildirildi. Hastanenin kalp cerrahi ünitesinde 7 hasta ve 1 çalışanın enfekte olduğu açıklandı. Acil durum protokollerinin hemen işleme konulduğunu açıklayan Michael Garron Enfeksiyon Önleme Direktörü Jeff Powis, görevlerini büyük bir ihtiyat ve hızla yerine getiren hastane personeline teşekkür etti.

Toronto’da emlak fiyatları pandemiye rağmen artmaya devam ediyor. Kasım ayı satış tablosunu açıklayan Toronto Bölgesi Emlak Bürosu, müstakil ev satışlarında geçtiğimiz yılın Kasım ayına oranla %16 oranında artış gösterdiğini rapor ederken, apartman dairelerinde ise bu oaranın %18 olduğunu belirledi.


KANADA’DA SON DURUM 22 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 7.519 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 104 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 2123, Quebec’te 2108 ve Alberta’da 1240 kişi olarak açıklandı.

Health Canada, COVID 19 virüsünün başkalaşım geçirmiş halinin Kanada’da henüz gözlemlenmediğini açıkladı. Ontario Kamu Sağlığı Kurumu’ndan yapılan açıklamada da, yaklaşık 4300 örneğin genomik tarama programı tarafından incelendiği ve İngiltere’dekine benzer bir mutasyonun analiz edilmediği bildirildi.

British Columbia’da tüm sağlık bölgelerinde COVID 19 aşısı uygulanmaya başlandı. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, şu ana kadar çoğunluğu sağlık çalışanlarından oluşan 3644 kişinin aşı olduğunu açıkladı. Virüsün mutasyona uğramış halinin bulaşma hızını daha da arttırdığını doğrulayan Henry, bununla birlikte henüz Kanada’da gözlemlenmediğini de sözlerine ekledi. British Columbia’da haftasonu boyunca COVID 19 pozitif teşhis edilen kişi sayısı toplamda 1667 ve vefat eden kişi sayısı ise 41 olarak rapor edilmişti. Henry, eyalet genelindeki vaka sayısının halen oldukça yüksek olmakla birlikte salgın eğrisinin düzleşmeye başladığını söyledi.

Alberta’da Noel’in kurtarılması için dava açıldı. İki kilise ve üç sivil vatandaş tarafından açılan davada, Kanada’nın pandeminin tam ortasında bulunduğuna dair gerçek bir kanıt olmadığı iddia edilerek, kısıtlamaların Noel süresince kaldırılması talep edildi. Alberta hükümetini temsil eden avukat Nick Parker ise eyalet tarihinde görülmemiş büyüklükte bir sağlık krizinin yaşandığını söyledi. Davayı reddeden sivil mahkeme hakimi Anne Kirker, kararını kamu sağlığının güvenliği yönünde aldığını açıkladı.

Quebec’te kısıtlamaları protesto eden bir grup, polis zoruyla dağıtıldı. Quebec Eyalet Başkanı Francois Legault’nun Montreal ofisinin önünde toplanan gruba toplamda $400.000’ın üzerinde para cezası verildi. Protesto gösterisi esnasında maske takmayan ve fiziksel mesafe kuralını ihlal eden 269 kişiye $1,546’şar para cezası verildiğini belirten Montreal polisi yetkilileri, halktan anlayış ve uyum beklediklerini söylediler.

Ontario’da tüm eyaleti kapsayacak kısıtlamaların tarihleri belli oldu. 26 Aralık itibariyle başlayacak kısıtlamalar eyaletin kuzeyi için 9 Ocak, güneyi içinse 23 Ocak tarihine kadar devam edecek. 27 sağlık bölgesinden oluşan Güney Ontario’da ilk ve orta dereceli okullarda Noel tatili 1 hafta, lise ve dengi okullarda ise 3 hafta uzaktan eğitim metoduyla eğitime devam edilecek. Salgının endişe verici boyuta geldiğini belirten Ford, kısıtlamaların tüm eyalette hemen aktif olmamasını ise küçük işletmelere zaman tanınması gerektiği şeklinde açıkladı. Güney Ontario sınırında belirlenen bölgeler şu şekilde sıralandı. Brant County, Chatham-Kent, Hamilton, Durham, Eastern Ontario, Grey Bruce, Haldimand-Norfolk, Haliburton, Kawartha, Pine Ridge, Halton, Hastings Prince Edward, Huron Perth, Kingston, Frontenac, Lennox, Addington, Lambton, Leeds, Grenville, Lanark, Middlesex-London, Niagara, Ottawa, Peel, Peterborough, Waterloo, Renfrew County, Simcoe-Muskoka, Southwestern, Toronto, Wellington-Dufferin-Guelph, Windsor-Essex County ve York.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, federal hükümetin sınırların kapanması konusunda yeterince hızlı davranmadığını iddia etti. Kanada sınırını akan bir tavana benzeten Ford, problemi çözmek için tüm uluslararası yolcuların havaalanlarında test edilmeleri gerektiğini söyledi. Sadece Toronto Pearson Havaalanı’ndan geçtiğimiz hafta 64.000 yolcunun giriş yaptığını belirten Ford, bu kişilerin test edilmedikleri gibi 14 günlük karantina süresince kontrol edilmediklerini de sözlerine ekledi.

Bioteknik firması Moderna Kanada’da ilk ofisini açtı. Moderna Kanada Genel Müdürü Patricia Gauthier, Moderna üretimi aşı onaylandığında dağıtım ve enjeksiyon prosedürlerinden sorumlu olacak. Moderna üretimi aşılar Healh Canada tarafından henüz onaylanmamakla birlikte, kurum yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, kararın çok kısa zamanda kesinleşeceği belirtildi. Aşıların Kanada standartlarına uyduğu yönünde onay alması durumunda, 2021 yılı boyunca Kanadalıların üçte ikisinin aşı olacağı kadar dozun teslim edileceği biliniyor.


KANADA’DA SON DURUM 21 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 6.203 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 74 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 2316, Quebec’te 2146 ve Alberta’da 1286 kişi olarak açıklandı.

British Columbia, Coastal GasLink petrol boru hattı projesinde çalışmaların kısıtlanacağını açıkladı. Northern Sağlık bölgesine bağlı petrol boru hattı projesinde işçilerin kaldığı yatakhanelerde yeni vakaların patlak vermesiyle birlikte, bölge sağlık müdürlüğü iş yavaşlatma emri verdi. An itibariyle 27 kişinin COVID 19 pozitif edildiği ve 17’sinin aktif olduğu bildirildi. 

Nunavut ilk COVID 19 bağlantılı vefat haberini verdi. Vefat eden ilk kişinin salgının aktif olduğu Arviat bölgesinden, ikinci kişinin ise seyahat sonucu enfekte olan Rankin Inlet bölgesinden bir kişi olduğu belirtildi. COVID 19 vakalarının ilk olarak Kasım ayında görüldüğü Nunavut’ta 259 kişi pozitif teşhis edildi.

Ontario’da tüm eyalette geçerli olacak yeni kısıtlamaların Noel tatiliyle birlikte başlayacağı öngörülüyor. Ealet hükümeti tarafından henüz doğrulanmayan habere göre eyaletin 34 sağlık bölgesinde eşzamanlı başlayacak olan kısıtlamalar, kuzeyde 14 gün, güneyde ise 28 gün sürecek. Noel tatilinden hemen önce başlayacak olan yeni uygulamada okulların Noel tatili sonrası eğitim planlarında da bir takım değişiklikler yapılması öngörülüyor. Buna göre ilk ve orta dereceli okullarda Noel tatili 1 hafta, lise ve dengi okullarda ise 3 hafta uzaktan eğitim metoduyla eğitime devam edilecek.

Kanada, Birleşik Krallık seyahatlerinin yasaklandığını bildirdi. Ulaştırma Bakanı Marc Garneau, birçok Avrupa Birliği ülkesiyle birlkte Kanada’nın da önlem alan ülkeler arasında bulunduğunu söyledi. COVID 19 pozitif vaka sayılarının 2 milyon kişiyi aştığı Birleşik Krallık seyahat engeli şimdilik 72 saat sürecek. 

Kanada’da anne adayları ebe yardımıyla doğum yapmayı tercih ediyor. Yapılan son araştımalar, doktor muayenehanesinde ya da hastanede enfekte olma endişesinin anne adaylarını ebe yardımı almaya yönelttiğini gösterdi. British Columbia, Ontario ve Quebec’te yapılan araştırma sonuçları, Nisan- Kasım ayları arasında evde ebe yardımıyla doğum yapma tercihinin %40 oranında artış gösterdiği yönünde.


KANADA’DA SON DURUM 20 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 6.248 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 114 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 2357, Quebec’te 2038 ve Alberta’da 1413 kişi olarak açıklandı.

Tarım Bakanı Marie-Claude Bibeau, gıda bankalarına $100.000 ek bütçe ayrıldığını açıkladı. Bakan Bibeau, söz konusu maddi desteğin federal hükümet tarafından salgının ilk daşlgasında oluşturulan Kanada Acil Gıda Güvenliği fonuna dahil olduğunu söyledi. Yaklaşık $300.000 olduğu bilinen bütçenin üçüncü ödemesinin önümüzdeki hafta verileceği bildirildi.

Kanada İstatistik Kurumu verilerine göre her 7 Kanadalıdan 1’i gıda güvenliğinden endişe ediyor. Kanada gıda bankaları adına bir açıklama yapan Breakfast Club of Canada yönetim kurulu başkanı Josée Desjardins, pandemi öncesinde var olan krizin pandeminin ekonomik zararlarıyla birlikte daha da görünür hale geldiğini söyledi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, kısıtlamaların daha da sıkılaştırılmasını istedi. Ülke genelindeki vaka sayısının 500.000 kişinin üzerinde olduğunu açıklayan Tam, eyaletlerden özellikle Noel tatili dönemini kapsayacak daha yüksek seviyede kısıtlamalar getirmelerini istedi.

Alberta’da son 24 saat içinde 25 kişi pandemi sebebiyle yaşamını yitirdi. Eyalet Kamu Sağlığı Başkanı Dr Deena Hinshaw, yaşamını yitirenlerin arasında Edmonton’da yaşayan ve bilinen herhangi bir sağlık problemi olmayan 20’li yaşlarda bir kişinin de bulunduğunu açıklarken, aşının etkin olacağı zamana kadar sosyal aktivitelerin azami derecede kısıtlanması gerektiğini tekrar hatırlattı.

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney ve bazı bakanların kamu sağlığı protokollerini ihmal etmesi, eyalet genelinde öfkeyle karşılandı. Aralık ayı başında kısıtlamaların daha yüksek seviyeye çıkarılacağı Kenney tarafından duyurulmuştu. Ofisler dahil tüm kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu kuralını ihlal eden Kenney ve diğer bakanlar henüz bir açıklama yapmazken, söz konusu grup hakkında resmi kanallardan iki ayrı şikayet dosyası oluşturuldu.

British Columbia Eyalet Başkanı John Horgan, Noel planlarını iptal ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde eşi ve başka evlerde yaşayan oğlu ve geliniyle birlikte olma planlarını açıklayan Horgan, halktan gelen tepki üzerine planlarını iptal ettiğini söyledi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu tarafından geçtiğimiz haftalarda yayınlanan yeni kurallara göre British Columbia’da aynı evde yaşamayanların bir araya gelmeleri 8 Ocak tarihine kadar yasaklanmıştı.

Ontario’da vaka sayıları hafta boyunca 2000 kişinin üstünde rapor edildi. Son 24 saatte 27 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklayan Sağlık Bakanı Christine Elliot, vaka dağılımının Toronto’da 665, Peel’de 448, York’da 174 ve Windsor-Essex bölgesinde 170 kişi şeklinde olduğunu söyledi.

Milton’da buz tutmuş göle düşen 11 yaşındaki çocuk kurtarılamadı. Milton polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, arkadaşıyla oynayan ismi açıklanmayan oğlan çocuğu, buzun ince olduğu bir noktada suya düştü ve arkadaşının yardım çağrısıyla sudan çıkarıldı. 15 dakika içinde hastaneye yetiştirilen çocuk tüm çabalara rağmen kısa sürede yaşamını yitirdi. Olayın ardından bir açıklama yapan polis yetkilileri, ailelerin çocuklarını kış sporlarının güvenliği konusunda uyarmaları gerektiğini hatırlattılar.


KANADA’DA SON DURUM 19 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 8.953 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 175 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 2290, Quebec’te 1773 ve Alberta’da 1571 kişi olarak açıklandı.

Başbakan Justin Trudeau, yeni COVID 19 aşılarının yolda olduğunu açıkladı. Pfizer üretimi aşıların, Ocak ayı boyunca her hafta 125.000 doz halinde olmak üzere toplam 500.000 dozun teslim edileceğini söyleyen Trudeau, aşı sıralamasında öncelikli grupta bulunan herkesin aşı olabileceğini açıkladı.

Manitoba’da pandemi kontrol altına alınamıyor. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Brent Roussin, son 24 saatte 350 yeni COVID 19 vakasına ilaveten 10 kişinin de yaşamını yitirdiğini açıkladı. Hastanelerin kapasitesinin halen oldukça yüksek oranda dolu olduğunun altını çizen Roussin, Manitoba sakinlerinden Noel tatili süresince gıda alışverişi dahil mecburi olmayan tüm kısa ve uzun seyahatleri ertelemelerini istedi.

Quebec’te COVID 19 sebebiyle hastanede tedavi gören kişi sayısı endişe verici boyuta yükseldi. Eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, son 3 haftada hastaneye kaldırılan kişi sayısının %50 oranında arttığını açıkladı. Son 24 saatte 36 kişinin yaşamını yitirdiği eyalette, hastanede tedavi görenelrin sayısı ise 141’i yoğun bakımda olmak üzere 1011 kişi olarak rapor edildi.

Saskatchawan’da kumarhanelerin kapatılması Indigenous Halkları Bağımsızlık Federasyonu tarafından kınandı. Federasyon başkanı Şef Bobby Cameron, kumarhane gelirinin kesilmesinin eyaletteki Indigenous toplumlarını zor durumda bırakacağını söyledi. Manitoba ve Alberta’nın ardından ülke genelinde nüfusa oranla en yüksek vaka sayılarına sahip Saskatchewan’da, mecburi olmayan tüm işyerlerinin kapanacağı geçtiğimiz günlerde Eyalet Başkanı Scott Moe tarafından duyurulmuştu.

British Columbia’da kiliseler kısıtlamalara rağmen hizmet vermeye devam ediyor. Eyaletin 3 bölgesinde Pazar günleri toplanan cemaate yaklaşık $20.000 para cezası verildi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, kısıtlamalar hakkındaki kararın Pazartesi günü açıklanacağını söyledi. Eyalet bakanları, sağlık görevlileri ve diğer uzmanları acil görüşmeye davet ettiğini belirten Ford, Pazartesi günü net bir açıklamanın yapılacağını söyledi. Hamilton bölgesinin de gri kategoriye alındığını açıklayan Ford, ilk plana göre Toronto ve Peel bölgelerinde Pazartesi günü sona ermesi gereken kısıtamaların uzatılacağının ise kesin olduğunu sözlerine ekledi.

Halton ve Durham belediye başkanları kısıtlamaların aleyhinde olduklarını bildirdiler. Halton, Burlington, Milton ve Oakville belediye başkanları, ortaklaşa kaleme aldıkları basın bildirisinde, GTA ve Hamilton bölgelerinin tamamen kapatılmasına karşı olduklarını açıkladılar. Diğer yandan, Toronto ve Missisauga belediye başkanları ise, alışveriş, dışarıda yemek veya kişisel bakım hizmetleri gibi aktiviteler tüm GTA ve Hamilton bölgelerinde yasaklanmadıkça temas zincirinin kırılmasının mümkün olmadığını söylediler.

Kanada’da uyuşturucu kaynaklı ölümler rekor derecede yükseldi. Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, özellikle opioid kaynaklı ölümlerin oranının sarsıcı derecede yükseldiğini söyledi. Son yayınlanan rapora göre Nisan – Haziran ayları arasında 1600 kişinin, 2020 yılında ise sadece Alberta’da 904 kişinin opioid içeren madde kullanımı sonucu yaşamını yitirdiğini açıkladı. Pandemi öncesinde rakamlarda gözle görülür bir düşüş kaydedildiğini söyleyen Tam, opiodilerin yasadışı madde olan eroin ve çeşitli ağrı kesicilerden ve sentetik maddelerden oluştuğunu belirtti.

KANADA’DA SON DURUM 18 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 7.008 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 66 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 2432, Quebec’te 1855 ve Alberta’da 1571 kişi olarak açıklandı.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, kısıtlamaların artabileceğini söyledi. Vaka sayılarındaki ani yükselmenin önüne geçmek zorunda olduklarını belirten Ford, özellikle GTA ve Hamilton bölgelerindeki durumun ciddiyetine dikkat çekti. Ford, henüz sokağa çıkma yasağı uygulanmasına gerek duyulmadığını söyledi. Arttırılmasına kesin gözüyle bakılan kısıtlamaların bazı sektörleri ne şekilde etkileyeceğinin değerlendirildiğini belirten Ford, yeni kısıtlamalara hazırlanılması için gerekli zaman aralığının verileceğini de sözlerine ekledi.

Ontario Spor, Kültür ve Turizm Bakanı Lisa MacLeod, pandemi sonrası turizm endüstrisinin düzelmesi için oluşturulan plan hakkında bilgi verdi. Turizm sektörünün tamamen normale dönebilmesinin oldukça zaman alacağını söyleyen MacLeod, 5 yıllık bir kalkınma planı üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Baharda sektörün ileri gelenleriyle bir toplantı yapılacağını söyleyen MacLeod, net bir strateji belirlenmesinin en önemli öncelik olduğunu vurguladı.

Ontario Hastaneler Birliği, kısıtlamaların artmasını talep etti. Birlik yöneticileri, eyaletin 34 sağlık bölgesinde eşzamanlı olarak 4 hafta sürecek sıkı tedbirlerin alınmasının mecburi hale geldiğini söylediler. Enfeksiyon oranının her 100.000 kişide 40 olana kadar kısıtlamaların devam etmesi gerektiğini belirten yetkililer, aynı zamanda ücretli hastalık izninin de bir an önce karara bağlanması gerektiğinin altını çizdiler.

Ontario hükümetini dava eden Hudson’s Bay, kısıtlamaların keyfi ve mantıksız olduğunu iddia etti. Hudson’s Bay firmasını temsil eden avukat Jonathan Lisus, video konferans yoluyla katıldığı duruşmada, pandemi düzenlemelerinin aynı ya da benzer ürünü satan kurumlar arasında mantıklı bir ayrım temelinde bulunmadığını söyledi. İddialarını çeşitli örneklerle destekleyen Lisus, Walmart ya da Costco ile aynı ürünleri satmakla birlikte sadece gıda maddeleri satmadıkları için kapılarını kapatmak zorunda bırakılmalarını adaletsizlik olarak niteledi. Diğer yandan şekerleme gibi ürünler satan Dollarama’nın mecburi hizmet kategorisinde değerlendirilmesinin ise tutarsızlık olduğunu söyledi. 1670 yılında kurulan Hudson’s Bay Şirketi tüm Kuzey Amerika’nın en eski ticari kurumu ünvanını taşımakta.

Salgın Kingston hapishanelerine de sıçradı. Kingston’da bulunan Joyceville Hapishanesi’nden 1 günde 80 vaka bildirimi yapıldı. 1 gün önce gönderilen raporun 0 olduğu yarı açık cezaevinde önlem amaçlı olarak tüm ziyaretlerin geçici olarak durdurulmasına karar verildi. Diğer yandan Kingston’da bulunan Collins Bay Institution 5 ve Peterborough Warkworth Institution ise 3 vaka bildirimi yaparken, tüm vakaların birbirleriyle bağlantılı olduğu açıklandı.


KANADA’DA SON DURUM 17 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 8.278 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 172 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario 2139, Quebec’te 1897 ve Alberta’da 1270 kişi olarak açıklandı.

Başbakan Justin Trudeau, iktidar partisi olarak hatalardan ders aldıklarını söyledi. Pandeminin ilk dalgasında kişisel koruyucu ekipmanlara yeterli yatırım yapılmadığı için malzeme sıkıntısı çekildiğini belirten Trudeau, aşı söz konusu olduğunda ise Kanadalıların sağlık güvencelerinden emin olmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyledi.

Başbakan Trudeau, tüm eyaletlerde yaşlı bakımevlerinin standartlarının global düzeyde yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle Ottawa’nın desteğiyle ilerlemeyi kabul eden eyaletlerin federal fonlarla destekleneceğini ima eden Trudeau, tüm geliştirme çalışmaları için eyaletlerle birlikte çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Health Canada, kaynağı belirsiz COVID 19 aşıları hakkında uyardı. Yazılı olarak yayınlanan basın duyurusunda yetkili kurumlarca onaylanmamış aşıların internet üzerinden satışa sunulduğu açıklandı. Söz konusu aşıların COVID 19 virüsüne karşı herhangi bir koruma sağlamadığını belirten yetkililer, sahte aşıların yan etkilerinin ise ölümcül olabileceğinin altını çizdiler. An itibariyle dünyada 194 ülkede sahte aşıların satışı tespit edildi.  

Kanada Tıp Kurumu, virüsün etkisini arttıran sağlık sorunlarını belgeledi. Yaklaşık 70.000 COVID 19 pozitif teşhis edilmiş kişi üzerinde yapılan araştırma sonucu, vürüsle yakın bağlantısı bulunan hastalıkları 4 ana başlık altında topladı. Buna göre virüs kaynaklı zatürre, solunum yetmezliği, kan zehirlenmesi ve böbrek yetmezliği COVID 19 virüs riskini arttıran hastalıklar olarak rapor edildi.

Alberta’da Butterdome Spor Salonu COVID 19 hastanesine dönüştürülüyor. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deene Hinshaw, son haftaların en düşük vaka raporunun kaydedilmesine rağmen, hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin yetersiz kalması sebebiyle Edmonton’da bulunan üniversite spor salonunun geçici olarak hazırlandığını açıkladı. Kanada Kızıl Haç kurumunun desteğiyle spro salonunda 100 yatak kapasiteli bir ünite oluşrulduğunu belirten Hinshaw, eyalet halkından Noel tatilinde mümkün olduğunca sosyal aktivitelerden kaçınmalarını istedi.

Ontario eyalet hükümeti, belediyelere maddi yardımın yolda olduğunu açıkladı. Önceki aylarda federal hükümet tarafından belediyelere ödenmek üzere eyaletlere teslim edilen fonu teslim etmekte oldukça geciken Doug Ford yönetimindeki Ontario hükümeti, belediyelere $695 milyon destek verileceğini açıkladı. Söz konusu desteğin sadece pandemi kaynaklı ihtiyaçlar için verileceğinin altını çizen belediyelerden sorumlu Bakan Steve Clark, önümüzdeki yıl için görüşmelere devam edileceğini söyledi.

Toronto’da salgının başlangıcından bu yana en yüksek vaka sayısı kaydedildi. Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen De Villa, 850 kişinin daha enfekte olduğunu ve 19 kişinin de yaşamını yitirdiğini bildirdi. 23 yaşında bir kişinin yoğun bakımda olduğunu açıklayan De Villa, söz konusu kişinin yoğun bakımda tedavi gören en genç Torontolu olduğunu söyledi.

Markham İtfaiyesi’nde görevli 7 çalışan COVID 19 pozitif teşhis edildi. İtfaiyecilerden üçünün işyerinde temas zinciriyle enfekte olduklarını belirten Markham Belediyesi, bununla birlikte hiçbir görevlinin aktif görevde bulunmadıklarını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 16 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 9.044 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 148 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario 2275, Quebec’te 1741 ve Alberta’da 1341 kişi olarak açıklandı.

Başbakan Justin Trudeau, Moderna üretimi aşıların ülkeye geliş tarihini açıkladı. Yaklaşık 168.000 doz aşının beklendiğini söyleyen Trudeau, aşıların tatbik edilmeye başlanmasının ise ancak Health Canada tarafından onay verildikten sonra mümkün olabileceğini açıkladı. Moderna üretimi aşıların ay sonuna kadar Kanada’da olmaları bekleniyor.

Kanada Ulusal Aşı Komitesi, aşıların herkese sunulmadan evvel bir takım ön hazırlıklar yapılması gerektiğini açıkladı. Kurum yetkilileri, aşıların hamile ve emziren kadınlara, 16 yaş altı çocuklara ya da başka bağışıklık problemleri yaşayan kişilere enjekte edilmeden önce daha fazla test yapılmasını tavsiye ettiler. Risk – yarar bazında karar almanın kaçınılmaz olduğunu belirten komite, bununla birlikte aşı üreticilerinin klinik çalışmalarına söz konusu gruptan daha fazla kişiyi dahil edebileceğinin altını çizdi.

Qubec’te kısıtlamalar artıyor. Eyalet Başkanı François Legault, yaptığı basın toplantısında Noel tatilini salgını kontrol altına almak için bir fırsat olarak değerlendirdiklerini söyledi. 17 Aralık – 11 Ocak tarihleri arasında eyalette sarı kodda bulanan bölgelerin turuncu koda, turuncu kodda bulunanların ise kırmızı koda yükseltileceğini açıklayan Legault, okul ve ofislerin yarın itibariyle kapanacağını bildirdi. Legault, kısıtlamaların büyük çoğunluğunun ise 11 Ocak itibariyle hafifletileceği sözünü verdi.

Health Ontario hastanelere acil durum uyarı notu gönderdi. Salgının ikinci dalgasının en kritik noktaya ulaştığını belirten Health Ontario Başkanı Matthew Anderson, temas zincirinin kırılamaması sebebiyle vaka sayılarında ani bir artış beklendiğini söyledi. Hastanelerin acil durum planlarını 48 saat içinde eyleme koyabilecek şekilde hazırlamalarının talep edildiği notta, COVID 19 hastaları için ayrılan yatak kapasitesinin ise %15 oranında arttırılması istendi.    

Ontario’da bir yaşlı bakımevinde daha yeni vakaların patlak verdiği bildirildi. Toronto’nun batısında bulunan Revera Uzun Dönem Bakım Hizmetleri bünyesindeki Westside Bakımevi, UniversalCare Canada tarafından 90 gün yönetilmek üzere devralındı. 242 yatak kapasiteli bakımevinde 14 Aralık itibariyle 20 kişinin COVID 19 dolayısıyla yaşamını yitirdiği, 63 kişinin ve 90 çalışanın ise pozitif teşhis edildiği bildirildi.

Toronto Belediyesi, sığınma evlerinde aşırı doz madde kullanımını önlemek için harekete geçti. Toronto Belediye Başkanı John Tory, bağımlılık yapan maddelerin aşırı dozda kullanımını önlemek amacıyla oluşturulan çeşitli programlara belediye bütçesinden $8 milyon maddi destek verileceğini açıkladı. Söz konusu bütçenin $3 milyonluk kısmının zararın önlenmesine ayrılacağını belirten Tory, reçeteli olarak kullanılan maddelerin ise güvenli kullanımı konusunda yeni bir eğitim programının da plan dahilinde olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Çin’e gönderilen araştırma ekibi çalışmalarını sürdürüyor. Ekipte bulunan Alman biolog Fabian Leendertz, topladıkları örnekleri ve tıbbi verileri eleme sürecinde bulunduklarını açıkladı. Çalışmalarının virüsün hangi tür aracılığıyla insana bulaştığını öğrenmek merkezinde sürdüğünü belirten Leendertz, aynı zamanda gelecekte olası bir başka salgın için de önlem almak istediklerini söyledi.  

Dışişleri Bakanı Francois-Philippe Champagne, Kanada’nın Çin ve İran’la ilişkilerini etkileyecek bir yıl sonu demeci verdi. Ukrayna Havayolları’na ait uçağın Ocak ayında İran tarafından düşürülmesinin insan hatasıyla açıklanamayacağını söyleyen Champagne, uçağın füze atılarak düşürüldüğünü ve aralarında Kanadalıların da bulunduğu 176 kişinin yaşamını kaybettiğini hatırlattı. Çin’in 2 Kanadalı diplomatı rehin tutması konusunda da yorum yapan Champagne, diplomatların, Meng Wanzhou’nun Kanada tarafından gözaltına alınmasından sadece 9 gün sonra suçlanmalarının manidar olduğunu söyledi. Champagne, Kanada’nın Çin’e uygulayacağı herhangi bir yaptırımın ise ancak uluslararası katılımla daha etkili olabileceleğini de sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 15 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 5.790 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 80 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario 1940, Alberta’da 1887 ve Quebec’te 1620 kişi olarak açıklandı.

Saskatchewan’da yeni kısıtlamalar bugün itibariyle başlıyor. Aynı evde yaşamayan kişilerin bir araya gelmelerini yasaklayan yeni karantina kanunları arasında açık havada bulunacak maksimum kişi sayısı ise 10 olarak belirlendi. Eyalet Başkanı Scott Moe, son 24 saatte 267 kişinin daha COVID 19 pozitif test edildiğini ve 2 kişinin de yaşamını yitirdiğini belirtirken, kısıtlamaların 15 Ocak’tan önce hafifletilmesinin ise söz konusu olmadığını söyledi. Testlerin pozitif çıkma oranının %16 olduğunu açıklayan Moe, Manitoba ve Alberta’nın ardından ülke genelinde nüfusa oranla en yüksek vaka sayılarına sahip eyaletin Saskatchewan olduğunu söyledi.

British Columbia’da ilk aşıların bugün enjekte edilmesi bekleniyor. Fraser ve Vancouver Coastal bölgelerinde uygulanmaya başlanacak aşı hakkında bir açıklama yapan eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, önceliğin yaşlı bakımevlerine verileceğini hatırlattı. Henry, kısıtlamaların Noel tatili için hafifletilmesinin ise söz konusu olmadığını söyledi.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen De Villa, COVID 19 aşısının umut verici bir gelişme olduğunu söyledi. Oldukça kısa bir zamanda aşının halka erişmesini bilimin bir başarısı olarak niteleyen De Villa, normal yaşama dönülebilmesi içinse halkın en az %70’inin aşı olması gerektiğini söyledi. De Villa, Toronto’da okulların durumuyla ilgili yaptığı açıklamada ise 1200 okuldan 13’ünün pandemi sebebiyle kapatıldığını belirterek, Noel tatilinin daha net bir tablo çizeceğini söyledi.  

Kanada Bağımsız İşletmeler Federasyonu, Ontario’da kısıtlamaların hafifletilmesi için harekete geçti. Federasyon Başkanı Dan Kelly, Toronto ve Peel bölgelerindeki 28 günlük sürecin sonuna yaklaşılırken, Ontario Hükümeti’ne kısıtlamaların uzatılmaması çağrısında bulundu. Alberta, Nova Scotia ve Quebec’te bulunan işyerlerinde kişi limiti uygulanmakla birlikte hiçbir yerin kapatılmadığının altını çizen Kelly, Ontario Hükümeti’ni oluşan huzursuzluk ortamı konusunda uyardı. Kelly, Walmart veya Costco gibi büyük şirketlerin iş hacmini azami oranda yükselttiğini, bununla birlikte her 7 küçük işletmeden birinin kısıtlamalar yüzünden ticari yaşamdan çekildiğini sözlerine ekledi. Yıl sonuna kadar yaklaşık 160.000 işyerinin tamamen kapanacağını belirten Kelly, küçük işletme sahiplerinin tahammül sınırının aşılmak üzere olduğunu açıkladı.

Kanada Acil Yardım Desteği alan binlerce kişiden, geri ödeme yapmaları talep edildi. Kanada Vergi Dairesi tarafından yanlış bilgilendirildiklerini iddia eden binlerce kişi, başvuru kriterlerinin brüt gelir üzerinden değerlendirileceğini bilmediklerini söylediler. Aralarında vergi dairesinin kendi çalışanlarının da bulunduğu 441.000 kişi, danıştıkları yetkililerin kendilerini yanlış yönlendirdiğini beyan ettiler. Kanada Vergi Dairesi ve Sosyal Gelişim Departmanı’nın ortak kaleme aldıkları basın duyurusunda ise Kanada’da vergi işlemlerinin her zaman net gelir üzerinden değerlendirmeye alındığını ve geri ödemeler için uygun bir zaman aralığı tanınacağı belirtildi.


KANADA’DA SON DURUM 14 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 9.260 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 96 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Quebec’te 1994, Alberta’da 1717 ve Ontario 1677 1620 kişi olarak açıklandı.

Uluslararası Gelişim Bakanı Karina Gould, Kanada’nın gelişmekte olan ülkelere yardım planını açıkladı. Gould, aşının gelir durumu düşük ülkelerce de erişilebilir olması için Kanada’nın $485 milyon maddi katkıda bulunacağını söyledi. Söz konusu meblağın Dünya Sağlık Organizasyonu tarafından dağıtılacağını açıklayan Gould, paylaştırmanın ihtiyaç bazında yapılacağını söyledi.

Nunavut’ta yeni COVID 19 vakaları rapor edilmeye başlandı. 9 kişi olarak bildirilen vaka sayısının tamanının halen aktif vakaların bulunduğu tek bölge olan Arviat ilçesinden olduğu bildirildi.

Ontario’da ilk COVID 19 aşısı enjekte edildi. Aşı yapılan kişinin Toronto şehir merkezinde bulunan Rekai Centre isimli yaşlı bakımevinde görev yapan bir kişisel destek çalışanı olduğu bildirildi. Eyalet genelinde bu haftasonuna kadar yaklaşık 2500 sağlık çalışanına aşı yapılması planlanıyor.

Ontario GTA bölgesinde kısıtlamaların dikkate alınmadığı rapor edildi. Environics Analytics tarafından yapılan araştırma sonucuna göre pandeminin ikinci dalgasının etkilerini yavaşlatmak amacıyla uygulanan kısıtlamaların ilk dalgada olduğu gibi etkili olmadığı bildirildi. Mobil cihazların hareketlerinin takibi sonucu elde edilen bilgiye göre, GTA halkının sadece %1’lik kısmının hareketlerini azalttığı tespit edildi. 2 milyon cep telefonunun takibiyle gerçekleştirilen araştırmada, 15 – 45 yaş arası kişilerin posta kodlarının en az 500 metre dışında sosyal aktiviteler yaptığı rapor edildi.

Toronto’da bugün itibariyle 6 okulun daha COVID 19 sebebiyle kapatıldığı bildirildi. City Adult Learning Centre başta olmak üzere Humewood Community, RH McGregor, David Lewis ve Grenoble devlet okulları bugünden itibaren 4 Ocak 2021 tarihine kadar kapalı kalacaklar. TDSB tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz hafta kapatılan Thorncliffe İlkokulu ve okul öncesi eğitim veren Fraser Mustard Academy de Noel tatili sonuna kadar kapalı kalmaya devam edecek.

Kanada tarihinin en büyük finansal bilgi güvenlik ihlali açığa çıkarıldı. Quebec merkezli finans şirketi Desjardin, yaklaşık 10 milyon Kanadalı’nın kişisel bilgilerinin çalındığını açıkladı. Güvenlik sistemindeki bir boşluktan yararlanan kötü niyetli bir çalışanın, Desjardin ile çalışan kişilerin kimlik bilgilerinin yanısıra, banka bilgilerini de kopyaladığını bildiren Kanada Mahremiyet Kurulu Hükümet Temsilcisi Daniel Therrien, hazırladığı raporda güvenlik ihlalinin son 26 aydır devam ettiğini bildirdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Desjardin yetkilileri, ilk belirlemelere göre yaklaşık 4 milyon kişinin birinci derecede etkilendiğini ve tüm müşterilerine 5 yıl boyunca ücretsiz kredi raporu hizmeti sunmaya hazır olduklarını açıkladılar.


KANADA’DA SON DURUM 13 ARALIK 2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 3.612 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 96 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Quebec’te 1837 Ontario’da 1791 ve Alberta’da 1698 kişi olarak açıklandı.

COVID 19 aşıları yola çıktı. Kanada’da aşıların güvenliği ve dağıtımından sorumlu Tümgeneral Dany Fortin, Pfizer üretimi aşıların yola çıktığını; Kanada’nın bugün ve yarın olmak üzere iki sefer halinde aşıları havayoluyla teslim alacağını açıkladı. Tüm organizasyonun plana uygun ilerlediğini söyleyen Fortin, eyaletlere teslim edildikten sonra aşıların güvenliğinden eyaletlerin sorumlu olacaklarını sözlerine ekledi.

Health Canada, COVID 19 aşısının yan etkileri karşısında alerjisi olanları uyardı. İğneye ya da aşının içerdiği maddelere alerjisi olanların dikkatli olmaları gerektiğini belirten Health Canada yetkilileri, aşı olunmadan önce tatbik edecek kişilerin mutlaka uyarılması gerektiğini belirtti.

Ontario’da COVID 19 testlerinin ücret karşılığı yapılmasının önüne geçecek bir kanun bulunmuyor. Bazı ülkelerin seyahat şartları arasında COVID 19 negatif test sonucu talep etmesi üzerine Shoppers Drug Mart gibi özel işletmelerin COVID 19 testlerinden ücret talep etmeleri ise çeşitli karışıklıklara yol açıyor.

Manitoba’da First Nation halklarının yaşadığı Shamattawa ilçesindeki kriz büyüyor. Sadece havayoluyla ulaşım sağlanan ilçenin Şefi Eric Redhead daha fazla yardıma ihtiyaç duyduklarını söyledi. İlçeye yardım için gönderilen ekibin önemi bir bölümünün de enfekte olduğunu bildiren Redhead, bu kez Kanada Kızıl Haç kurumundan yardım istedi.

Saskatchewan Regina’da yüzlerce kişinin katıldığı maske karşıtı bir protesto organize edildi. Organizasyonu düzenleyenlere kişi başı $2800 para cezası veren eyalet polisi, maske karşıtı eylemlerin kamu sağlığının düşüncesizce tehlikeye atılması sebebiyle ifade özgürlüğü kategorisinde değerlendirilemeyeceğini açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 12 ARALIK  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 3.577 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 98 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 1848,  Alberta’da 1738 ve Quebec’te 1713 kişi olarak açıklandı.

Başbakan Justin Trudeau, Kanada – ABD sınırının 1 ay daha kapalı kalacağını açıkladı. Söz konusu sürenin iki ülkenin ortak kararıyla belirlendiğini açıklayan Trudeau, aşıların hazır olmasına rağmen her iki ülkeyi de zor bir kış döneminin beklediğini söyledi.

Sağlık Bakanı Patty Hajdu, aşıların dağıtımının nüfus yoğunluğu bazında yapılacağını tekrarladı. Sağlık hizmetlerinin federal hükümet tarafından karşılandığı rezervlerde yaşayan First Nations halkları için daha fazla pay ayrılacağını açıklayan Hajdu, şehirlerde yaşayanlar içinse eyalet hükümetlerinin sorumlu olduğunu söyledi.

Health Canada, Moderna üretimi aşıların dağıtım planlarının yapılmaya başlandığını açıkladı. Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Thresa Tam,  aşının Health Canada tarafından henüz onaylanmamasına rağmen planlama safhasını tamamlayarak zaman kazanmaya çalıştıklarını söyledi. Tam, ulaşım engeli bulunan bazı bölgelerin, -80 derecede muhafaza edilmesi gereken Pfizer üretimi aşılar yerine Moderna aşılarını tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu, Ocak ayı için öngörülen rakamların azaldığını açıkladı. Kurum Başkanı Dr Theresa Tam tarafından yapılan açıklamada özellikle British Columbia ve Manitoba’da ciddiyetle ele alınan kısıtlamaların durumu iyileştirdiği bildirildi. Ocak başında ülke genelinde günlük vaka sayısının yaklaşık 12.000 kişi olarak öngörüldüğünü belirten Tam, an itibariyle ülke genelindeki aktif vaka sayısının ise 73.000 kişi olduğunu söyledi.

Quebec Eyalet Başkanı Francois Legault, eyalette son 24 saatte rapor edilen vefat sayısının 53 kişi olduğunu açıkladı. 123’ü yoğun bakımda olmak üzere 871 kişininse hastanede tedavi altında bulunduğunu belirten Legault, artması kesinleşen kısıtlamaların detaylarının önümüzdeki hafta açıklanacağını söyledi.

British Columbia’da 737 yeni COVID 19 vakasına ilaveten 11 kişinin de yaşamını yitirdiği bildirildi. Sağlık Bakanı Adrian Dix, Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry ile ortak bir basın toplantısı yaparak, halktan aşının geniş kitlelere uygulanacağı zamana kadar sabırlı olmalarını istedi.  

Manitoba’da ölüm oranlarının rekor hızla arttığı bildirildi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Brent Roussin, Şükran Günü’nden bu yana ölüm oranlarının 9 kat arttığını; testlerin pozitif çıkma oranının ise %13.8’e yükseldiğini açıkladı. Ölen her 10 kişiden 1’inin First Nations mensubu olduğunu belirten Roussin, Noel tatilinde aynı evde yaşamayan kişilerin bir araya gelmemelerini önemle rica etti.

Ontario’da York ve Windsor – Essex bölgeleri de gri kategoriye geçtiler. York bölgesi belediye başkanlarının hükümetten 1 hafta ek süre talep etmelerine rağmen, son 24 saatte 205 yeni vakanın teşhis edilmesi kısıtlamaların bir üst kategoriye geçirilmesine sebep oldu. Sağlık Bakanı Christine Elliot, okulların açık kalmaya ve hastanelerin hizmet vermeye devam edebilmeleri için York bölgesinde kısıtlamaların sıkılaştırılmasının mecburi olduğunu söyledi. Elliot, Pazartesi gününden itibaren aktif olacak kısıtlamaların en az 28 gün süreceği belirtirken, durumun her hafta tekrar değerlendirileceğini açıkladı.

Peel Polisi cinsel taciz dosyalarının zaman aşımı sebebiyle imha edildiğini açıkladı. 1960’lı yıllarda yaşanan çocuk tacizi davası, mağdur Kevin Dickman’ın vefatı üzerine yeniden mahkemeye taşındı. Mağdurun, henüz 11 yaşındayken babasının vefatının ardından rehberlik hizmeti sunan Big Brothers organizasyonu gönüllülerinden Brampton polis memuru Frank Kohler tarafından yıllarca tacize uğradığı ve Kohler’in, suçu ispatlanmasına rağmen, görevinden istifa etmesi karşılığında serbest bırakıldığı öğrenildi. Sonraki yıllarda Nova Scotia kiliselerinden birinde papazlık yapan Kohler, geçtiğimiz yıl mağduru tanıyan bir memur tarafından yeniden mahkemeye verildi. Suçunu tekrar itiraf eden 70’li yaşlardaki Kohler’in, Mart 2021 itibariyle hüküm giyeceği kesinleşti. Olayla ilgili bir açıklama yapan Ontario Özel Araştırmalar Birimi, 1974 yılından bu yana yasama ve uygulamalanın büyük ölçüde geliştiğini belirtmekle yetindi.


KANADA’DA SON DURUM 11 ARALIK  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 6.748 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 126 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 1983,  Quebec’te 1842 ve Alberta’da 1566 kişi olarak açıklandı.

Aşı ücretleri federal hükümet tarafından ödenecek. Başbakan Justin Trudeau, COVID 19 aşılarının maddi sorumluluğunun federal hükümette olduğunu söyledi. Kanada’da sağlık hizmetlerinin eyaletler bazında bölünmüş olmasına rağmen, $1 milyardan fazla tutan aşı ücretinin federal hükümet bütçesinden karşılanacağı ve eyaletlere fatura edilmeyeceği açıklandı.

Alberta’da sağlık sisteminin çökmek üzere olduğu açıklandı. Son 24 saatte 13 kişinin daha virüs bağlantılı sebeplerle yaşamını yitirdiği Alberta’da eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Deena Hinshaw, testlerin pozitif çıkma oranının %9’a yükseldiğini açıkladı.

Quebec Soruşturma Kurulu, pandeminin ilk dalgasında yaşlı bakımevelerinin durumu üzerine bir rapor yayınladı. Güvenlik ihlallerine ek olarak insanlık onurunun zedelendiği belirtilen raporda, çalışanların gayretlerine rağmen organizasyon eksikliklerinden kaynaklanan sorunlara dikkat çekildi. Raporla ilgili bir açıklama yapan Soruşturma Kurulu sorumlusu Marie Rinfret, söz konusu evlerde ikamet edenler, aileler ve çalışanlardan oluşan 1350 kişiyle yaptıkları görüşmeler sonucu, eyalet sağlık sisteminin yeniden ele alınmasını tavsiye etti.

Nunavut’tan hiçbir yeni vaka bildirimi gelmedi. COVID 19 pozitif teşhis edilen 187 kişinin tamamen iyileştiklerini açıklayan bölge kamu sağlığı kurumu başkanı Dr. Michael Patterson, aktif vaka sayısının ise tamamı Arviat bölgesinde olmak üzere 42 kişi olduğunu söyledi. Patterson, bununla birlikte tedbirin elden bırakılmamasını önemle rica etti.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, COVID 19 aşılarına önümüzdeki hafta başlanacağını açıkladı. İlk olarak UHN ve Ottawa Hastanelerinde aşıların tatbik edilmeye başlanacağını belirten Ford, yaşlı bakımevlerinde yaşayan ve çalışanlara öncelik tanınacağını açıkladı. Ford, aşı miktarının Ontario kapasitesinde bir eyalet için oldukça az olmasından duyduğu memnuniyetsizliği de dile getirdi. 

Ontario’da vaka oranları sabitleşmeye başladı. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr David Williams, vaka sayılarındaki artışa rağmen vakaların pozitif çıkma eğrisinin düzleşmeye başladığını söyledi. Virüsün üreme oranına bağlı olarak durumun her an değişebileceğini belirten Williams, Ontario’nun an itibariyle en kritik noktada bulunduğunu ve kısıtlamaların hafifletilmesinin vaka sayılarında ciddi ölçüde artışa yol açabileceğini söyledi.

Windsor-Essex bölgesindeki tüm okulların kapatılacağı bildirildi. Pazartesi gününden itibaren bölgedeki tüm öğrencilerin uzaktan eğitim metoduna transfer olacaklarını açıklayan yetkililer, okulların ancak Noel tatilinden sonra sınıfta eğitime devam edeceğini söylediler. Bölge kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Wajid Ahmed, son 24 saatte 104 yeni vaka ve 1 kişinin vefat ettiği bilgisini paylaşırken, Noel tatilinin ise uzatılabileceğini söyledi.

Mississauga Trillium Health bünyesindeki hastanelerde 36 sağlık çalışanı COVID 19 pozitif teşhis edildi. Kurumun basın sözcüsü Keeley Rogers, net bir kaynak belirtmemekle birlikte çalışanların büyük çoğunluğunun temas zinciri yoluyla enfekte olduklarını söyledi. Credit Valley Hastanesi Acil Ünitesi, Mississauga Hastanesi Kalp Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi ve Queensway Hastanesi’nin iki katı olmak üzere, söz konusu ünitelere yeni hasta kabulünün durdurulduğunu belirten Rogers, ayrıca 10 hastanın da enfekte olduğunu bildirdi.

Ontario’da COVID 19 masraflarının faturası yaklaşık $8 milyar tutarında. Ontario saymanlarından Peter Weltman tarafından hazırlanan rapora göre Ontario belediyelerine yapılan yardımın masrafların sadece yarısını karşıladığı belirlendi. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Toronto Belediye Başkanı John Tory, federal ve eyalet hükümetleri tarafından verilen $4 milyar ödeneğe rağmen, şehrin halen yaklaşık $2 milyara ihtiyacı olduğunu söyledi. Tory, yardım edilmemesi durumunda, vergilerin yükselmesi ya da servislerin kısıtlanması yoluyla masrafların halka yansımasının kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekleyerek, hükümetler ve belediyeler arasında yeni bir plan yapılmasını talep etti.


KANADA’DA SON DURUM 10 ARALIK  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 6.859 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 132 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 1890 ve Quebec’te 1728 ve Alberta’da 1460 kişi olarak açıklandı.

Health Canada, Kanada’nın dünyada Pfizer üretimi aşıyı onaylayan üçüncü ülke olduğunu açıkladı. İki doz halinde tatbik edilmesi gereken aşı hakkında detaylı bilgi paylaşan Health Canada yetkilileri, aşının ikinci doz tatbik edildikten ancak 1 hafta sonra etki edeceğini belirttiler. Yapılan yazılı basın açıklamasında, aşının virüsün bulaşmasını kesin olarak engelleyeceği konusunda ise henüz emin olunmadığı belirtilirken; olası yan etkilerinin tatbik edilen bölgede ağrı, yorgunluk, ateş, baş ağrısı ve titreme olabileceğinin altı çizildi. Daha ciddi sorunlar doğurabilecek alerjik reaksiyonların ise, nefes darlığı, kaşıntı, dilde ve yüzde şişme olabileceği belirtildi.

British Columbia, aşının öncelikle yaşlı bakımevlerinde yaşayan ve çalışanlara tatbik edileceği sözünü verdi. Eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, Mart ayı sonuna kadar Vancouver Coastal ve Fraser bölgelerinde olmak üzere iki klinikte aşının uygulanacağını söyledi. Henry, eyaletteki aşı kliniklerinin zamanla 30 alana yayılacağını da sözlerine ekledi. Ufukta güzel bir yaz umduğunu belirten Henry, kişisel hijyen ve fiziksel mesafenin korunmasına azami önem verilmesini istedi.

Quebec Eyalet Başkanı Francois Legault, kamu sağlığı protokollerine uymayanlara uygulanacak cezaların arttırılacağını söyledi. Küçük sayılabilecek bir azınlığın gösterdiği sorumsuz tutum neticesinde tüm eyalet halkının sağlığının tehlikeye atıldığını belirten Legault, bundan böyle uygulanacak maddi cezaların miktarının da artacağını söyledi. Diğer yandan Toronto ve Ottawa Üniversiteleri tarafından bir araştırmada ise en çok ceza verilen eyaletin Quebec olmasına rağmen vaka sayılarında gözle görülür oranda fark yaratacak bir değişiklik olmadığının altı çizilerek, halkı bilinçlendirmenin pandemiyle mücadelede en etkili yöntem olduğu belirtildi.

Alberta Eyalet Başkanı Jason Kenney, pandemi sürecinin yanlış yönetildiği konusundaki suçlamaları reddetti. Katıldığı bir radyo programında an itibariyle uygulanan kısıtlamaları onaylamakta çok geç kaldığının iddia edilmesi üzerine, programın sunucusunu muhalif partililerin sesi olmakla suçlayan Kenney, Alberta halkını korumak için yetkisi dahilindeki her şeyi yaptığını söyledi. İddialarını rakamlarla destekleyen Kenney, önemli olanın vaka sayıları değil, pandemi sebebiyle yaşamını yitiren kişi sayısı olduğunu belirterek, Alberta’daki ölüm sayılarının, Ontario, Quebec ve Manitoba’nın çok daha altında olduğunu söyledi. Konuyla ilgili yorum yapan Alberta NDP lideri Rachel Notley ise Alberta’nın nüfusunun Ontario’nun yaklaşık ¼’ü olduğunu, bununla birlikte vaka sayılarının başa baş ilerlediğini hatırlatarak, kriz zamanlarının liderleri test ettiğini ve Alberta halkının güvenilir bir lidere ihtiyacı olduğunu söyledi. 

Ontario Bağışıklık Pasaportu üzerinde çalışmaya devam ediyor. Eyalet Başkanı Doug Ford, işlemi kolaylaştırmak için eski usül aşı kartları yerine, akıllı telefonlar gibi yeni teknolojilerden faydalanacaklarını söyledi. Ford, aşı kayıtlarını akıllı cihazlarında bulundurmak istemeyenler içinse alternatif çözümler üretmeye çalıştıklarını ekledi. Diğer yandan Toronto Üniversitesi bioetik profesörlerinden Kerry Bowman, söz konusu aşı pasaportlarının bir takım karışıklıklara yol açmasının kaçınılmaz göründüğünü söyledi. Uluslararası seyahat, sağlık ya da sosyal hizmet sektörlerinde çalışma gibi durumlarda aşı pasaportu ibraz edilmesinin zamanla mecburi hale getirilmesini beklediklerini belirten Bowman, aşının herkese tatbik edilebilir olmayışının ise henüz çözümlenmemiş bir sorun olduğunu söyledi. Bowman, 16 yaşın altındaki çocuklara ya da ileri derecede alerjisi olan kişilere aşı yapılamayacağının altını çizdi.

York bölgesi hastaneleri kritik noktaya eriştiklerini açıkladılar. Mackenzie Health, Markham Stouffville ve Southlake olmak üzere bölgede bulunan üç hastane, ortak bir bildiri yayınlayarak vaka sayılarının endişe verici boyutta yükseldiğini açıkladılar. Bölge kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Karim Kurji, vaka sayılarının artmasının hastanelerin işlem kapasitesini önemli oranda azalttığını belirterek, aşının herkese eriştirileceği zamana kadar tedbirin elden bırakılmamasını istedi. Hastane personelinin tam kadroyla çalıştığını söyleyen Kurji, en çok endişelendiği durumun ise hastanelerden ziyade toplumdaki sosyal aktiviteler olduğunu belirtti. Toronto ve Peel bölgelerinin gri kategoriye alınmalarına rağmen, kırmızı kategoride kalan York bölgesi, kısıtlı da olsa birçok sosyal aktivitenin yapılabileceği en uygun konumda bulunmakta.

Toronto toplu taşıma kurumu TTC, yeni yılda hizmetlerinde bir takım kısıtlamalar yapılacağını açıkladı. 2021 yılında servis saatlerinin ve sefer sayılarının azaltılarak yaklaşık $20 milyar tasarruf edilmesini amaçladıklarını belirten TTC Basın Sözcüsü Stuart Green, herhangi bir işten çıkarılmanın ise an itibariyle söz konusu olmadığını söyledi. Green, 2021 planlarında rota ve sefer aralıklarının arz talep durumuna göre belirleneceğini ve dar gelirli bölgelerdeki hizmetlere öncelik verileceğini sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 9 ARALIK  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı son 24 saatte 5.413 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 74 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Alberta’da 1727, Ontario’da 1676 ve Quebec’te 1564 kişi olarak açıklandı.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, aşı merkezleri hakkında bilgi verdi. Tam, şimdilik Ontario, Quebec, British Columbia ve Alberta’da ikişer, diğer eyaletlerde ise birer merkez üssünün hizmet vereceğini açıkladı. İlk etapta sadece 14 aşı merkezinden birine gelebilenlere aşı tatbik edileceğini belirten Tam, öncelik sıralamasının bir kez daha değişmesini ise sadece gerçeğin bu olduğu şeklinde yorumladı. Tam, yaşlı bakımevlerinde kalanlara öncelik verilmesi kararının onaylanmasına rağmen, söz konusu kişilerin aşı merkezlerine taşınmasının olanaksız göründüğünü söyledi.

Alberta’da pandemiyle mücadelede geniş çaplı önlem alınacağı bildirildi. Eyalet başkanı Jason Kenney tarafından yapılan açıklamada restoran ve barların sadece paket servisi yapacağı; kütüphaneler, kişisel bakım salonları, kumarhaneler, kültürel aktivite sunan binalar ve spor salonlarının ise kapatılacağı duyuruldu. Eyalette ayrıca kapalı ya da açık alanlardaki tüm sosyal aktiviteler Pazar gününden itibaren 4 hafta geçerli olmak üzere yasaklandı. İbadethaneler ve perakende satış mağazalarının %15 kapasiteyle hizmet verebileceklerini belirten Kenney, kısıtlamaların uygulanmaması halinde binlerce kişinin yaşamlarını yitirebileceğini söyledi. Halka açık kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğu da getirilen Konservatif Partili Jason Kenney yönetimindeki Alberta, Kanada’da maske kullanma zorunluluğu bulunmayan tek eyaletti.

Manitoba’da kısıtlamaların hafifletilmesine karar verildi. Mecburi hizmet kategorisinin genişletildiği eyalette, ikinci el perakende mağazaları, akapunktur gibi alternatif tıp hizmetleri ve Noel ürünleri satışı yapan işyerlerinin de yeniden açılabilecekleri bildirildi. İbadetlere ise ancak arabadan katılmanın mümkün olduğunu belirten eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Brent Roussin, sosyal toplantıların Ocak ayının ilk haftalarına kadar 10 kişiyle limitli kalmaya devam edeceğini söyledi.

Ontario Sağlık Bakanı Christine Elliot, eyalet hükümeti olarak COVID 19 aşı kartı üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Aşı olmanın şimdilik mecburi tutulmayacağını belirten Elliot, aşı olmayanların zamanla bir takım kısıtlamalara maruz kalacaklarını söyledi. İşe girmek ya da seyahat etmek gibi kamu sağlığını etkileyecek durumlarda aşı kartı ibraz edilmesi gerekeceğini belirten Elliot, eyalette yaklaşık 3800 kişinin virüs sebebiyle yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Elliot, söz konusu mecburiyet doğana kadar önceliklerinin aşının gerekliliği ve olası yan etkileri hakkında Ontario halkını bilgilendirmek olduğunu söyledi.

Ontario’da bağımsız gözlem yapan Finansal Saymanlık Kurumu, eyaletin $12 milyar nakdi bulunduğunu rapor etti. 30 Eylül itibariyle gerekli birimlere tahsis edilmesi gerekmekle birlikte alıkonulduğu belirtilen rapora itiraz eden Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, miktarın $2.6 milyar olduğunu ve acil harcamalar için ayrıldığını söyledi. Muhalif partililer söz konusu miktarın daha fazla zaman yitirilmeden Ontario halkına ilk elden ulaştırılmasını talep etti. Green Parti lideri Mike Schreiner hükümetin daha fazla test yapılması, vaka takibi ya da okullardaki durumun iyileştirilmesine bütçe ayırmayarak, Ontario halkının yaşamını riske atmakla suçladı. Ontario NDP Başkan Yardımcısı Sara Singh ise Ford hükümetini işyerlerinin kapatılması, işsizlik, kira yardımı ya da hastalık izni gibi sorunlara duyarsız kalmakla itham etti. Bilindiği üzere Ford hükümeti, Liberal hükümet tarafından uygulanan ücretli hastalık iznini 2018 yılında iptal etmişti. Muhalif parti liderlerine destek olan Ontario Ticaret Odası ise özellikle küçük işletmelerin daha fazla mali yükü kaldıramayacaklarının altını çizerek, hükümeti doğru olanı yapmaya davet etti.

Konservatif Parti Barrie-Innisfill Milletvekili John Brassard, Yahudi karşıtı olmakla suçlandı. Maliye Bakanı Chrystia Freeland, Konservatif partili finans eleştirmeni Pierre Poilievre’in sorusuna yanıt verirken, Brassard, milyarder George Soros’un ismini haykırdı. Liberal partililerce Yahudi karşıtı olmakla suçlanan Brassard, iddiaları reddederek özür dilemedi. Bir başka Konservatif partili milletvekili Kerri-Lynne Findlay de, Ağustos ayında Twitter üzerinden Freeland ile ismi Yeni Dünya Düzeni teorisiyle anılan Soros ilişkisini sorgulamış ve sonrasında baskılara dayanamayıp özür dilemek zorunda kalmıştı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Konservatif Parti Başkanı Erin O’Toole ise Kanada’da yerleşik Yahudi cemaatinin liderleriyle görüşerek, Yahudi karşı olmadıklarını ve ayrımcılığa tamamiyle karşı olduklarını belirtti. Maliye Bakanı Chrystia Freeland’in ofisinden yapılan açıklamaya göre, Freeland’in gazeteci olduğu yıllarda Soros ile görüşmeler yaptığı belirtilirken, Konservatif Parti’nin komplo teorilerini alevlendirdiği iddia edildi.


KANADA’DA SON DURUM 8 ARALIK  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı 10.506 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 149 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 1925, Alberta’da 1735 ve Quebec’te 1577 kişi olarak açıklandı.

Başbakan Justin Trudeau, COVID 19 aşılarının önümüzdeki hafta uygulanmaya başlayabileceğini duyurdu. Kanada tarihinin en geniş çaplı aşı çalışmasının yürütüldüğünü belirten Trudeau, aşıların Health Canada tarafından önümüzdeki hafta onay alacağını ve hemen tatbik edilmeye başlanacağını duyurdu. Trudeau, Pfizer üretimi 249.000 aşının Aralık sonuna kadar Kanada’ya ulaşacağını ve yaklaşık 125.000 kişiyle başlanacağını söyledi.

Alberta Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, kısıtlamaların artacağını söyledi. Eyalette 20.000’den fazla aktif vaka bulunduğunu belirten Hinshaw, var olan kısıtlamaların vaka eğrisini düzleştirmeye yetmediğini ve özellikle Edmonton ve Calgary bölgelerindeki durumun endişe verici boyuta eriştiğini söyledi. Hinshaw, bu hafta içinde eyalet başkanı jason Kenney ile görüşeceğini ve tavsiyelerini ileteceğini sözlerine ekledi.

British Columbia’da kısıtlamaların yeni yılın ilk haftasına kadar devam edeceği açıklandı. Haftasonu boyunca 2000’den fazla vaka ve 35 vefat rapor edildiği eyalette uygulanan kısıtlamaların pozitif etkilerinin görülmeye başlandığını söyleyen BC Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, aşının gelmesiyle birlikte umutların da attığını belirtti. Henry, haftaiçinde COVID 19 aşısı konusunda detaylı bilgilerin paylaşılacağını açıkladı.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen DeVilla, Noel ve yeni yıl aktivitelerinin iptal edilmesini istedi. Son 24 saatte 651 yeni COVID 19 vakasının gözlemlendiği Toronto’da bu yıl tatil sezonunun daha önceki yıllar gibi olamayacağını söyleyen DeVilla, şehrin özellikle kuzeybatısının pandemiden en çok etkilenen bölge olduğunu söyledi. TTC ve Toronto Paramedic Servisi’yle bir anlaşma yaptıklarını belirten DeVilla, TTC otobüslerinin mobil test hizmeti vermeye başlayacağını bildirdi.

Toronto’da Mayıs ve Haziran aylarında çeşitli şantiyelerde bulunan idam urganlarıyla ilgili olarak bir kişi tutuklandı. EllisDon Müteahhitlik tarafından üstlenilen Michael Garron Hastanesi ek binasına idam ipi şeklinde düğümlenmiş iki urgan asan Jason Lahay ismindeki şahıs nefret suçu ve mülke zarar vermekten tutuklandı. 34 yaşındaki Lahay, Ocak ayında mahkemede ifade verecek. Haziran ayında, olayla ilgili bilgi verecek olan kişiye $50.000 maddi ödül verileceğini açıklayan EllisDon yönetim kurulu başkanı Geoff Smith, Kanada’da ırkçılık ve ayrımcılığa izin vermeyeceklerini söyleyerek, yardımcı olanlara teşekkür etti.

NDP finans eleştirmeni Peter Julian, hükümeti harcamalar konusunda şeffaf olmamakla suçladı. Pandeminin başlangıcından bu yana yaklaşık $240 milyarlık bir harcama yapıldığını belirten Julian, söz konusu ödemenin net bir şekilde belgelenmediğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 7 ARALIK  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı 3619 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 39 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 1924, Alberta’da 1836 ve Quebec’te 1691 kişi olarak açıklandı.

Pfizer/ BioNTech yetkilileri aşının 24 saat içinde Kanada’da olabileceğini söylediler. Ürettikleri aşının Health Canada tarafından ancak önümüzdeki hafta değerlendirmeye alınacağını belirten BioNTech Satış Müdürü Sean Marett, dağıtımın endileri için bir sorun oluşturmadığını söyledi. Birleşik Krallık’tan örnek veren Marett, gece 1’de onylanan aşının teslimatının 24 saat içinde yapıldığını hatırlattı. Pfizer üretimi aşıların – 80 derecede muhafaza edilmesinin ise herhangi bir sorun oluştumaması gerektiğini ve Kanada gibi birinci dünya ülkelerinin söz konusu teknolojiye yabancı olmadıklarının altını çizdi. 

Harvard Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Michael Mina, ev tipi COVID 19 testlerinin pandemiyle mücadelede en etkili silah olabileceğini söyledi. Ev tip testlerin Health Canada tarafından halen onaylanmadığını belirten Mina, bu yolla günde en az 1 milyon test yapılabileceğini söyledi. PCR testlerinin net sonuç vermekle birlikte zaman aldığını söyleyen Mina, diğer yandan ev tipi antigen testlerinin çok daha hızlı sonuç verdiği göz önünde tutularak, virüsle micadelede daha aktif olabileceğini açıkladı. 

LCBO, Skip the Dishes işbirliği Ontario hükümeti tarafından durduruldu. Eyaletteki restoran ve bar sahiplerinin iş kaybı şikayetiyle Ontario hükümetine başvurmalarının ardından, Maliye Bakanı Rod Phillips, sorunu değerlendirdiklerini ve söz konusu işbirliğini dondurma kararı aldıklarını söyledi. Konuyla ilgili yorum yapan Toronto Belediye Başkanı John Tory ise, Ontario’da alkol lisansı edinme kurallarının modernize edilmesi gerekmekle birlikte, pandemi şartlarında öncelikli bir konu olmadığını söyledi.

Ontario Greenbelt Konseyi Başkanı David Crombie istifa etti. Eyalet hükümetinin çevreyi korumak konusunda çalışanların yetkilerini daraltarak eyalete hizmet etmelerini engellediğini belirten Crombie, istifasının bir protesto eylemi olduğunu açıkladı. Aralarında şehir planlayıcılarr, bilim insanları ve doğa gelişim uzmanlarının da bulunduğu 6 kişilik Greenbelt Konseyi kadrosu da istifalarını sundular. 1972 yılından bu yana Toronto Belediye Başkanlığı dahil olmak üzere federal düzeyde çeşitli bakanlık görevlerinde de bulunmuş olan kentsel gelişim profesörü Crombie, toplum menfaatlerini ve sosyal hizmetleri ön planda tutan şehircilik anlayışıyla 2018 yılından beri Greenbelt Konseyi başkanlığını yürütmekteydi.  

Toronto Belediyesi Ruhsat ve Standartlar Müdürü Carleton Grant, pandemi hakkındaki yaptırımları herkesin bilmesi gerektiğini iddia etti. Pandeminin başlangıcından beri kamu sağlığı protokollerini ihlal eden toplam 1675 kişiye ceza verildiğini belirten Grant, belediye görevlilerinin bundan böyle sadece bilgilendirmekle yetinmeyeceklerini söyledi. Mart ayından bu yana geçen 9 ayda kamu sağlığı protokollerinin sürekli değişmesi ve halkın yeterince bilgilendirilmemesi konusunda ise ikna edici bir yorum yapmayan Grant, kuralların oldukça karmaşık olduğunu kabul etti. Diğer yandan Don Valley East bölgesinden sorumlu Toronto Belediye Meclisi üyesi Denzil Minnan-Wong, belediye memurlarının küçük işletmeleri denetlemekten ziyade, kısa dönem kiralık evlerde yapılan partiler gibi kamu sağlığını ciddi ölçüde tehlikeye atan aktivitelere odaklanması gerektiğini söyledi. Wong, kuralların karmaşıklığının ve belli bir standart olmayışının halkın desteğinin kaybedilmesine yol açtığını sözlerine ekledi. 

TDSB tarafından yapılan bir son dakika açıklamasına göre Thorncliff Park bölgesindeki bir okul daha pandemi sebebiyle kapatıldı. Özel ihtiyacı olan çocuklar dahil, okul öncesi eğitim veren The Fraser Mustard Early Learning Academy 14 Aralık tarihine kadar kapalı kalacak. Okulda 7 vakanın tespit edildiğini belirten müdire Catherine Ure, Toronto Kamu Sağlığı Kurumu araştımalarını tamamlayana kadar okulun kapalı kalacağını ve velilerin en kısa zamanda detaylı olarak bilgilendirileceklerini söyledi. Thorncliff Park bölgesinde geçtiğimiz Perşembe günü 19 vakanın tespit edilmesi üzerine kapatılan Thorncliff Park İlkokulu’ndaki vaka sayılarının ise 26’ya ulaştığı bildirildi. 


KANADA’DA SON DURUM 6 ARALIK  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı 6352 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 93 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Quebec’te 2031, Alberta’da 1879 ve Ontario’da 1859 kişi olarak açıklandı.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, aşı bulunmasına rağmen pandemiyle mücadelede Kanada’nın önünde uzun bir yol olduğunu söyledi. Ocak – Mart ayları arasında gerçekleşmesi beklenen ilk COVID 19 aşı teslimatının sadece 3 milyon doz olacağını hatırlatan Tam, Ocak ayında ülke genelindeki pozitif vaka sayısının ise 10.000 kişiye varabileceğini söyledi. Tam, hastane kapasitelerinin üst sınırda olduğunu ve tüm acil olmayan tıbbi operasyonların ertelendiğinin altını çizerek, yeterli havalandırma olmayan ve kalabalık ortamlardan uzak durulmasını istedi.

Kanada’nın aşı stratejisi hızla şekilleniyor. Yaklaşık 38 milyon nüfusu bulunan Kanada’da 7 farklı ecza şirketiyle yapılan anlaşmalar sonrasında kişi başına 10 doz olacak şekilde 414 milyon aşı sipariş edildi. Aşıların yaklaşık 75 milyonunun 2021 yılı içinde Kanada’da olması beklenirken, an itibariyle çözülmesi gereken en önemli problemin lojistik ve muhafaza alanları olduğu belirtildi. Aşıların güvenliği hakkında yorum yapan Dr Theresa Tam, ancak Health Canada onayı alındıktan sonra aşıların tatbik edileceğine güvence verdi. 

Kanada halkının COVID 19 aşısına bakışı araştırıldı. Ipsos tarafından yapılan araştırmaya göre Kanadalıların %65’i aşı olmaya sıcak bakıyor, %17’si ise mecburi tutulmadıkça aşı olmak istemiyor. Ankete katlanların %74’ü hükümetin yeterince hızlı hareket etmemesi sonucu vaka sayılarının artacağı görüşünde. Aşıların mecburiyeti konusunda ise %55’lik bir dilim seçimin kişiye bağlı olması gerektiğini söyledi. Diğer yandan ankete katılanların %83’ü aşının Kanada’ya giriş için şart koşulmasını istiyor. 

Manitoba Shamattawa ilçesideki kriz büyüyor. 1100 kişinin yaşadığı bölgede 117 aktif vakanın bulunduğunu açıklayan Shamattawa First Nations şefi Eric Redhead bölgenin kırılma noktasında olduğunu ve günlerdir yardım çağrısında bulunduklarını söyledi. NDP Milletvekili Niki Ashton tarafından konunun Temsilciler Meclisi’nde seslendirilmesi üzerine harekete geçen Kanada Silahlı Kuvvetleri, Manitoba’nın kuzeyinde bulunan Shamattawa ilçesine 6 kişilik bir ihtiyat ekibi, gönderileceğini açıkladı. Söz konusu ekibin, sadece havadan erişim sağlanan bölgede ulaşım hizmetlerinin yanısıra, gıda ve diğer yardım paketlerinin dağıtımını yapacağı bildirildi. Indigenous Hizmetleri Bakanı Marc Miller, COVID 19 vakalarının %50 oranında pozitif olduğu bölgeye daha fazla yardım gönderilmesi için çalışacağını söyledi. 

Toronto’da ev kiralarının arttırılması protesto edildi. Toronto genelinde yaklaşık 300 binası bulunan MetCap Living, pandemi döneminde orantısız kira artışı ve evden çıkarma prosedürlerini işletmesi neticesinde merkez binası önünde protesto edildi. Protestocuların sözcüsü avukat Cole Webber, pandemi döneminde işten çıkarılan insanların evlerinden çıkarılmalarının ölüm kalım meselesi olduğunu söyledi. Protestoyu organize eden Bryan Doherty ise her 5 kiracıdan birinin kira artışı yüzünden problem yaşadığını belirterek en azından pandemi döneminde kira artışının durdurulmasını istedi. Protestocuların görüşme talep ettiği MetCap Living CEO’su Brent Merrill yazılı olarak bir basın açıklaması yaptı. Kirasını ödeyemeyenlere yeterince müsamaha gösterildiğini Merrill, kiranın ev sahibi ve kiracı arasında yasal bir sorumluluk olduğunu ve taleplerin protesto yoluyla değil, bire bir yapılması gerektiğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 5 ARALIK  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı 6996 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 101 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Alberta’da 1828, Ontario’da 1780 ve Quebec’te 1345 kişi olarak açıklandı.

Kanada COVID 19 aşı siparişlerini arttırma kararı aldı. Federal Satın Alma Bakanı Anita Anand, Moderna üretimi aşılardan 20 milyon doz daha sipariş edildiğini açıkladı. Böylelikle, 2021 yılı içinde Kanada’ya toplam 40 milyon doz teslimat yapılacağını belirten Anand, bu rakamın 20 milyon kişiye aşı tatbik edilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi, öncelikli COVID 19 aşı listesini güncelledi. Buna göre ilk aşılar toplu olarak yaşayan 80 yaş ve üstü kişilere ve söz konusu kurumlarda yaşayanlara tatbik edilecek. Kaynak oldukça yaş ortalamasının aşağıya çekileceğini belirten komite, diğer sağlık çalışanları ve Indigenous halklarının yetişkin bireylerinin ise ikincil kategoride değerlendirileceklerini açıkladı.

Ontario yaşlı bakımevlerinde pandeminin yıkıcı etkisi kontrol altına alınamıyor. İkinci dalganın aktif olduğu son 6 haftada  yaklaşık 100 bakımevinde yeni vakalar patlak verdi, 300’den fazla kişi ise yaşamını yitirdi. Yaşlı bakımevlerindeki durumu teftiş etmek üzere Temmuz ayında göreve başlayan bağımsız komisyon durumun vehametini gösteren bir rapor yayınladı. İlk bulgulara göre Doug Ford yönetimindeki Ontario hükümetinin 2018 yılında bakımevlerinin kapsamlı denetimi konusunda yaptığı değişiklikler neticesinde, pandemi sürecinde yapılan teftişlerin sürekli ve etkin olmadığı tespit edildi. Geçtiğimiz yıl sadece 27 bakımevinin teftiş edildiğini belirten bağımsız komisyon, salgının ilk dalgasında ise 670 bakımevinden sadece 11’inin teftiş edildiğini ve hükümetin bakımevlerindeki durumdan çoğunlukla haberdar olmadığını açıkladı. Söz konusu raporda Ontario bakımevlerinin enfeksiyon önleme stratejisi geliştirmemekle birlikte, acil durum hazırlığı planının da  olmadığının altı çizildi. Halktan maske kullanmalarını ve fiziksel mesafeyi korumalarını isteyen Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot ise ikinci dalganın en kritik noktaya eriştiğini söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, York bölgesinin kırmızı kodda kalmaya devam edeceğini açıkladı. Bölgeki kısıtlamaların artmasına gerek olmadığını vurgulayan kamu sağlığı kurumu başkanı Dr. Karim Kurji ise, vakaların pozitif teşhis edilme oranının %6.3 olmasına rağmen durumun halen kontrol altında olduğunu söyledi. Kurji, işyerlerinin kamu sağlığı protokollerine büyük ölçüde uyduğunu ve vaka temas takibinin aktif bir şekilde yapılmaya devam ettiğini sözlerine ekledi. Toronto’nun  çok daha az vakayla kırmızıdan gri bölgeye geçmesini ise hastane kapasitelerinin ve vaka temas takip zincirinin yetersizliği şeklinde değerlendiren Kurji, York bölgesinde henüz böyle bir tehlikenin olmadığını açıkladı. Vakaların en yüksek olduğu alanlar  ise %20 ile Kleinburg ve %13.6 oranında Markham olarak rapor edildi.


KANADA’DA SON DURUM 4 ARALIK  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı 8339 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 92 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Alberta’da 1854, Ontario’da 1824 ve Quebec’te 1470 kişi olarak açıklandı.

Kanada’da COVID 19 aşısının onayı için gün sayılıyor. Health Canada tıbbi danışmanlarından Dr. Supriya Sharma, Pfizer üretimi aşının son raporlarının bugün ellerine ulaşması gerektiğini söyledi. Gelecek olan dosyada aşının ne zaman Kanada’da olacağının detaylarının da bulunacağını belirten Sharma, Moderna üretimi aşının son raporlarının da çok yakın zamanda ellerinde olacağını açıkladı.

Quebec hükümeti Noel tatili planlarının iptal edildiğini açıkladı. Quebec Eyalet Başkanı Francois Legault, 24 – 27 Aralık tarihleri arasında kısıtlamaların geçici olarak kaldırılmasının artık söz konusu olmadığını söyledi. COVID 19 bağlantılı sebeplerle hastanede tedavi gören kişi sayısının giderek arttığını belirten Legault, buna karşılık eyaletin sağlık sisteminin yeterli kapasitede olmadığını açıkladı.

Manitoba First Nations Büyük Şefi Arlen Dumas, Indigenous halklarının Kanada sağlık sistemine güvenmediğini açıkladı. Uzun yıllar boyunca devlet tarafından desteklenen bilim insanlarının Indigenous halkları üzerinde çeşitli deneyler yaptığının altını çizen Dumas, deneylerin bir çoğunun korkunç sonuçları olduğunu söyledi. COVID 19 aşısının da Indigenous halkları üzerinde yapılacak bir başka deney olacağından şüphelendiklerini belirten Dumas, tarihin tekerrür etmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Ryerson Üniversitesi’nde görevli Doç Dr Ian Mosby ise Inuit kadınlarının zorla kısırlaştırılması veya tüberküloz aşısının First Nations çocukları üzerinde denemesi gibi örneklerin, devlete olan güveni yıktığını açıkladı. Mosby, yüzyıllardır süregelen sorunların pandemi şartlarında çözülmesini beklemenin mantıklı olmadığını sözlerine ekledi.

Pandeminin özellikle engelli çocuklar üzerinde uzun vadeli negatif etkileri araştırıldı. British Columbia’da hazırlanan rapora göre engelli çocukları bulunan aileler kendilerini terkedilmiş hissediyorlar. British Columbia Çocuk ve Gençlik Temsilcisi Jennifer Charlesworth, mevcut koşulların, onbinlerce engelli veya kronik sağlık sorunları bulunan çocuğun ihtiyacına cevap vermediğini açıkladı. Eyalet Aile ve Çocuk Bakanlığı’nın duruma acilen müdahele etmesi gerektiğini söyleyen Charlesworth, ailelerle işbirliği içinde bulunulmasını ve hükümet yardımlarının önümüzdeki sonbahara devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Kanada İstihbarat Teşkilatı, Rusya, Çin ve İran’ı yanlış bilgi yaymakla suçladı. Pandeminin Global Etkileri ve Kanada Ulusal Güvenliğiyle İlgisi başlıklı rapor hakkında bir açıklama yapan CSIS sözcüsü John Townsend, söz konusu 3 ülkenin belli amaçlarla yanlış bilgi yaydıklarını açıkladı. Townsend, Rusya’nın amacının virüsün yayılmasında batıyı suçlu göstermek; Çin’in kendi itibarını korumak; ve İran’ın ise ülke içinde salgının önüne geçilememesini ABD’nin yaptırımlarına bağlamak olduğunu söyledi. Pandeminin yanlış bilgi yaymak için fırsat olarak kullanıldığının altını çizen Townsend, bu tür propagandaların Kanada’nın ulusal güvenliğini ve demokratik yapısına duyulan saygıyı zedeleyeceğini belirtti. Çin’in Kanada Büyükelçiliği tarafından söz konusu iddialar yalanlanırken, Rusya Büyükelçiliği ise ancak raporun tamamını okuduktan sonra bir yanıt verileceğini bildirdi. İran’ın ise 2012 yılından beri Kanada’da büyükelçiliği bulunmuyor.

Konservatif Parti Lideri Erin O’Toole, Liberal hükümeti şeffaf olmamakla suçladı. Hükümetin COVID 19 aşısı konusunda net bir plan ortaya koymamasını, şüphe uyandırıcı olarak değerlendiren O’Toole, Kanada halkının aşıların nasıl muhafaza edileceği konusunda bile net bir şekilde aydınlatılmadığını söyledi. Binlerce Kanadalının, aşıyı insanlar üzerinde yapılacak bir deney olarak gördüğünü belirten Konservatif Parti lideri, başlatılan imza kampanyasıyla detaylı bir açıklama almak için çalıştıklarını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 3 ARALIK  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelindeki COVID 19 pozitif vaka sayısı 5742 kişi arttı. Vefat eden kişi sayısı ise 118 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 1723, Alberta’da 1685 ve Quebec’te 1514 kişi olarak açıklandı.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, potansiyel COVID 19 aşıları hakkında önemli açıklamalar yaptı. 2020 Kanada Aşı Konferansı’nda bir konuşma yapan Tam, Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi tarafından hazırlanan öncelik kategorisinin değiştiğini açıkladı. Ocak – Mart ayları arasındaki ilk teslimatın sadece 6 milyon doz olacağını söyleyen Tam, bu miktarın herkese yetmeyeceğini söyledi. Kanada Ulusal Aşı Tavsiye Komitesi, öncelikli listeyi ön saflarda hizmet verenler, virüsü bulaştırma riski yüksek olanlar ve virüs sebebiyle kalıcı sağlık sorunu oluşabilecek ya da ölüm tehlikesi bulunan kişiler olarak belirlemişti. Tam, söz konusu listenin öncelik sırasına göre yeniden değerlendirileceğini söyledi. Aşı karşıtı görüşlerin ise Kanada’da COVID 19 salgınıyla mücadeleyi riske attığını belirten Tam, Health Canada tarafından onaylanmayan aşıların kullanılmayacağını açıkladı.

Manitoba hapishanelerinde salgının yayılma hızı gittikçe artıyor. Eyaletteki 34 First Nations grubunu temsil eden Şef Jerry Daniels, çoğunluğunu First Nations halklarının oluşturduğu tutukluların sağlığından endişe duyduklarını söyledi. Adalet Bakanı Cliff Cullen’dan resmi bir açıklama talep edildiğini belirten Şef Daniels, 20 Kasım tarihinden bu yana kendilerine cevap verilmediğini açıkladı. Manitoba hapishanelerinde 30 kadın ve 13 çocuk olmak üzere 292 tutuklu COVID 19 pozitif teşhis edildi.  

Toronto Sunnybrook Hastanesi, Kanada’da bir ilk olarak online acil muayene hizmeti başlattı. Yaşamsal tehlikesi bulunmayan fakat acil servise ihtiyaç duyanlar bundan böyle Zoom platformu üzerinden acil servis doktorlarıyla görüşebilecekler. Hastanenin internet sitesinden aynı güne randevu alarak 14:00 – 21:00 saatleri arasında muayene olunabileceğini belirten hastane yetkilileri, ancak önce aile doktoruyla temasa geçilmesini tavsiye ettiler.

Windsor – Essex bölgesinde COVID 19 salgını büyümeye devam ediyor. ABD sınırına yakınlığıyla bilinen bölgede 2 hafta içinde sarı renk kodundan kırmızıya geçildi. 17 farklı kurum ve kuruluşta yeni vakaların patlak verdiğini belirten bölge kamu sağlığı kurumu başkanı Dr. Wajid Ahmed, özellikle ilkokullardaki durumun endişe verici olduğunu söyledi. Ontario hükümeti bölgeye 24 kişilik bir vaka temas takip ekibi yönlendirildiğini açıklarken, bölgedeki 2 okulun kapatıldığı bildirildi.

Kanada vatandaşlık testleri online platforma taşınıyor. Pandemi sebebiyle son 9 aydır ertelenen vatandaşlık testlerine Government of Canada tarafından alınan davetiyeyle erişmek mümkün olacak. Pilot proje olarak başlatılan online vatandaşlık testleri 30 dakika sürecek ve 20 sorudan oluşacak. Kanada Göçmenlik Kurumu Sözcüsü Lauren Sankey, Kanada’nın online vatandaşlık yemin törenini gerçekleştiren ilk ülke olduğunu ve şu ana kadar yaklaşık 43.000 kişinin seromoniye katılarak vatandaş olduğunu söyledi. An itibariyle yaklaşık 85.000 kişinin vatandaşlık başvurusu yaptığını, fakat pandemi sebebiyle işlem yapılamadığını belirten Sankey, pilot projede 5000 kişinin test edileceğini açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 2 ARALIK  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 14,745,618, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 381,495, tedavi edilen kişi sayısı 303,096 ve vefat eden kişi sayısı 12,185 olarak bildirildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, COVID 19 aşısının tatbik edilme sürecini açıkladı. İlk aşıların yüksek risk grubunda bulunan yaşlılar, sağlık çalışanları ve ön saflarda hizmet verenlere tatbik edileceğini belirten Tam, aşı teslimatı yapıldıkça yaş sıralamasına göre ilerleneceğini söyledi.  

Quebec’te son yayınlanan rapora göre 1177 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği ve 28 kişininse yaşamını yitirdiği bildirildi. Eyalet genelinde 98’i yoğun bakımda olmak üzere 719 kişinin hastanede tedavi altında bulunduğunu belirten sağlık yetkilileri, 20’den fazla bakımevinde %25 oranında COVID 19 pozitif vaka bulunduğunu açıkladılar.

Quebec Eyalet Başkanı Francois Legault, hastanede tedavi gören kişi sayısının hızla artması sebebiyle kısıtlamaların Noel tatili sürecinde hafifletilmesinin tekrar değerlendirileceğini açıkladı. Hastane kapasitelerinin sınıra yaklaştığını belirten Legault, Noel tatili için kısıtlamaların geçici olarak kaldırılmasının büyük bir risk oluşturacağını söyledi. Legault, net bir kararın 10 gün içinde açıklanacağını sözlerine ekledi.

Adalet Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre Saskatchewan Saskatoon Şehir Hapishanesi’nde 107 tutuklu ve 23 çalışan COVID 19 pozitif teşhis edildi. Koğuşların darlığının salgının önlenmesine engel olduğunu açıklayan bakanlık, durumu endişe verici olarak değerlendirdi.

Ontario’da son 24 saatte 1707 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği ve 7 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Vaka dağılımının Toronto’da 727, Peel’de 373 ve York’da 168 kişi şeklinde olduğunu açıklayan Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, hastanede tedavi göre kişi sayısının ise 185’i yoğun bakımda olmak üzere 645 kişi olduğunu söyledi.

Ontario’da 50 kuruluştan oluşan bir koalisyon, eyalet hükümetinden Toronto ve Peel bölgelerinde süregelen kısıtlamaların kaldırılmasını talep etti. Aralarında Hudson’s Bay, Ikea ve Canadian Tire gibi büyük işletmelerin de bulunduğu perakende satış mağazalarından oluşan koalisyon sözcüleri, özellikle belediyeler tarafından dikte edilen kısıtlamaların, müşteri sayısını azaltmadığı gibi, tam tersine müşterileri daha büyük risk altına soktuğunu belirttiler. Tüm perakende satış mağazalarının hemen açılmasını, ancak %25 kapasiteyle çalışmalarını tavsiye eden koalisyon, ağlığını etkili olmayan taktiklerle korumaya çalışırken, işsizliğin ve psikolojik sorunların artması gibi uzun vadeli problemlerin yaratılmasına engel olunmasını önerdi.

Pandemi sonrası ekonomik gelişme paketinin muhalefet partililerce eleştirilmesi konusunda yorum yapan Başbakan Justin Trudeau, bütçe açığının artacak olmasına rağmen hükümetin, halkın üzerindeki maddi yükü azaltmak düşüncesiyle hareket ettiğini söyledi. Harcamalarının %80’inin ihtiyaç sahiplerine gittiğini ve hükümetin halkın her kesimine destek olacak harcamaları kesmeye niyeti olmadığını belirten Trudeau, tasarruf için uygun zamanda bulunulmadığını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 1 ARALIK  2020

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada’da COVID 19 nedeniyle test edilen kişi sayısı 14,594,863, pozitif teşhis konulan vaka sayısı 378,091, tedavi edilen kişi sayısı 299,948 ve vefat eden kişi sayısı 12,130 olarak bildirildi.

Sağlık Bakanı Patty Hajdu Johnson & Johnson firması tarafından üretilen potansiyel COVID 19 aşısının Health Canada’nın onayına başvurduğunu söyledi. Potansiyel aşının, Pfizer Moderna ve AstraZeneca firmalarının ardından kuruma gönderilen 4’üncü çalışma olduğunu belirten Hajdu, diğer aşılardan farklı olarak tek dozun yeterli olmasını bir avantaj olarak niteledi. Kanada ve Johnson & Johnson arasındaki anlaşma ilk etapta 10 milyon doz, sonrasında ise 28 milyon doz olarak imzalanmıştı.

Health Canada, Pfizer üretimi aşının ABD Gıda ve Ecza Kurumu ile eşzamanlı olarak onaylanma prosedüründe bulunduğunu doğruladı. Hedeflenen tarihin 10 Aralık olduğunu açıklayan Health Canada tıbbi danışmanlarından Dr. Supriya Sharma, aşıya acil onay almak için başvurulduğunu ve beklenen onayın gelmesi durumunda Kanada’nın da yeşil ışık yakmak için zaman kaybetmeyeceğini söyledi. Sharma, Moderna üretimi aşının ise 17 Aralık itibariyle değerlendirmeye alınacağını sözlerine ekledi.

Quebec’te son yayınlanan rapora göre 1333 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği ve 23 kişininse yaşamını yitirdiği bildirildi. Eyalet genelinde 94’ü yoğun bakımda olmak üzere 693 kişinin hastanede tedavi altında bulunduğunu belirten sağlık yetkilileri, günlük 25.000’ün üzerinde test yapıldığını açıkladılar.

Alberta’da son 24 saatte 1733 yeni COVID 19 vakasının tespit edildiği ve 8 kişininse yaşamını yitirdiği bildirildi. Yaklaşık 4.5 milyonluk bir nüfusa sahip eyalette pandemi sebebiyle hastanede tedavi görenlerin sayısı ise 96’sı yoğun bakımda olmak üzere 453 kişi rapor edildi.

Ontario’da son 24 saatte 1746 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği ve 8 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Vaka dağılımının Toronto’da 622, Peel’de 390, York’da 217 ve Durham’da 108 kişi şeklinde olduğunu açıklayan Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliot, vakaların 102’sinin ise okul bağlantılı olduğunu söyledi.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, COVID 19 aşılarının teslimatı konusunda federal hükümetten net bir rakam ve tarih bildirmesini talep etti. Üretici firmalarla görüşmeye hazır olduğunu belirten Ford, ABD’nin Moderna üretimi aşıları önümüzdeki ay teslim alacağını hatırlatarak Ontario halkının diğer ülkelerin gerisinde kalmaması gerektiğini söyledi.

Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland, federal hükümetin 2020 mali yılı itibariyle bütçe açığının yaklaşık $382 milyar olduğunu ve 2021 Mart ayına kadar bu rakamın artabileceğini açıkladı. Pandemi sonrası ekonominin gelişmesi için federal hükümetin 3 yıl içinde $100 milyar teşvikte bulunacağını söyleyen Freeland, federal hükümetin ayrıca sosyal ve ekonomik katkıda bulunmaya devam edeceğini açıkladı.

Konservatif Parti lideri Erin O’Toole, Liberal hükümetin COVID 19 aşı kontratları ve araştırmaları için ayırmayı planladığı yaklaık $13 milyarlık bütçeyi onaylamayacaklarını söyledi. Yaklaşık 237 sayfalık ekonomik kalkınma planının aşı konusunda beklenen detayları vermediğini belirten O’Toole, net bir plan olmadan uzun vadeli ekonomik kalkınmanın mümkün olmadığını söyledi.