Ana sayfa Ayın haberi KANADA HABER – ŞUBAT 2021

KANADA HABER – ŞUBAT 2021

2454
0
PAYLAŞ

KANADA’DA SON DURUM 28 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2303, vefat eden kişi sayısı ise 39 olarak rapor edildi.

Canada Revenue Agency, 2020 vergilendirilme sisteminde bir takım değişiklikler olacağını açıkladı. Pandemi süresince hükümetten maddi destek alanların vergilerinin artabileceğini belirten yetkililer, evden çalışanların ise vergi iadesi almaları üzerinde çalıştıklarını açıkladılar. Vergi beyanı tarihlerinin ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi ertelenmeyeceğini belirten CRA, birçok Kanadalı için vergi beyanının 30 Nisan tarihine kadar yapılması gerektiğini tekrarladı.

Ücretli hastalık izninin federal hükümetçe uygulanması için çalışmalar devam ediyor. Eyalet hükümetlerinin çalışma bakanları, ortak bir bildiri yayınlayarak, pandeminin başlangıcından bu yana kendini hasta hisseden kişilerin evde kalmalarını öneren federal hükümetin, durumun maddi sorumluluğunu ise eyalet hükümetlerine yüklemesinin hatalı olduğunu vurguladılar. Ontario, BC ve Quebec eyalet çalışma bakanları, diğer eyalet hükümetlerinden de tasarının kanunlaşması için destek istediler.

Ottawa-Carleton bölgesi eğitim kurulu yeni dönem eğitim planını açıkladı. 2021 Eylül ayında tüm öğrencilerin sınıfta eğitime alınacağını duyuran kurul, uzaktan eğitime devam etmek isteyen ilk ve orta sınıf öğrencileri içinse çeşitli alternatiflerin oluşturulacağını bildirdi.

British Columbia’da okullarda yeni varyasyonlar tespit edildi. Surrey bölgesinde 3 okulda 5 kişinin pozitif teşhis edildiğini açıklayan eyalet kamu sağlığı kurumu, vakaların temas zinciriyle yayıldığını bildirdi.

Alberta Kamu Sağlığı Kurumu, randevu sisteminin çökmesi sebebiyle halktan özür diledi. 75 yaş ve üstü Albertalıların Çarşamba gününden beri randevu almak için beklemelerinin yarattığı endişenin farkında olduklarını belirten kurum yetkilileri, önümüzdeki 2 gün içinde yaklaşık 230.000 kişinin aşı olmak için randevu alabileceklerini açıkladılar.

Quebec eyalet hükümeti, yeni aşı planını açıkladı. Eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, Eylül ayına kadar 12 milyon kişinin aşı olmasını hedeflediklerini söyledi. Dube, planın başarılı olması için eczanelerden de yardım alınabileceğini sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 27 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3252, vefat eden kişi sayısı ise 50 olarak rapor edildi.

Health Canada, AstraZeneca aşısına nihayet onay verdi. Söz konusu aşının daha önce onaylanan önceki iki aşıdan farklı olarak saklama ve dağıtım koşullarının çok daha uygun olması, eczanelerden faydalanma imkanını doğuruyor. Pfizer ve Moderna aşıları gibi ikişer doz halinde enjekte edilecek aşının, ilk etapta 65 yaş ve üstü kişilerin aşılanmasına büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Alberta Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Deena Hinshaw, kısıtlamaların bir müddet daha aktif kalmasını önerdi. Vaka sayılarının halen oldukça yüksek olduğunu belirten Hinshaw, Pazartesi günü açıklanacak olan kararın, en azından bar ve restoranlarda kısıtlamaların aktif kalması opsiyonu değerlendirilerek verilmesini istedi. Eyalet Salık Bakanı Tyler Shandro ise vaka sayılarında alarm durumuna geçilecek bir tehlike işareti görülmediğini söyledi.

Quebec’te olası aşı pasaportu kuşkuyla karşılandı. Eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, henüz proje aşamasında olan aşı pasaportunun, hastane, fabrika ya da dağıtım tesisleri gibi yüksek sayıda kişinin aynı kapalı alanda çalıştığı kurumlarda işleyişe büyük kolaylık sağlayacağını söylemişti. Eyalet muhalif parti temsilcileri ise, pasaportun kimlere ibraz edileceğinin ve pasaport kontrolüyle görevli kişilerin ayrımcılık yapma ihtimallerinin göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek olduğu fikrinde birleştiler.

Ontario Eğitim Bakanı Stephen Lecce, okul öncesi ve sonrası programlar hakkında önemli açıklamalar yaptı. Lecce, halihazırda 3 saat olan programların özellikle çalışan ebeveynlere destek olunabilmesi amacıyla genişletildiğini söyledi. 8 Mart itibariyle başlayacak olan genişletilmiş programlar, ilk etapta YMCA, Boys and Girls Clubs of Canada, First Nations ve Indigenous Friendship merkezlerinde 5000 kişi kapasiteyle yürütülecek.

Ontario Hükümeti, acil durum planlarının hızla yeniden gündeme gelmesi için el freni olarak nitelediği uygulamayı gerçekleştirdi. Simcoe-Muskoka ve Thunder Bay bölgelerinde vaka sayılarındaki ani yükseliş nedeniyle gri renk koduna yeniden dönüldü. Restoranlar, kişisel bakım salonları ve spor salonlarının yeniden kapatıldığı iki bölgede kısıtlamaların 2 hafta sonra yeniden değerlendirilmesi bekleniyor.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, kısıtlamaların kaldırılması konusunda henüz bir açıklama yapmaya hazır olmadıklarını söyledi. Tory, Peel bölgesinin restoran, bar, kişisel bakım salonları ve spor salonlarının limitli oranda açılmasından yana olmasının ise Toronto’yu zor durumda bıraktığını belirtti.


KANADA’DA SON DURUM 26 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3094, vefat eden kişi sayısı ise 58 olarak rapor edildi.

Kanada Siber Savunma Kurumu (CSE) çalışanları grev oylaması yaptı. Kurumun 2900 çalışanının 2400’ünün evet oyu kullanmasını değerlendiren sendika başkanı Alex Silas, Kanada’nın en seçkin beyinlerinin hak ettiği ücretin en azından özel sektörle aynı paralelde olması gerektiğini söyledi.

Quebec Sağlık Bakanı Christian Dubé, bağışıklık pasaportu üzerine çalıştıklarını açıkladı. Özellikle yüksek sayıda çalışanın bulunduğu depolar ve teslimat merkezleri gibi alanların güvenli bir şekilde açılması için plan yapıldığını belirten Dube, söz konusu bağışıklık pasaportunun sadece çalışanlar için değil, aileleri ve yakın çevreleri için de edinilmesi gerekli olacağını söyledi. 2009 yılında H1N1 virüsünün aktif olduğu dönemden örnek veren Dube, bu kez dijital formatta hazırlanacak bağışıklık pasaportunun seyahat dahil olmak üzere vatandaşların yaşamlarını kolaylaştıracağını sözlerine ekledi.

Quebec Kamu Güvenliği Bakanı Geneviève Guilbault, yaklaşan Bahar tatilinde güvenlik güçlerinin devriye sayısının artacağını açıkladı. 28 Şubat – 7 Mart tarihleri arasında olan Bahar tatilinde kamu sağlığı protokollerine uyulmasını sağlamak için eyalet polisi başta olmak üzere, tüm güvenlik güçlerinin daha aktif olacaklarını söyleyen Guilbault, pandeminin kontrol altında tutulması için hükümet olarak ellerinden gelen her şeyi yapacaklarının altını çizdi.

Ontario Bilim Kurulu eşbaşkanı Dr Adalsteinn Brown, yeni varyasyonları mayın tarlası olarak tanımladı. Dijital öngörülere göre Mart ayı sonunda günlük vaka oranının 4000 kişiyi bulacağını söyleyen Brown, bu rakamın %40 oranında yeni varyasyonlardan oluşacağını belirtti. En iyi senaryoda günlük vaka sayısının 2000 kişi olacağının altını çizen Brown ve grup üyeleri, söz konusu durumda hastanelerin yoğun bakım servislerinin bir kere daha kapasitelerini aşacağını açıkladı.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu, okullarda yeni varyasyonların tespit edilmeye başlandığını duyurdu. An itibariyle TDSB ve TCSDB bünyesindeki 8 okulda en az birer vaka bulunduğunu açıklayan yetkililer, öğrencilerin aileleriyle ve yakın çevresiyle temas zinciri kontrolü yapılması için irtibata geçildiğini belirttiler.

Kanada’da yasal olarak bulunmayan göçmenlerin aşıya erişimleri için çalışmalar devam ediyor. Aşıya erişimin göçmenlik statüsüne bağlı bulunmasını kamu sağlığı yönünden göz ardı edilmemesi gereken bir tehlike olarak yorumlayan Göçmen Hakları Ağı, doktor ve işçi liderlerine işbirliği teklifinde bulundu.  2019 yılı istatistiklerine göre Kanada – ABD sınırını izinsiz olarak geçen taklaşık 25.000 kişi bulunduduğunu belirten Göçmen Hakları Ağı, sezonluk işçilerle birlikte bu sayının çok daha yüksek olduğunu belirtti.

Ontario Cerrahlar Odası, 16 yaşında bir çocuğa cinsel tacizde bulunan bir hekimin ceza almamasına temyiz davası açtı. 2009 yılında asistanlık yaparken 16 yaşında eşcinsel bir çocuğu taciz ettiği için bağımsız bir komite önünde ifade veren Farooq Ali Khan isimli Toronto’lu hekim, geçtiğimiz yıl Haziran ayında suçlu olduğunu kabul etmişti. Eşcinsel olarak cinsel kimliğini kabul etmekte zorlandığını belirten Khan, 12 ay meslekten uzaklaştırma ve $20.000 para cezasını kabul etmesine rağmen, avukatlarının da desteğiyle, olayın üzerinden uzun zaman geçmesi ve benzer bir suçu tekrar etmememesi sebebiyle komite tarafından cezalandırılmamıştı.


KANADA’DA SON DURUM 25 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2855, vefat eden kişi sayısı ise 45 olarak rapor edildi.

Alberta Kamu Sağlığı Kurumu, 1946 yılı ve öncesi doğumluların aşı yaptırabileceklerini açıkladı. Telefon ve internet randevu sistemlerinin çökmesiyle sebep olduğu tüm sıkıntılara rağmen, aşı seferberliğinin sürdüğünü belirten yetkililer, şu ana kadar 43.000 kişinin işlemlerine başlandığını açıkladılar.

Montreal’de yeni varyasyonların yayılması oldukça yavaşlatıldı. Şehirde 20’si pozitf teşhis edilmiş yaklaşık 300 potansiyel vaka bulunduğunu belirten Montreal Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Mylène Drouin, aşı çalışmaları hızla devam ederken yeni varyasyonların kontrol altında tutulmasının an itibariyle en büyük öncelikleri olduğunu söyledi.

Montreal İngilizce Eğitim Kurulu, pandemi sebebiyle önemli miktarda bütçe açığı verildiğini rapor etti. 2020 yılı bütçe açığının $10 milyonu pandemi giderleri olmak üzere, toplamda $15 milyon olduğunu belirten kurul yetkilileri, eyalet ve federal hükümetlerden destek almaya mecbur olduklarını söylediler.  

British Columbia’da bir mortgage broker evrakta sahtecilik ve kara para aklamaktan mahkemede ifade verdi. 2018 yılında yaklaşık 900 emlak üzerinden $6 milyon komisyon alan Jay Kanth Chaudhary isimli broker, ifadesinde arz talep dengesinde ahlaki bir şekilde yer aldığını söyledi. Yaklaşık $500 milyon değerindeki emlak alımına aracılık eden Chaudhary, mortgage ödemesine yardımcı olduğu birçok kişininse kendisine müteşekkir olduğunu söyledi.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu, yeni varyasyonların sığınma evlerinde giderek arttığını açıkladı. Geçtiğimiz hafta 8 olarak bildirilen pozitif vaka sayısının bu hafta itibariyle 29’a yükseldiğini açıklayan Dr. Andrew Bond, vakaların tamamının önlenebilir sebeplerden kaynaklandığını söyledi. Toronto’da birçok sığınma evinde salgının önlenmesinde önemli yardımları olan Inner City Health Associates Başhekimi Bond, özellikle evsiz kamplarında durumun trajik boyutlarda olduğunu belirtti.

Toronto Belediyesi 2021 yaz festivallerinin 1 Temmuz tarihine kadar iptal edildiğini açıkladı. 1 Temmuz Kanada Günü festivalinin de aralarında bulunduğu iptal kararı, açık ve kapalı alanlardaki tüm festivalleri kapsıyor.

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerde çalışanların çoğunluğunu kadınlar ve gençlerin oluşturduğu rapor edildi. RBC tarafından yapılan araştırmada, 26 hafta olarak değerlendirilen uzun dönem işsizliğin son 30 yılın en yüksek oranına ulaştığı belirtildi. Raporda ayrıca kadınlar ve gençlerin işten çıkarılmalarının geçici bir durum olmayıp, söz konusu kadroların tamamen kapandığının da altı çizildi.

Kanada Merkez Bankası, faizler hakkında önemli açıklamalar yaptı. Faiz oranlarının ekonomi eski rayına girip, işsizlik oranı düşünceye kadar yükseltilmeyeceği sözünü veren Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem, öngörülen finansal takvimin ise 2023 yılı olduğunu söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 24 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2760, vefat eden kişi sayısı ise 40 olarak rapor edildi.

Kanada’da seyahat kısıtlamaları ilk etapta beklenildiği ölçüde verimli olmadı. Bürokrasinin oldukça ağır işlemesi başta olmak üzere, otel rezervasyonlarının günlerce sürmesi, evcil hayvanlara uygun konaklama hizmetlerinin verilmemesi gibi problemler yolcuların karantina Yasası’na uymalarını engelleyen faktörler arasında bulunuyor.  Peel bölge polisi tarafından verilen bilgiye göre hafta başında uygulamaya konulan yeni kurallara birçok kişi itiraz etti. Karantina Yasası’na uymayan kişilerin tutuklanmayacaklarını belirten Peel polisi, birçok sorunun konuşularak çözüldüğünü belirtirken, bazı kişilere ise para cezası verildiğini açıkladı.

Uluslararası yolcular için hızlandırılmış test kitlerinin önümüzdeki ay kullanılmaya başlanacağı açıklandı. Toronto Pearson Havaalanı’nda başlayacak olan pilot projede COVID 19 test sonuçları 2 saat içinde alınabilecek. 1 Mart itibariyle başlayacak olan projenin 10 hafta sürmesi hedefleniyor. GTAA Başkanı Deborah Flint, giderleri National Research Council of Canada Industrial Research Assistance Program tarafından projeden aynı zamanda bilimsel veri toplamak için de faydalanılacağını söyledi.

British Columbia’da vaka sayıları artmaya devam ediyor. Vancouver General Hastanesi’nin 2 ünitesinde yeni vakaların patlak verdiğini belirten yetkililer, yaklaşık 16 hasta ve 13 çalışanın enfekte olduğunu bildirdiler.

Edmonton’da kısıtlamaları ihlal eden GraceLife Kilisesi tamamen kapatılma tehliseiyle karşı karşıya kaldı. Aralık ayından bu yana kamu sağlığı protokollerini ihlal etmekten tutuklanan kilisenin papazı James Coates bugün ilk ifadesi alınmak üzere mahkemeye çıkıyor. Birçok kere para cezasına çarptırılan kilisenin yöneticileri ise ibadet haklarının kısıtlanamayacağını ısrarla vurguluyorlar.

Ontario Sağlık Bakanlığı, aşı randevusu almak için geliştirilen platform hakkında önemli açıklamalar yaptı. Geçtiğimiz haftalarda kurulduğu açıklanan platformun 15 Mart itibariyle hayata geçirileceği bildirildi. Platformun çalışma takvimi ise Ontario’da aşının dağıtımından sorumlu General Rick Hillier tarafından açıklandı. Buna göre 15 Mart itibariyle 80 yaş ve üstü kişiler, 15 Nisan’da 75 yaş, 1 Mayıs’ta 70 yaş, 1 Haziran’da 65 yaş ve 1 Temmuz’da 60 yaş ve üstü kişiler aşı olmak için randevu alabilecekler. Lisan sorunu yaşayanlara destek verileceğini belirten yetkililer, müşteri hizmetlerinin iş saatleri içinde aktif olacağını ve aşı stoklarına bağlı olarak, çeşitli mobil tesislerin de uygulama aşamasında olduğunu bildirdiler.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, aşının pozitif etkisinin görülmeye başladığını söyledi. Uzun dönem yaşlı bakımevlerinde ve hastanede tedavi görenler arasında yayınlanan raporda pozitif vaka ve ölüm sayılarının düşüş gösterdiğini belirten Tory, belediye tarafından işletilen 87 bakımevinde tüm aşıların tamamlandığını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 23 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2164, vefat eden kişi sayısı ise 25 olarak rapor edildi.

Health Canada, AstraZeneca aşısının incelenmesinde gelindiğini açıkladı. Health Canada tıbbi danışmanlarından Dr. Supriya Sharma, iki doz halinde enjekte edilmesi gereken aşının tıbbi kontrollerinin tamamlanmasının ardından yasal koşulların da yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

RCMP, Kanada’da porno sektörünündeki incelemelerini sürdürüyor. Montreal merkezli Mindgeek firması yayınlarını şikayet üzerine incelemeye alan RCMP araştırma komitesi, iddia edildiği gibi çocuk pornosu videolarının suç teşkil edecek yeterliliğe sahip olmadığı sonucuna vardı. Kanada ceza yaysasının dünyadaki en geniş kapsamlı içeriğine sahip olduğunu belirten araştırma komitesi, 18 yaş ve altı kişilerin görüntülerinin yayınlandığına dair herhangi bir delil bulunmadığı rapor etti.

Quebec’te 4 okul yeni varyasyonlar sebebiyle kapatıldı. 3’ü ilkokul ve 1’i lise olmak üzere kapatılan okullardaki net vaka sayısı belirtilmedi. Eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, geçtiğimiz hafta kapatılan okullarla birlikte an itibariyle 7 okulda sınıfta eğitim verilmediğini bildirirken, yeni varyasyonların yayılma riskini önlemek için daha önce uygulanandığı gibi test sonuçlarının beklenmeyeceğini söyledi.

Alberta’da vaka sayılarında artış gözlemlendi. Son 24 saatte 273 yeni vakanın tespit edildiği eyalette, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 16 olarak belirlendi. Eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr Deena Hinshaw, vefat edenler arasında 10 kişinin Aralık ayında, 1 kişinin ise Ocak ayında bulunduğunu ve yeni rapor edildiklerini açıkladı. Hinshaw, 1 Mart’a kadar eyalette kısıtlamalar konusunda bir karar verilmeyeceğini de sözlerine ekledi.  

Toronto şehir merkezinde bir apartmanda yapılan partide 4 kişi tutuklandı. Toronto polisi tarafından paylaşılan bilgiye göre apartmanın 35’inci katından şişelerin aşağıya atıldığı partide, toplam 11 kişi gözaltına alınırken 4 kişi de tutuklandı.


KANADA’DA SON DURUM 22 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1784, vefat eden kişi sayısı ise 29 olarak rapor edildi.

Kanada’nın yeni seyahat kısıtlamaları bugün itibariyle resmen başladı. Ülkede açık olan 4 uluslararası havaalanı ve tüm kara sınırında geçerli olacak olan uygulamanın ne zaman son bulacağı ise henüz belirtilmedi. Bulundukları ülkede aşı olanların da otelde konaklamak ve PCR testi yaptırmak zorunda bulundukları kısıtlamalardan, sadece havayolları personeli, silahlı kuvvetler mensupları ve mecburi seyahat edenler muaf tutulacak.  

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, güzel haberler paylaştı. Vaka sayılarında önemli ölçüde düşüş yaşandığını belirten Tam, aşı seferberliğinin ise nihayet istenen yönde ilerlediğini söyledi. Vaka tablosunun ırkçılık ve ayrımcılığa maruz kalanlar içinse 1.5 ila 5 katı fazla olduğunu belirten Tam, özellikle Toronto ve Ottawa oranlarının en yüksek derecede olduğunu söyledi.  

Ontario’da varyasyonların dahil olduğu vaka sayısı artıyor. Özellikle İngiltere varyasyonunun öne çıktığı gözlemlenen raporlara göre, Ontario’da yeni varyasyon vaka sayısı 400 kişinin üzerinde bulunuyor. Söz konusu vakaların %80’inin temas zinciriyle oluştuğunu belirten eyalet Sağlık Bakalnlığı, %12’sinin ise seyahat bağlantılı olduğunu açıkladı.

William Osler Sağlık Merkezi yoğun bakım hekimi Dr. Brooks Fallis, Ontario’da üçüncü dalga hakkında önemli açıklamalar yaptı. Bazı varyasyonların bağışıklık direncine sahip olduğunu belirten Fallis, bu sebeple daha önce enfekte olmuş kişilerin yeniden enfekte olmalarının son derece mümkün olduğunu söyledi. Geçtiğimiz ay Ontario hükümetinin kamu sağlığı politikalarını eleştirdiği için hükütemin hastane yönetimine baskı yapması suretiyle rütbesinin düşürüldüğünü iddia eden Fallis, kısıtlamaların hafifletilmesinin işyerleri için uzun vadede daha büyük tehlike oluşturacağını söyledi.

British Columbia’da virüsün İngiltere varyasyonunun okullara sıçradığı bildirildi. Surrey bölgesindeki üç okulda Ocak ayından bu yana yeni varyasyonların yayılmaya başladığını söyleyen eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, durumun ancak rapor edilmesinin sebebini ise genom testlerinin uzun zaman alması şeklinde açıkladı.

Kanada’da pandemi sürecinde suç oranının düştüğü tespit edildi. Ülke genelinde en kalabalık bölgelerden toplanan verilere göre suç oranı bir önceki yıl aynı zamanlara kıyasla %17 oranında düşüş gösterdi. Diğer yandan, tüm nüfusun %60’ına denk gelen araştırmada aile içi şiddet oranında ise ciddi bir artış gözlemlendi. Polisten destek isteme oranının %8 arttığı tespit edilirken, yaşamsal tehlike rapor edilen vakaların ise %4 artış gösterdiği bildirildi.

Çin’in Kanada Büyükelçisi, Uygur Türklerine uygulanan soykırımı inkar etti. Büyükelçi Cong Peiwu, Konservatif Parti lideri Erin O’Toole tarafından sunulan Kanada’nın Çin’de soykırım uygulandığını resmen kabul etmesi önergesini Çin’in içişlerine karışmak olarak niteledi. Uygur Türklerinin çalışma kamplarında zorla tutulması ve kısırlaştırılmasını temelsiz bir iddia olarak yorumlayan Büyükelçi, durumun ülkesindeki terörist aktivitelere son vermekten ibaret olduğunu söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 21 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2715, vefat eden kişi sayısı ise 54 olarak rapor edildi.

Federal hükümet, birleşen varyasyonların araştırılması için yeni bir bütçe oluşturulduğunu açıkladı. Kamu sağlığını tehlikeye atan (B117) İngiltere, (B1352) Güney Afrika ve (P1) Brezilya virüslerinin gen sıralamasının yapılmasının hedeflendiği çalışmaya $53 milyon bütçe sağlandı.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland, eyalet temsilcileriyle aylık olağan görüşmesini gerçekleştirdi. IMF tarafından Kanada’nın bu yılki büyüme oranının %4.4 olduğunu açıklayan Freeland, aynı zamanda genişletilen federal hükümet yardım programları hakkındaki sorulara yanıt verdi.

Doğal Kaynaklar Bakanı Seamus O’Regan Jr. Kanada’nın sıfır emisyon programı hakkında bilgi verdi. Hava kirliliğiyle mücadele etmek için 2 milyar ağaç dikileceğini söyleyen Bakan O’Regan, önümüzdeki 10 yıl içinde hayata geçirilmesi planlanan proje için sivil toplum kuruluşlarından da katılım beklediklerinin altını çizdi.

British Columbia aşı seferberliğinde sistemik ırkçılık yapıldığı iddia edildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan eyalet Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Bonnie Henry, Indigenous toplumlarının geride bırakıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Mart ayı ortasında aşı klinikleri açılacağını açıklayan Henry, 80 yaş ve üzeri kişilere aşı yapılmaya başlanacağını belirtti. Indigenous toplumu mensupları içinse yaş sınırının 15 yıl geriye alınacağını belirten Henry, 65 yaş ve üstü Indigenous toplum üyelerine aşı yapılacağını açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 20 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3089, vefat eden kişi sayısı ise 78 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, eyalet başkanlarını uyardı. Ekonomik kaygılarla kısıtlamaların vaktinden önce hafifletilmesinin yaratacağı negatif etkilere değinen Trudeau, bu hafta teslim alınan 400.000 dozla birlikte aşı seferberliğinin de hızlanacağını söyledi.

Kanada’nın aşı hedefini yakalaması gerçekleşmesi zor bir plan olarak tanımlandı. Federal hükümet tarafından Haziran ayına kadar 14 milyon kişinin aşı olacağı beyanını değerlendiren bulaşıcı hastalıklar uzmanları, söz konusu hedefe ulaşılması için her şeyden önce teslimatta bir gecikmeyle daha karşılaşılmaması gerektiğini belirttiler. Toronto Üniversitesi başta olmak üzere, ülke genelinde hizmet veren bulaşıcı hastalıklar uzmanları, şu anki durumla kıyaslandığında, aşı çalışmalarına 11 kat hız verilmesi gerektiğini de sözlerine eklediler.

Kanada’da pandeminin bahar tablosu açıklandı. Yeni varyasyonların hakim olacağı üçüncü dalgada, Mart ayı ortalarında ülke genelinde günlük 20.000 vakanın öngörüldüğünü belirten Dr Theresa Tam, Nisan ayında ise bu rakamın günlük 10.000 dolaylarında olacağını söyledi. Kısıtlamalar ve bölgesel kapatmaların aktif kalmasından yana olduğunu belirten Tam, tutarlılığın tek çözüm yolu olduğunu söyledi.

Ontario’da kısıtlamaların önemli ölçüde hafifletilmesi muhalif partililerce eleştirildi. NDP lideri Andrea Horwath, Toronto ve Peel bölgelerininde kısıtlamalar alarm derecesinde sürerken,  özellikle York bölgesinde kırmızı renk koduna geçilmesini politikayı kamu sağlığının önünde tutmak şeklinde değerlendirdi.

Dr. Eileen de Villa, Toronto’da evde kal emrinin devam etmesi üzerine bir basın açıklaması yaptı. Toronto’da en az 8 Mart tarihine kadar tüm kısıtlamaların devam etmesini talep etme sebebinin okullardaki durumu yakından takip etmek olduğunu söyleyen De Villa, böylelikle olası üçüncü dalganın etkilerinin de hafifletileceğini açıkladı.


KANADA’DA SON DURUM 19 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3314, vefat eden kişi sayısı ise 63 olarak rapor edildi.

COVID 19 aşı üreticisi Pfizer, virüsün Güney Afrika varyasyonunun ciddi ölçüde antikor dirençli olduğunu bildirdi. B1351 olarak adlandırılan varyasyonun alt edilebilmesi için takviyeye ihtiyaç duyulmasının oldukça muhtemel olduğunun rapor edildiği çalışmalarda aşının yeniden tasarlanmasının da söz konusu olduğu bildirildi.  

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Howard Njoo, aşı dozları üzerine önemli açıklamalar yaptı. İki doz halinde uygulanması gereken Pfizer ve Moderna aşılarının ilk dozlarının %52 oranında olumlu etki yaptığını söyleyen Njoo, ikinci doz için farklı bir uygulamaya gidilebileceğini belirtti. Njoo, daha fazla kişinin ilk dozdan faydalanması için ikinci dozun geciktirilmesi olasılığı bulunduğunu söyledi. Planın uygulamaya sokulması için daha fazla veri toplanması gerektiği bildirilirken, geçtiğimiz haftalarda benzer bir planı uygulamak isteyen Quebec hükümetinin, aşı üreticileri tarafından teslimat listesinden çıkarılmakla tehdit edilmesi ise kamuoyunda soru işaretleriyle karşılandı.

Quebec aşı komitesi, aşının tek dozunun da etkili olduğunu açıkladı. Aşı kampanyasının sürdürüldüğü yaşlı bakımevleri ve sağlık çalışanlarında gözlemlenen enfeksiyon raporlarına göre ilk dozun %80 oranında etkili olduğu belirlendi.

British Columbia’da COVID 19 nefes testi çalışmalarında ilerleme kaydedildi. Vancouver Coastal Hastanesi Kanser Araştırmaları Merkezi tarafından yürütülen araştırma nefesteki organik bileşkeler üzerine yürütülüyor. 1 dakikadan az sürede nefes yoluyla COVID 19 teşhisi yapılabilecek çalışmanın başarılı olması durumunda, okullar ve havaalanları gibi yerlerde büyük kolaylık ve hız sağlayacak. Şu ana kadar 300 kişi üzerinde denenen çalışmada kullanılacak araç maliyeti $150.000 olarak hesaplanıyor.

British Columbia’da vaka sayılarında ciddi ölçüde artış gözlemlendiği bildirildi. Aşı seferberliğine rağmen, son 24 saatte 617 kişinin daha enfekte olduğunu ve 4 kişinin de yaşamını yitirdiğini bildiren eyalet Sağlık Bakanı Adrian Dix, aynı zamanda 2 hastanede de yeni vakaların patlak verdiğini söyledi.

Barrie Roberta Place bakımevinde salgının kontrol altına alındığı duyuruldu. 71 kişinin ölümüyle sonuçlanan trajediden virüsün İlgiltere varyasyonunun sorumlu olduğunu belirten Simcoe kamu sağlığı kurumu yetkilileri, enfekte olan 245 kişinin de tamamen iyileştiklerini bildirdiler.


KANADA’DA SON DURUM 18 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 2605, vefat eden kişi sayısı ise 38 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu hibrit bir virüs türünün rapor edildiğini açıkladı. Kurum yetkilileri, B117 İngiltere varyasyonu ve B1429 Kaliforniya varyasyonunun birleşiminden oluşan yeni genetik varyasyonun yakından takip edildiğini belirttiler. Daha bulaşıcı olan İngiltere varyasyonunun, antikor dirençli Kaliforniya varyasyonuyla birleşmesinden oluşabilecek farklı bir dalga potansiyeliyle ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü’yle de sürekli temas içinde bulunulduğu rapor edildi.

Indigenous Hizmetleri Bakanı Marc Miller, Indigenous halkının aşı sıralamasında avantajlı grupta olduğunu söyledi. Şu ana kadar 400 farklı grupta aşı yapıldığını söyleyen Miller, %25’i aşı olan Indigenous halkalrının Kanada geneline oranla aşıdan 6 kat fazla yararlandığını açıkladı.

Manitoba, COVID 19 salgınına karşı kendi aşısını kullanmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta ulusal aşı tedarik zincirinden ayrıldıklarını açıklayan Manitoba Eyalet Başkanı Brian Pallister, henüz test aşamasında olan Providence Therapeutics aşısı hakkında bir anlaşma yapıldığını söyledi. Doz başına $18 üzerine yapılan anlaşmanın eyalet için oldukça karlı olduğunu belirten Pallister, sonbahara kadar aşının hazır olmasını umduklarını açıkladı.

Quebec Eyalet Başkanı François Legault, vaka sayılarına göre kısıtlamaların hafifletileceği müjdesini verdi. Yaklaşan Bahar tatiliyle birlikte sinemalar veya yüzme havuzları gibi halka açık alanların 26 Şubat’tan itibaren kısıtlı olarak kullanılabileceğini söyleyen Legault, aynı zamanda aynı evde yaşamayan kişilerin de birbirlerini kısıtlı ölçüde ziyaret edebileceklerini açıkladı.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, kısıtlamaların hafifletilemesi hakkında bazı açıklamalar yaptı. Özellikle Toronto, Peel ve York bölgelerindeki durumun akıllarda soru işareti oluşturduğunu belirten Ford, kısıtlamaların hafifletilemesinde uzman görüşlerin alındığını söyledi.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu, Toronto’nun gri bölgede kalmasını istedi. Kurum Başkanı Dr Eileen DeVilla, 22 Şubat’ta kısıtlamaların hafifletilmesi beklenen Toronto’da kısıtlamaların en az 9 Mart’a kadar devam ettirilmesini istedi. Peel bölge sağlık kurumunun da kendisiyle aynı fikirde olduğunu belirten De Villa, yeni varyasyonların hızla arttığını ve vaka sayılarının düşüş göstermesinin buz dağının görünen yüzü olduğunu söyledi.

Kanada Vergi Dairesi, binlerce hesaplara erişimi engelledi. 100.000’den fazla hesabın etkilendiği durum hakkında yorum yapan vergi dairesi, daha önce olduğu gibi korsan bri saldırıya maruz kalınmadığını bildirdi. Aynı hesap bilgileriyle farklı hesap şifrelerinin oluşturulmasının veri kaçağına sebep olabileceğini belirten CRA sözcüsü Christopher Doody, madur olan kişilerle temasa geçilmeye başlandığını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 17 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 4.660, vefat eden kişi sayısı ise 86 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, aşıların teslimatı konusunda teminat aldığını açıkladı. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir telefon görüşmesi yaptığını açıklayan Trudeau, aşıların teslimatında bir gecikme daha yaşanmayacağından emin olduğunu söyledi. Trudeau ile bu ayın başında görüşen komisyon başkanı, şeffaf kaldıkları sürece ecza firmalarının ihracat kapasitelerine müdahale edilmeyeceğini söylemişti.

Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair, seyahat kısıtlamalarının herkesi kapsayacak şekilde geliştirilmesi için çalıştıklarını söyledi. 15 Şubat tarihinden bu yana kara sınırında uygulanan kısıtlamalardan, mecburi geçiş yapanların muaf tutulmalarının muhalif partililerce eleştirilmesine yanıt veren Blair, hükümet olarak kamu sağlığını korumak için azami çaba harcandığını belirtti. Kanada Sınır Hizmetleri Kurumu tarafından verilen bilgiye göre kara sınırından 2020 Mart ayından bu yana yaklaşık 10 milyon kez yapılan geçişlerin 4.5 milyonunu tır şöförleri oluşturuyor.

Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, kısıtlamaların bir an önce hafifletilmesi için çalıştıklarını söyledi. Muhalefet partili liderlerin aksine görüş beyan etmelerine rağmen, ekonominin yeniden canlanmasının önemine değinen Ford, Ontario halkı için bir tehlikenin oluşması durumunda ise geri adım atılacağını söyledi. 34 sağlık bölgesinin bir çoğunun renk kodu sistemine döndüğü Ontario’da, Toronto, Peel ve York bölgelerindeki kısıtlamaların da 22 Şubat itibariyle hafifletilmesi bekleniyor.

Ontario henüz detaylı bir aşı planı sunmaya hazır olmadığını bildiridi. Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliott, federal hükümet tarafından güvenilir bir tedarik zinciri oluşturulamadığı için net bir plan yapılamadığını söyledi. Elliot, AstraZeneca aşısının Health Canada tarafından onaylanması durumunda ise eyaletin aşı zaman çizelgesinin tamamen pozitif yönde değişeceğini de sözlerine ekledi.

Ontario’da öğretmenlerin cinsel taciz skandalı büyüyor. Ontario Öğretmenler Odası 28 öğretmenin lisansının iptal edildiğini açıkladı. Bazı davaların 20 yılı aşan bir süredir devam ettiği ve öğretmenlerin artık görevde bulunmadığını belirten Öğretmenler Odası, cinsel içerikli mesaj yazmaktan fiziksel tacize kadar birçok olaydan disiplin cezası alan öğretmenlerin isimlerini internet sitesinde yayınladı.

Kanada’da pandemiye rağmen emlak fiyatları artıyor. Geçtiğimiz yılın fiyatlarını bu yıl Ocak ayıyla kıyaslayan Kanada Emlak Komisyonu, % 35.2 oranında bir artış görüldüğünü rapor etti. Toronto ve Vancouver gibi büyük şehirlerin domine ettiği emlak piyasasında, Ocak ayı satışlarının Aralık ayına göre %2 oranında artış gösterdiği de raporda belirtildi.

Konservatif Parti Başkanı Erin O’Toole, Kanada’nın 2022 Kış Olimpiyatları’na atlet göndermemesini talep etti. Beijing’te düzenlenecek olimpiyatlara, Çin’in müslüman azınlığa uyguladığı soykırım nedeniyle katılım yapılmamasını gerektiğini vurgulayan O’Toole, olimpiyatların başka bir yerde yapılmasının önerilmesini istedi. O’Toole, Uygur Türklerine uygulanan insan haklarına aykırı tutumun yanısıra, Kanadalı iki diplomatın da Çin’de mahsur tutulduğunun unutulmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 16 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 1.132, vefat eden kişi sayısı ise 18 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, kara sınırında sağlık güvenliğinin sağlanması için Kanada Silahlı Kuvvetleri’nden destek alınacağını söyledi. Savunma Bakanlığı sözcüsü Jessica Lamirande, ülkeye kara yoluyla giriş yapılan 16 noktada silahlı kuvvetler temsilcilerinin Kanada Kamu Sağlığı Kurumu görevlilerine yardım edeceklerini söyledi. Söz konusu yardımları değerlendirme ve lojistik başlıkları altında toplayan Lamirande, silahlı kuvvetler mensuplarının daha önce de birçok kez pandemi bağlantılı olarak sağlık hizmeti desteği verdiğini hatırlattı. 

Ontario Sağlık Bakanlığı, aşı randevusu almak için bir internet platformu geliştirildiğini açıkladı. Bir sonraki aşı grubunda bulunan 80 yaş ve üstü kişiler, kronik hastalığı olanlar ve lisan sorunu yaşayanlara destek verileceğini belirten yetkililer, müşteri hizmetlerinin iş saatleri içinde aktif olacağını duyurdular. Bakanlık ayrıca aşı stoklarına bağlı olarak, çeşitli mobil tesislerin de uygulama aşamasında olduğunu bildiridi.  

Ontario’da salgının üçüncü dalgasının yaşanmasına kaçınılmaz gözüyle bakılıyor. Toronto Üniversitesi Dalla Lama Fakültesi Kamu Sağlığı Bölümü Dekanı Dr. Steini Brown, olası üçüncü dalgayı çok büyük bir risk olarak niteledi. B117 olarak adlandırılan İngiltere varyasyonunun sadece 1 ayda iki katına çıkması sebebiyle, üçüncü dalgada hakim olacağını belirten Brown, aynı zamanda kamuoyunu bir kez daha toplu tecrit uygulanabileceği yönünde uyardı. 

Ontario’da sınıfta eğitime geçilmesi ailelerin tedirginliğini arttırıyor. Ontario Parent Action Ağı üyesi ebeveynler, yeni varyasyonların hakim olacağı öngörülen üçüncü dalga riskine karşı tetikte olduklarını duyurdular. Özellikle Toronto, Peel ve York bölgelerinde, Noel tatilinden bu yana uzaktan eğitim metoduyla devam eden ilk ve orta dereceli okullardaki eğitimin sınıf düzenine geri dönmesinin yaratacağı tehlikeye dikkat çeken grup, hükümetin yeterince önlem almadığı görüşünde birleşti. Ontario Parent Action Ağı, Ontario hükümetinden daha fazla test yapılması, ücretli hastalık izni ve sınıf mevcudunun düşürülmesi gibi önlemlerin daha fazla vakit kaybedilmeden hayata geçirilmesini talep etti.

Alberta’da bir et işleme tesisi kapatıldı. Olymel isimli domuz eti işleme tesisinde Kasım ayından bu yana yüzlerce kişinin enfekte olduğu bildirildi. 192’si aktif olmak üzere toplam 326 vakanın bulunduğu tesiste günlük operasyonların güvenle yapılamayacağını belirten şirket yöneticileri, tesisin bir sonraki anonsa kadar kapalı kalacağını açıkladılar. Tesiste çalışan işçileri temsil eden sendika başkanı Thomas Hesse, haftalarca kapalı kalması olası tesiste görev yapan 1850 işçinin ödemeleri konusunda acilen bilgi verilmesini istedi. 

Quebec, aşı programının uygulanmasına hız verileceğini açıkladı. Eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, bu hafta stokların yenilenmesiyle, aşı hedeflerine ulaşabileceklerini söyledi. 90.000 Pfizer aşısı beklediklerini belirten Dube, aşılar teslim alındığında öncelik sıralamasına göre planların uygulanmaya devam edileceğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 15 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3.057, vefat eden kişi sayısı ise 96 olarak rapor edildi.

Ontario, bir sonraki COVID 19 aşı grubunu açıkladı. Buna göre, 80 yaş ve üstü kişiler başta olmak üzere, emekli evi ve yaşlı bakımevi ortamlarındaki tüm çalışanlar, öncelikli sağlık çalışanları, tüm Indigenous halkı mensupları ve kronik hastalığı olan tüm yetişkinler aşı olabilecekler.

Ontario’da ehliyet sürüş testleri hakkında önemli açıklamalar yapıldı. Eyalet Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlanan basın açıklamasında, sürüş testlerinin 16 Şubat, Salı günü itibariyle sadece kısıtlamaların hafifletileceği bölgelerde başlayacağı bildirildi. Evde Kal emrinin devam ettiği gri bölgeler için sadece bilgi testlerinin devam ettiğinin altı çizildi. Evde Kal emrinin devam ettiği Toronto, Peel, York ve North Bay Parry Sound ya da gri kategorideki Niagara gibi bölgelerde ikamet edenlerin başka bölgelerde sınava giremeyeceklerini söyleyen Ulaştırma Bakanı Caroline Mulroney, gri kategoriye geri dönen bölgelerdeki test randevularının da ivedilikle iptal edileceğini bildiridi.

Peel Kamu Sağlığı Kurumu, bölgede virüsün Güney Afrika varyasyonunun tespit edildiğini bildirdi. Mississauga’da bir apartmanda 5 kişinin B1351 varyasyonunun teşhis edilmesinin ardından, tüm binanın karantina altına alındığını belirten kurum yetkilileri, tüm bina sakinlerinin test edileceğini açıkladılar.

Kanada Hindistan’dan COVID 19 aşısı temin edecek. Serum Institute CEO’su Adar Poonawalla, 1 ay içinde AstraZeneca-Oxford aşısının Kanada’ya yollanacağını açıkladı. Serum Institute, Kanada gibi kendi aşısını üretemeyen ülkeler için ana tedarikçilerden biri olarak biliniyor.

Kanada, Çin’de mahsur kalan diplomatlarını kurtarmak için uluslararası bir koalisyon kuruyor. 2 yıldan fazla zamandır Çin tarafından alıkonulan Michael Kovrig ve Michael Spavor isimli diplomatların da kurtarılmasına yol açacak kolaisyona şimdiye kadar 58 ülke katıldı. Devletlararası ilişkilerin korunmasında keyfi alıkonulmanın engellenmesi temelinde kurulan koalisyonda İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Viyana Antlaşması prensiplerine uyularak hareket edilecek.  

Perfect Media ailesi olarak Aile Gününüzü kutlar, aile sıcaklığında günler dileriz.


KANADA’DA SON DURUM 14 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3.046, vefat eden kişi sayısı ise 66 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, 10 eyalette yeni varyasyonların tespit edildiğini açıkladı. Virüsün birçok kez mutasyona uğramasının normal olduğunu belirten Tam, diğer yandan bazı türlerin aşıya karşı daha fazla direnç göstermesi nedeniyle endişe kaynağı olarak görüldüğünü açıkladı.

British Columbia’da özellikle yüksek gelirli kişilerin sosyal toplantı limitlerini aştıkları gözlemlendi. Bazı kişilerin periyodik olarak organizasyon düzenlediklerini belirten RCMP yetkilileri, 50 kişiyi aşan toplantılara katılanlara yüksek miktarda para cezası verildiğini açıkladı. Eyalet Sağlık Bakanı Adrian Dix, Aile Günü ve Kameri Yeni Yıl kutlamalarının sadece aile bireyleri arasında yapılmasını özellikle rica etti.

Quebec Eyalet Başkanı François Legault, radikal aktivizmin çok ileriye gittiğini söyledi. Ottawa Üniversitesi öğrencilerinin, ırkçı ve ayrımcı mesaj içerdiği gerekçesiyle bazı edebi eserlerin müfredattan kaldırılmasını talep etmeleri üzerine yorum yapan Legault, en iyi yazarların eserlerinin öğretilmemesini absürd olarak niteledi. Kışkırtıcı olmasına rağmen tarihi gerçeklerin saygı çerçevesinde münazara edilebileceğini söyleyen Legault, eğitimde sansür uygulanmayacağının altını çizdi.

Ontario’da 1.5 yaşındaki bir bebeğin eyalet polisi tarafından öldürüldüğü kesinleşti. Kasım ayı sonunda babası tarafından kaçırılan Jameson Shapiro isimli 1.5 yaşındaki bebeğin, çatışma esnasında polis kurşunuyla can verdiği tespit edildi. Oğlunu kaçırdığı için eyalet polisi tarafından kovalanan ve Kawartha Lakes dolaylarında polisle çatışan 33 yaşındaki baba ise kaldırıldığı hastanede yaklaşık 1 hafta sonra vefat etmişti. Konu hakkında bir açıklama yapan Özel Aratırma Ünitesi, 30 yıllık kurum tarihinde böylesi bir vakanın ilk kez yaşandığını açıkladı.

Ontario Courtice, White Cliffe Terrace yaşlı bakımevinde büyük bir trajedi yaşandığı bildirildi. Verve Senior Living tarafından işletilen bakımevinde kapı kollarının sökülerek, bakımevi sakinlerinin odalarında hapis tutuldukları belirlendi. Durham Bölge Polisi sözcüsü George Tudos, bir ihbar telefonu üzerine harekete geçildiğini ve ilgili makamların haberdar edildiğini söyledi. CEO David Bird ise bakımevinin müdürünün hemen uzaklaştırıldığını söylerken, Verve Senior Living yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında, COVID 19 pozitif teşhis edilmiş ‘birkaç kişinin’ odalarında tutulduğunu kabul etti.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu, yeni varyasyonların sığınma evlerine sıçradığını açıkladı. Şehir merkezinde Salvation Army tarafından yönetilen 380 yatak kapasiteli Maxwell Meighen Centre sığınma evinde yeni varyasyonun tespit edildiğini belirten kurum yetkilileri, aynı sığınma evinde 8 kişinin daha COVID 19 pozitif teşhis edildiğini açıkladılar.


KANADA’DA SON DURUM 13 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3.144, vefat eden kişi sayısı ise 74 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, seyahat kısıtlamaları hakkında önemli açıklamalar yaptı. Ülke genelinde Vancouver, Calgary, Montreal ve Toronto olmak üzere sadece 4 uluslararası havaalanının kullanıldığını hatırlatan Trudeau, söz konusu alanlarda PCR testi yapılmasının ise 22 Şubat itibariyle mecburi tutulacağını söyledi. Yolcuların evlerine dönmeleri ya da hükümet tarafından belirlenen tesislerde konaklamalarına ancak test sonuçlarına göre karar verileceğini söyleyen Trudeau, konaklama bedelinin ise yolcuların sorumluluğunda olduğunun altını çizdi.

Kanada COVID 19 aşısı konusunda bir takım ilerlemeler kaydetmeye başladı. Moderna ile 4 milyon fazla doz üzerine anlaşma yapıldığını bildiren Başbakan Trudeau, aşıların ilk 4 milyon dozunun Mart ayı sonuna kadar teslim edileceğini söyledi. Diğer yandan, Pfizer üretimi aşıların da Nisan – Haziran ayları arasında yaklaşık 11 milyon olarak teslim edileceğini söyleyen Trudeau, Kanada’yı oldukça güç durumda bırakan gecikmenin, beklenenden daha erken sonuçlanabileceğini bildirdi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Theresa Tam, olası üçüncü dalgaya karşı azami dikkat gösterilmesi gerektiğini söyledi. Vaka sayılarının aniden ve hızla artabileceğine dikkat çeken Tam, tüm eyaletlerin bir eylem planı olması gerektiğini söyledi. Söz konusu durumda, okulların kapatılması, geniş kapsamlı test yapılması ve izolasyon protokollerine kati şekilde uyulması gerektiğini söyleyen Tam, Avrupa ülkelerinden örnekler vererek, salgının mutlaka kontrol altına alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Göçmenlik Bakanı Marco Mendicino, uluslararası öğrencilerin mezuniyet sonrası çalışma izni başvurularında bir takım değişiklikler yapıldığını açıkladı. Mendicino, pandemi süresince Kanada’ya giriş yapamayan uluslararası öğrencilerin, mezuniyet sonrası çalışma iznine başvuru haklarının devam edeceğini söyledi. Uluslararası öğrencilerin, Kanada ekonomisine önemli oranda maddi katkısı olduğunu belirten Bakan Mendicino, yapılan yeni değişikliklerle, eğitimin tamamı uzaktan eğitim metoduyla tamamlansa da mezuniyet sonrası çalışma izni başvuru hakkının yitirilmeyeceğini açıkladı.

Newfoundland ve Labrador Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Janice Fitzgerald, eyaletteki vaka sayılarının endişe verici ölçüde arttığını açıkladı. Fitzgerald, Perşembe günü, 74’ü 20 yaş ve altı olmak üzere toplam 100 yeni COVID 19 vakasının tespit edildiğini bildirdi. Bazı gençlerin aile bireylerinin uzun dönem bakım sektöründe hizmet verdiklerini belirten Fitzgerald, salgının bakımevlerinde ve düşük gelirli aileler arasında hızla yayılmasından korktuğunu söyledi.

Toronto’da aşırı doz uyuşturucu madde kullanımının rekor derecede ölüme sebep olduğu rapor edildi. Toronto Kamu Sağlığı Kurumu, Opioid bağlantılı aşırı doz ölüm sayısının sadece 1 ayda 38 kişi olduğunu açıkladı. Ocak ayında yüksek dozdan hastanede tedavi altına alınan kişi sayısı ise 333 olarak bildirildi.


KANADA’DA SON DURUM 12 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte artan COVID 19 vaka sayısı 3.181, vefat eden kişi sayısı ise 84 olarak rapor edildi.

Kanada’da aşıların güvenliği ve dağıtımından sorumlu Tümgeneral Dany Fortin, Pfizer üretimi aşıların teslimat programını açıkladı. Fortin, Şubat ayı boyunca %50 oranında aksatılan dağıtım miktarının, önümüzdeki haftadan sonra artacağını söyledi. Önümüzdeki 4 hafta boyunca yaklaşık 2 milyon doz aşının teslim edilmesi gerektiğini söyleyen Fortin, Moderna aşılarının ise 22 Şubat itibariyle 168.000 doz olarak teslim alınacağını bildirdi.

Kanada genelinde yeni varyasyonların hızla artması konusunda yorum yapan uzmanlar, üçüncü dalganın kaçınılmaz olduğu görüşünde birleştiler. Hükümetlerin hızla hareket etmemesi durumunda temas zincirinin önlenmesinin mümkün olmadığını belirten bulaşıcı hastalıklar uzmanları Colin Furness,  Isaac Bogoch, Colin Lee, Jeff Kwong ve Gerald Evans, diğer ülkelerden örnekler vererek, daha sıkı önlemler alınması gerektiğini söylediler.

Ontario’da bahar tatili ertelendi. Müfredat değişikliğinin öğrencileri korumak amacıyla yapıldığını söyleyen Eğitim Bakanı Stephen Lecce, yeni tarihin 12-16 Nisan tarihi olarak belirlendiğini açıkladı.

Quebec Eyalet Başkanı Francois Legault, yeni varyasyonların Quebec’te 10 kişide tespit edildiğini açıkladı. Legault, Ontario ve Alberta’da yeni varyasyonların sayısının fazla oluşunu İngiltere ile daha sıkı bağlarının bulunmasına bağladı. Kanada genelinde COVID 19 sebebiyle vefat eden kişi sayısının yaklaşık yarısının Quebec’ten rapor edilmiş olmasına ise değinmedi.

Manitoba ulusal aşı tedarik zincirinden ayrıldığını açıkladı. Eyalet Başkanı Brian Pallister, Providence Therapeutics tarafından insanlar üzerinde denenmeye başlanan Calgary üretimi aşı için 2 milyon doz üzerinde anlaşma yapıldığını bildirdi. COVID 19 mücadelesini kısa mesafeli bir sürat koşusundan ziyade maratona benzeten Pallister, yıllarca ihtiyaç duyulması muhtemel aşıya erişimi kolaylaştırmak için eyalet içi tedarik zinciri oluşturulacağını söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 11 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte teşhis edilen COVID 19 vaka sayısı 2.376, vefat eden kişi sayısı ise 83 olarak rapor edildi.

Kanada Senatosu, doktor destekli intihar kapasitesinin genişletilmesine onay verdi. Senatör Pamela Wallin tarafından sunulan Bill C-7 isimli tasarıya göre, bunama, Alzheimer ya da diğer bilişsel yetiler yitirilmeden önce doktor destekli intihara ön onay verilebilecek. 47 Evet’e karşı 28 Hayır oyuyla kabul edilen tasarı aynı zamanda, söz konusu kişilerin, doktor destekli intihar onayı alan diğer hastalar gibi nihai onay verme mecburiyetinden de muaf tutulmasına imkan tanıyor.

Ontario’da iş yeri teftişleri devam ediyor. Çalışma Bakanı Monte McNaughton bu hafta yoğunlaşılacak alanın Peel bölgesi olduğunu söyledi. Toptan satış mağazaları, depolar ve dağıtım tesislerinin kamu sağlığı protokollerine uygunluğunun teftiş edileceğini belirten Bakan, kuralları ihlal eden işyerlerine yüksek miktarda para cezası verileceğini açıkladı. Özellikle çalışanlarını tehlikeye atan işyerlerinin ise kapatılacağını söyleyen Monte McNaughton, yaklaşık 100 işyerinin listede olduğunu belirtti.

Ontario’da kısıtlamaların hafifletildiği bölgelere diğer bölgelerden ziyaretçi kabul edilmeyeceği açıklandı. Hastings Prince Edward, Renfrew County ve Kingston bölge işyerlerinin sadece yerel halka hizmet vereceğini belirten bölge sağlık memurları, salgının yayılmaması için özellikle olağanüstü hal emirlerinin geçerli olduğu bölgelerden hiçbir ziyarete izin verilmeyeceğinin altını çizdiler.

Niagara bölgesinde aşı dolandırıcılığı yapıldığı tespit edildi. Henüz kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerin, özellikle belli yaşın üstündeki kişileri arayarak randevu verdikleri ve ücret istedikleri belirlendi. Konu hakkında bir açıklama yapan Health Canada yetkilileri, COVID 19 aşısının kesinlikle ücretsiz olduğunun altını çizerek, bu tarz aramalara itibar edilmemesini istediler.

Toronto Pearson Havaalanı’nda bir kişi sahte PCR belgesiyle ülkeye giriş yaparken yakalandı. Uçağa binmeden önce COVID 19 pozitif olduğu belirtilen kişinin, evrakta sahtecilik yaptığı ve sınır polisi tarafından karantinaya alındığı açıklandı. İsmi belirtilmeyen kişinin, 19 Nisan tarihinde Brampton Asliye Mahkemesi’nde davası görülmek üzere serbest bırakıldığı açıklandı.

Alberta’da 16 kişide virüsün yeni varyasyonları tespit edildi. Vakaların bazılarının ise okullarla bağlantılı olduğunu söyleyen Dr Deena Hinshaw, 6 okulda 7 sınıfın temas zincirine dahil olduğunu açıkladı.

Quebec Eyalet Başkanı François Legault, yaklaşan bahar tatili için planlarını yakında açıklayacağını söyledi. Özellikle Montreal ve Quebec City çevresinde yol kontrollerinin yapılmasına kesin gözüyle bakılan eyalette, 44 kişide ise yeni varyasyonların teşhis edildiği rapor edildi. Bahar tatilinin ailelerin sosyalleşmeleri için fırsat olarak görülmemesini isteyen François Legault, aynı zamanda aile büyüklerinden çocuk bakımı talep edilmemesini de önerdi.


KANADA’DA SON DURUM 10 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte teşhis edilen COVID 19 vaka sayısı 2.047, vefat eden kişi sayısı ise 58 olarak rapor edildi.

Başbakan Justin Trudeau, kara sınırında ek tedbirler alınacağını açıkladı. Ülkeye kara sınırından giriş yapacak olanların engellenemeyeceğini belirten Trudeau, diğer yandan kamu sağlığı güvenliğinin sağlanmasının önemli bir mecburiyet olduğunu söyledi. 15 Şubat, Pazartesi gününden itibaren ülkeye giriş yapacak olanların negatif PCR testi ibraz etmesinin mecburi tutulacağını söyleyen Trudeau, test yaptırmayanların ise $3000’a kadar para cezasına çarptırılabileceklerini açıkladı. PCR testi ibrazının sadece mecburi olamayan yolcular için geçerli olacağı bildirildi.

Health Canada, Pfizer aşılarının farklı etiketle teslim edilmesi talebini kabul etti. Health Canada tıbbi danışmanlarından Dr. Supriya Sharma, her şişede 5 doz olarak teslim edilen aşıların, doğru teknik ve farklı bir şırıngayla 6 doz olarak kullanılabileceğini açıkladı. Söz konusu anlaşmayla, ecza şirketinin teslimat yükümlülüğünün azaltıldığını belirten Konservatif Parti Lideri Erin O’Toole, gerekli dozu elde etmek için sağlık çalışanlarının sorumluluğunun ise arttığını söyledi.

Quebec’te sağlık çalışanlarının N95 maskesi kullanmaları talep edildi. Eyalet İş Güvenliği Kurumu, enfekte olmuş kişilere hizmet veren sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için N95 maske kullanmaları gerektiğini öne sürdü. McMaster Üniversitesi patoloji ve moleküler tıp uzmanlarından Dr. Mark Loeb ise söz konusu maskelerin virüse karşı koruma faktörünün ameliyat maskelerinden daha fazla olduğunun kesin olmadığını söyledi. Montreal Jewish General Hastanesi enfeksiyon uzmanlarından Dr. Leighanne Parkes ise, maske kullanımının, hastanelerin yetersiz havalandırma ya da fiziksel mesafe koşullarını sağlayamamaları gibi daha büyük problemlerin göz ardı edilmesine yol açabileceğini söyledi.

Manitoba’da kısıtlamalar hafifletiliyor. Kasım ayından bu yana ilk kez restoranların açılmasına izin verilecek olan eyalette, bu Cuma gününden itibaren %25 kapasiteyle hizmet verilmeye başlanacak. Müzeler, spor salonları, kütüphaneler ve kapalı pistler de %25 kapasiteyle halka açılacak. Konu hakkında bir açıklama yapan eyalet kamu sağlığı kurumu başkanı Dr. Brent Roussin, eyalette ilk kez İngiltere varyasyonunun rapor edildiğine dikkat çekerek, Manitoba halkından azami dikkat göstermelerini istedi.

Quebec’te muhalefet parti liderleri, eyaletin pandemi yönetiminin yetersizliği hakkında bir soruşturma başlatılmasını talep ettiler. Eyalet Liberal Parti Lideri Dominique Anglade, pandemi sebebiyle yaşamını yitiren kişi sayısının 10.000’in üzerinde olmasının hükümetin hesap vermesi gereken bir durum olduğunu söyledi.

Air Canada bir kez daha personel azaltma stratejisinin uygulanacağını açıkladı. 18 Şubat itibariyle 17 destinasyonun daha geçici olarak hizmetten kaldırılacağını açıklayan Air Canada, yaklaşık 1500 sendikalı çalışanın da geçici olarak görevden uzaklaştırılacağını bildirdil. Federal hükümetin kendi çalışanlarının aleyhlerinde adımlar attığını belirten Kamu Çalışanları Sendikası sözcüsü Wesley Lesosky, pandeminin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen, Kanada’nın uygulanabilir bir planı bulunmayan tek G7 ülkesi olduğunu söyledi.

Toronto’da alkollü araç kullanarak 4 kişinin ölümüne sebep olan Marco Muzzo, şartlı tahliyeyle serbest bırakıldı. 2015 yılında 2, 5 ve 9 yaşlarındaki 3 çocuğun ve büyükbabalarının ölümüne, büyükannelerinin ise yaralanmasına sebep olan Muzzo, alkollü içki satılan yerlerden uzak durması, Brampton ve York bölgelerine girmemesi ve 12 yıl boyunca araç kullanmaması şartıyla serbest bırakıldı.


KANADA’DA SON DURUM 9 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte teşhis edilen COVID 19 vaka sayısı 3.860, vefat eden kişi sayısı ise 68 olarak rapor edildi.

COVID 19 tedavisinde klinik ilaç deneylerine başlandı. Health Canada tarafından onay verilen Bamlanivimab isimli ilacın, virüsün hücrelere saldırısını ve hücrelere girişini engellediği belirlendi. Eli Lilly Canada tarafından üretilen ve ancak 12 yaş üstünde kullanılabilecek ilacın Kanada’da ilk klinik deneylerinin önümüzdeki ay British Columbia’da yapılması hedefleniyor.  

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu, uluslararası yolcuların seyahat kısıtlamaları hakkında ilerleme kaydedildiğini açıkladı. Yolcuların hükümet tarafından belirlenen tesislerde konaklamalarına ilişkin yürürlüğe konulması beklenen tasarıda, konaklama süresi 72 saate varacak otellerin kriterleri belirlendi. Buna göre, belirlenen otelin Kanada’da hizmet veren 4 uluslararası havaalanına yakın olması, gıda ve diğer ihtiyaçları temassız karşılayabilmesi, ücretsiz internet erişimi ve açık havada bulunabilme hizmeti sağlaması gerekiyor. Aranılan kriterlere uyan otellerin resmi başvuru süresi yarın başlarken, Kanada’nın uygulamayı ne zaman resmi olarak başlatacağı hakkında ise net bir bilgi verilmedi.

British Columbia’da 40 kişide yeni varyasyonların teşhis edildiği bildirildi. 25 kişide İngiltere ve 15 kişide ise Güney Afrika varyasyonunun rapor edildiği eyalette, Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Bonnie Henry, stoklar yenilendikçe aşı çalışmalarına tam hızla devam edileceğini söyledi. British Columbia’da yaklaşık 155.000 kişiye ilk doz, 12.000’den fazla kişiye ise ikinci doz aşı yapıldı.

Ontario’da kısıtlamaların hafifletilmesi birçok ailenin evden atılmasıyla sonuçlanıyor. Evsahibi ve Kiracı Heyeti’nin davaları görmeye devam etmesine rağmen, olağanüstü hal süresince durdurulan evden atılma prosedürleri, sürecin hafifletilmesiyle fiili olarak yeniden uygulanmaya başladı. Ontario Kiracı Avukatları Birliği, yaklaşık 7000 ailenin evlerinden çıkarılacağını açıkladı.

Ontario’da kısıtlamalar hafifletiliyor. Eyalet Başkanı Doug Ford, vaka sayısı düşük olan bölgelerin bugün yeşil renk koduna geçerken, 28 sağlık bölgesinin ise önümüzdeki hafta vaka sayısına bağlı olarak renk kodu sistemine döneceklerini açıkladı. Toronto, Peel ve York bölgelerinde kısıtlamaların hafifletilmesi ise en erken 22 Şubat olarak belirlendi.

Toronto Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Eileen De Villa, şehirde kısıtlamaların hafifletilmesini hoş karşılamadığını açıkladı. Özellikle bulaşma oranı daha yüksek olan yeni varyasyonların sayısının artmasından endişe duyduğunu belirten De Villa, kısıtlamaların hafifletilmesi için çok erken olduğunu söyledi.

Manitoba’da kutup soğukları uyarısı yapıldı. Rüzgarın saatte 20 km hızla estiğini belirten meteoroloji yetkilileri, hissedilen hava sıcaklığının – 50 dereceye varabileceğini açıkladılar. 11 bölgede okulların bir sonraki anonsa kadar kapatıldığı eyalette, özellikle engelli vatandaşların ise mecbur olmadıkça evlerinden çıkmamaları istendi. Yol yardım şirketi CAA ise son 24 saatte 1400’den fazla aracın destek çağrısı yaptığını bildirdi.


KANADA’DA SON DURUM 8 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte teşhis edilen COVID 19 vaka sayısı 3.203, vefat eden kişi sayısı ise 65 olarak rapor edildi.

Toronto’da virüsün Brezilya ve Güney Afrika varyasyonları teşhis edildi. Toronto Kamu Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamada Brezilya varyasyonunun tespit edildiği ilk vakanın yakın zamanda Brezilya seyahatinden döndüğü belirtilirken, Güney Afrika varyasyonunun teşhis edildiği kişinin ise hiçbir riskli bağlantısı bulunmadığı rapor edildi. P1 ve B1352 olarak adlandırılan varyasyonların bulaşma riskinin daha yüksek olduğunun altını çizen Dr Eileen De Villa, İngiltere varyasyonunun ise sadece Toronto’da 27 kişide teşhis edildiğini söyledi.

Ontario Hükümeti, ücretsiz çocuk bakımı hizmet ağının genişletileceğini açıkladı. Ön saflarda hizmet veren sağlık çalışanları, posta çalışanları ve eğitimcilere sunulan ücretsiz çocuk bakımı hizmetinin daha fazla kişiyi kapsayacak şekilde yeniden düzenleneceğini açıklayan hükümet yetkilileri, Toronto, Peel ve York bölgeleri için ulaşım hizmetleri ve inşaat alanlarının da ön saflarda hizmet kategorisine alınacağını belirttiler.

Cortellucci Vaughan Hastanesi hizmete açıldı. Toronto ve York bölge hastanelerinin yükünü azaltması beklenen hastanede COVID 19 hastaları için ayrı bir departman açılırken, acil servis ünitesinin ise bir süre daha açılmayacağı bildirildi.

Alberta’da bir kilisenin kapatılma emrine rağmen hizmet sunmaya devam ettiği bildirildi. Edmonton’da bulunan GraceLife kilisesi, toplanma sınırının aşıldığı ve kamu sağlığı protokolleri defalarca ihlal edildiği için kapanma emri alırken, kilisenin papazı James Coates para cezasına çarptırıldı. RCMP sözcüsü Angela Unsworth, mahkeme kararlarına aldırmayan kilisenin tüm kamu sağlığı güvenliğini riske attığını söyledi. Pandeminin gerçekliğine inanmayan GraceLife kilisesi tarafından yapılan açıklamada ise, kısıtlamaların toplumun yapısını değiştirdiği ve sivil özgürlükleritehdit ettiği belirtildi.

Quebec aşı programının başında bulunan Daniel Paré, bakımevlerinde yaşanan trajediden haberi olmadığını söyledi. Paré, kısa süre öncesine kadar başkanlık yaptığı bölgede yaşlı bakımevlerindeki durumun eyalet meclisine rapor edilmesinin ardından, sorumlu bakan Marguerite Blais tarafından ifade vermeye çağrıldı. Başkanlık yaptığı dönemde bakımevlerinde bulunan yaşlıların yetersiz beslenme, hijyen ve tarihi geçmiş ilaçların kullanılması gibi insanlık dışı muamelelere maruz kaldıklarını bilmediğini söyleyen Paré, müfettişleri gönderenin kendisi olduğunu belirtmekle yetindi.

Kanada Vergi Dairesi’ni yakmaya çalışan bir kişi tutuklandı. Ottawa’da birçok üst düzey yetkilinin ofisinin de bulunduğu binada yangın çıkartmaya çalışan ismi verilmeyen kişi direnmeden polise teslim oldu. Yangın söndürücüler tarafından kısa sürede söndürülen yangında ise zarar gören olmadı.


KANADA’DA SON DURUM 7 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte teşhis edilen COVID 19 vaka sayısı 3.301, vefat eden kişi sayısı ise 93 olarak rapor edildi.

Kanada’da salgının başından bu yana enfekte olan kişi sayısı 800.000’in üzerine çıktı. Vefat eden kişi sayısının ise 20.000’in üzerinde olan Kanada’da, Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr Theresa Tam, rapor edilen vaka sayılarında bir düşüş yaşanmasına rağmen, yeni varyasyonların yayılmasından tedirginlik duyduğunu dile getirdi.

Alberta hükümeti, Pazartesi günü itibariyle okullarda takım oyunlarına yer verileceğini açıkladı. Detayları Eyalet Başkanı Jason Kenney tarafından açıklanan yeni kurallarda, takım oyunlarında yer alacak öğrencilerin 18 yaşın altında olması şart koşulurken, bir takımda yer alabilecek en fazla kişi sayısı ise 10 olarak belirlendi.

Alberta Cargill Et İşleme tesislerindeki vakalar bir kez daha patlak verdi. Salgının başlangıcından bu yana 950 kişinin enfekte olduğu tesiste, son hazırlanan raporda ise 11 kişinin COVID 19 teşhis edildiği bildirildi.

Montreal Bordeaux hapishanesinde vaka sayıları endişe verici boyutta yükseldi. 1 hafta içinde 6 olan vaka sayısı 94’e yükseldi. Tutuklulara ilaveten 17’sinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği çalışanlardan yaklaşık 50 kişi ise karantina altında bulunuyor.

Kanadalı milletvekilleri, 2022 Kış Olimpiyatları’nın Çin’den başka bir ülkede yapılması için Uluslararası Olimpik Komitesi’ne dilekçe verdiler. 13 milletvekili tarafından başlatılan imza kampanyasında, azınlık olan Uygur Türklerinin maruz kaldığı insanlık dışı tutum sebep gösterilerek, Beijing Kış Olimpiyatları’nın başka bir ülkeye taşınması talep edildi.

Kanada’da 13 yaşında bir kızın pornografik video çekmeye zorlandığı iddia edildi. Serena Fleites isimli genç kız, 6 yıl önce erkek arkadaşı tarafından zorla çekilen çeşitli videoların eğitim hayatını bitirdiğini açıkladı. MindGeek platformlarında yayınlanan görüntülerinin kaldırılması için defalarca başvuru yapmasına rağmen, talebinin yerine getirilmediğini açıklayan genç kız, söz konusu videoların kendisini çeşitli uyuşturucu maddelere başvurmaya ittiğini söyledi.


KANADA’DA SON DURUM 6 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte teşhis edilen COVID 19 vaka sayısı 4.022, vefat eden kişi sayısı ise 96 olarak rapor edildi.

British Columbia’da pandemi kısıtlamaları süresiz olarak uzatıldı. Eyalet genelinde rapor edilen vaka sayılarının ümit verici şekilde düştüğünü belirten Dr Bonnie Henry, diğer yandan yeni varyasyonların tespit edilmesi sebebiyle kısıtlamaların bir sonraki anonsa kadar aktif kalacaklarını söyledi. Henry, aynı evi paylaşan kişiler haricinde sosyalleşmenin söz konusu olmadığı eyalette kısıtlamaların hafifletilmesinin ise en erken Mart ayında yeniden değerlendirileceğini sözlerine ekledi.

Ontario’da kısıtlamaların hafifletilme tablosu şekillenmeye başladı. Çalışma Bakanı Monte McNaughton, Pazartesi günü eyalet başkanı Doug Ford tarafından net bir açıklamanın yapılacağını söyledi. Henüz doğrulanmayan bilgiye göre, Hastings, Kingston ve Renfrew gibi vaka sayısı oldukça düşük olan bölgeler 9 Şubat itibariyle yeşil koda geçerken; Toronto, Peel ve York bölgeleri haricindeki diğer GTA sağlık bölgelerinin ise 15 Şubat’ta renk kodu sistemine geri dönmeleri bekleniyor. Toronto, Peel ve York bölgeleri içinse ancak yeni varyasyonların artmaması durumunda 22 Şubat en erken tarih olarak öngörüldü.

Sienna Senior Living bünyesinde çalışan bazı kişilerin bakımevilerine gönderilen aşıları kendilerine sakladıkları iddia edildi. Kuruma ait Villa Leonardo Gambin bakımevinde çalışan bir hemşirenin, yönetim kurulunun bir üyesi başta olmak üzere yönetimdeki bazı kişilerin kurumla ilgisi bulunmayan aile bireylerine aşı yapmaya mecbur bırakıldığı belirlendi. Sağlık çalışanlarını temsil eden sendika sekreteri Charlene Nero, en az 10 doz aşının bu şekilde harcanmasının araştırılmasını talep etti.

Kanada İstatistik Bürosu, Ocak ayında 213.000 kişinin işsiz kaldığını açıkladı. Tahmin edilen rakamın 5 katına ulaşıldığı belirtilen raporda, Kanada’da işsizlik oranının %9.4 olduğu açıklandı. Raporda ayrıca British Columbia ve Saskatchewan’da ekonominin nispeten stabil olduğu ifade edilirken, yaşanan iş kayıplarının neredeyse tamamının Ontario ve Quebec’ten bildirildiği belirtildi.

Nygard markasının kurucusu, moda devi Peter Nygard, tutuklu yargılanmaya devam edecek. Winnipeg’de tutuklu bulunan Nygard, telekonferans yoluyla katıldığı duruşmasında avukatları aracılığıyla yaptığı kefaletle tahliye başvurusundan red cevabı aldı. 25 yılı aşkın bir zaman boyunca birçok kez cinsel tacizde bulunan 79 yaşındaki Nygard’ın ABD’ye iadesi için resmi başvuru süresi 12 Şubat’ta doluyor.

Tacizci Aydın Çoban Kanada’ya iade edildi. Çoban tarafından taciz edilen ve şantaj yapılan 15 yaşındaki Amanda Todd isimli genç kız, 2012 yılında yayınladığı bir videonun ardından yaşamına son vermişti. 2017 yılından beri vatandaşı olduğu Hollanda’da cezaevinde bulunan Çoban’ın davası, 12 Şubat’ta British Columbia Yüksek Adalet Mahkemesi’nde görülecek.


KANADA’DA SON DURUM 5 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte teşhis edilen COVID 19 vaka sayısı 4.083, vefat eden kişi sayısı ise 158 olarak rapor edildi.

Kanada Kamu Sağlığı Kurumu, ülke genelindeki vaka sayılarında önemli ölçüde düşüş yaşandığını açıkladı. Son 2 haftada aktif vaka sayısında %30 oranında düşüş rapor edildiğini belirten kurum yetkilileri, günlük ortalama sayının ise 4100 olduğunu açıkladılar.

Satın Alma Bakanı Anita Anand, Kanada’da üretim yapılması konusunda aşı geliştiren ecza kurumlarının tamamıyla görüştüklerini açıkladı. Anand, tesislerin yetersizliği nedeniyle hiçbir kurumun Kanada’da üretim yapmayı uygun bulmadığını sözlerine ekledi.

Konservatif Parti Lideri Erin O’Toole, federal hükümetin aşı temini konusunda yeterince şeffaf davranmadığını iddia etti. Başbakan Trudeau tarafından halka açıklanan miktarın sadece %15’inin Kanada’ya ulaştığını belirten O’Toole, hükümeti küresel market şartlarında yeterince aktif olmamakla suçladı. O’Toole, salgının başlangıcında koruyucu ekipman konusunda yaşanan uluslararası çekişmenin aşı konusunda da yaşanacağının federal hükümet tarafından öngörülüp, hazırlanılması gereken bir durum olduğunu sözlerine ekledi.

Kanada genelinde internet üzerinden satış yapan küçük işletmelerin %25’inin bilgisayar korsanlarına hedef oldukları rapor edildi. Çeşitli platformlarda satış yapan 60.000 dolayında işletmenin önemli ölçüde mali kayıp yaşadığını belirten Kanada Bağımsız İşletmeler Federasyonu başkan yardımcısı Jasmin Guenette, pandemi nedeniyle tecrübeli olmadıkları alanlarda hizmet vermeye zorlanan işyeri sahiplerinin söz konusu saldırılara karşı korunmasının hükümetlerin sorumluluğunda olduğunu dile getirdi. Sibergüvenlik uzmanı Ritesh Kotak ise birçok işletmenin durumdan haberdar dahi olmadığını ve söz konusu sayının çok daha yüksek olma ihtimalinin bulunduğunu açıkladı.

Ontario’da kısıtlamaların hafifletilmesi konusunda Doug Ford ve David Williams birbirleriyle çelişen yorumlarda bulundular. Dr Williams, kısıtlamaların ancak aktif vaka sayısının 1000’in altına ve hastanede tedavi gören kişi sayısının ise 150’nin altına düştüğünde hafifletilmesinin değerlendirileceğini söylerken, eyalet başkanı Ford ise önümüzdeki hafta başında kısıtlamaların hafifletilmesi yönünde bir açıklama yapılacağını belirtti. Son 24 saatte 1599 kişinin CVID 19 pozitif teşhis edildiği ve 323 kişinin ise yoğun bakımda bulunduğu Ontario’da nihai kararın yeni varyasyonların sayısına göre alınması bekleniyor.

Toronto Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Colin Furness, yeni varyasyonların çoğalmaya başlamasının olası üçüncü dalganın temellerini attığını söyledi. Ontario’da ücretli hastalık izninin Ford tarafından reddedilmesinin, salgının control altına alınmasını zorlaştırdığını belirten Furness, hazırlanan pandemic haritasına göre vaka sayılarının en yüksek olduğu kategorinin iş güvenliği olmayan kişilerden oluştuğunun altını çizdi.

Ontario’da kısıtlamalara karşı işyeri sahiplerinden oluşan bir grup, 11 Şubat’ta işyerlerini açacaklarını ilan etti. We Are All Essential slogan altında toplanan grup üyeleri, tüm işyeri sahiplerini Ontario’da kısıtlamaların son bulması gereken 10 Şubat’ın ertesi günü işyerlerini açmaya davet ettiler. Kanada Bağımsız İşletmeler Federasyonu Ontario Başkanı Ryan Mallough 400’den fazla üyesi bulunan grubu kanunlara karşı gelmemeleri yönünde uyardı. Konu hakkında yorum yapan Doug Ford ise olağanüstü hal şartlarını ihlal etmenin $100.000 para cezası ve 1 yıla kadar hapis cezası olduğunun altını çizdi.


KANADA’DA SON DURUM 4 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte teşhis edilen COVID 19 vaka sayısı 3.235, vefat eden kişi sayısı ise 142 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 1172 ve Quebec’te 1053 kişi olarak açıklandı.

Ontario’da vaka raporlama sisteminde değişiklik yapıldı. Son 24 saatte 1172 kişinin COVID 19 pozitif teşhis edildiği ve 67 kişininse yaşamını yitirdiği eyalette, Toronto’nun vaka sayılarının günlük raporlara yansımadığı bildirildi. Vaka dağılımı Toronto’da 444, Peel’de 199 ve York bölgesinde 110 kişi olarak belirlendiği Ontario’da haftalık ortalama vaka sayısı ise 1675 kişi şeklinde rapor edilirken, önümüzdeki günlerdeki rapor sayılarında ise dalgalanmalar olabileceği bildirildi.

Ontario Eğitim Bakanlığı, okulların sınıfta eğitime dönmesiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Toronto, Peel ve York bölgesi okullarının ancak Aile Günü’nden sonra açılmasının değerlendirileceğini belirten Bakan Lecce, diğer bölge okullarının Pazartesi günü sınıfta eğitime geçebileceğini açıkladı. Buna göre Güney Ontario’da bulunan  ilk ve orta dereceli okullar 8 Şubat itibariyle sınıfta eğitime geçerken, Toronto, Peel ve York okulları 1 hafta daha bekleyerek, 16 Şubat’ta açılacaklar.

Toronto Belediye Başkanı John Tory, okulların ancak sağlık güvenliği sağlandığı takdirde açılması gerektiğini söyledi. Tüm Kanada’nın en geniş okul idaresine sahip TDSB okullarında sınıfta eğitime güvenle geçilebilmesi için maske kullanılması veya hastalık belirtisi gösteren çocukların evde kalmaları gibi tavsiyeler veren Tory, sağlık yetkililerinin onayının alınmasının ise en önemli gereklilik olduğunu söyledi.

Kanada, bazı aşırı sağcı ve beyaz üstünlüğü yanlısı grupları terör örgütü kategorisine aldı. Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair, 6 Ocak’ta Washington’da ayaklanma başlatan, tamamı erkeklerden oluşan aşırı sağcı Proud Boys grubunun aktivitelerini 2018 yılından bu yana takip ettiklerini söyledi. Kanada İstihbarat Teşkilatı tarafından hazırlanan raporun ardından söz konusu grubun terör örgütü kategorisine alındığını belirten Blair, aynı zamanda Neo Nazi ideolojisine bağlı Atomwaffen Division, beyaz üstünlüğü yanlısı The Base, aşırı ulusalcı Russian Imperial Movement, ve bazı köktendinci grupları da dahil olmak üzere 13 oluşumu, ceza kanununun 83.05 maddesine göre terör örgütü listesine girdiğini açıkladı.

Kanada Silahlı Kuvvetler eski başkanı Jonathan Vance, cinsel tacizle suçlandı. Görevi sadece iki hafta önce devralan Amiral Art McDonald, kaynaklar gizli tutulmak koşuluyla hazırladığı raporda, askeriyede güvenin temin edilmesi için ast üst ilişkisinin mukaddesatına değindi. Askeri mahkemede ifade verecek olan Vance ise konu hakkında bir yorumda bulunmadı.


KANADA’DA SON DURUM 3 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte teşhis edilen COVID 19 vaka sayısı 2.827, vefat eden kişi sayısı ise 77 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 1969 ve Quebec’te 1053 kişi olarak açıklandı.

Avrupa Birliği, Kanada’ya gönderilecek aşıların gecikmeyeceği konusunda güvence verdi. Virüsün yeni varyasyonlarının hızla yayılması sebebiyle üye ülkelerin vatandaşlarının ihtiyaçlarının mümkün olan en kısa zamanda karşılanmasını şart koşan AB komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, şeffaf kaldıkları sürece ecza firmalarının ihracat kapasitelerinin minimal ölçüde kısıtlanacağını açıkladı.  

Başbakan Justin Trudeau, Kanada’da aşı üretimi yapmak üzere Novavax ile iyi niyet sözleşmesi imzalandığını açıkladı. Trudeau, Novavax aşısı Health Canada tarafından onaylandığında, Montreal’de bulunan ABD’ye ait Royalmont tesislerinde aşı üretimi yapılacağını söyledi. Trudeau ayrıca Vancouver merkezli Precision NanoSystems ile yıllık 240 milyon doz kapasiteye sahip olacak bir üretim tesisinin inşasına hükümetin $25 milyon yatırım yapıldığını açıkladı.

Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair, ABD kara sınırından giriş yapanların otellerde konaklamasının henüz uygulamaya konulmayacağını açıkladı. Özellikle ABD Florida’ya seyahat eden Kanadalıların, ülkeye kara sınırından giriş yapmalarının önünü açan karara, iki ülke arasında halihazırda oldukça sıkı önlemler alınması sebep gösterildi.  

Dr Theresa Tam, virüsün yeni varyasyonlarının çoğunlukla temas zinciriyle yayıldığını söyledi. İngiltere ve Güney Afrika varyasyonlarının ikisinin de seyahat yoluyla ülkeye giriş yaptığını belirten Tam, enfekte olan kişi sayısının artmasının ise toplumsal temas yoluyla gerçekleştiğini söyledi. Ülke genelinde yeni varyasyonların tespit edildiği kişi sayısının 148 olduğunu açıklayan Tam, COVID 19 vaka sayılarının azalmasına rağmen, yeni varyasyon sayısının artış gösterdiğinin altını çizdi.

Ontario’da 74 kişinin yaşamını yitirdiği Tendercare Bakımevi’nde büyük ölçüde ilerleme kaydedildiği rapor edildi. 25 Aralık tarihinde North York General Hospital tarafından yönetimi devralınan bakımevinde şu ana kadar 108 mukim ve 105 çalışanın tamamen iyileştikleri bildirildi. Bakımevinde acil ihtiyaç duyulan kadrolara ise gerekli kişilerin geldikleri de rapora eklendi.

Ontario Bilim Komitesi tarafından hazırlanan raporda Toronto’da mecburi kategoride hizmet veren kişi sayısının yaklaşık 2 milyon olduğu belirlendi. Şehir nüfusunun %65’ine denk gelen kategorideki çalışanların virüse yakalanma oranının da daha fazla olduğu rapor edildi. Söz konusu gruptaki kişilerin çok büyük çoğunluğunun ise sendikalaşmamış, asgari ücretle çalışan ve ücretli hastalık izni bulunmayan işlerde çalıştıkları belirlendi.

Saskatchewan’da 2 kişide virüsün İngiltere varyasyonu tespit edildi. Söz konusu kişilerin birinin yakın zamanda İngiltere seyahatinden döndüğünü belirten eyalet kamu sağlığı kurumu, diğer kişinin ise yakın temasta bulunan bir aile bireyi olduğunu açıkladılar. Virüsün yeni varyasyonunun bulaşma hızının daha yüksek olduğunun altını çizen yetkililer, son 24 saatte 223 yeni vakanın tespit edildiği eyalette kısıtlamaların artması gerektiğini söylediler.

Quebec Eyalet Başkanı François Legault kısıtlamaların hafifletileceğini açıkladı. Eyaletteki birçok işyerinin 8 Şubat itibariyle hizmet vermeye başlayabileceklerini söyleyen Legault, söz konusu işyerleri arasında kişisel bakım salonları, müzeler ve alışveriş merkezlerinin de bulunduğunu belirtti. Legault sokağa çıkma yasağının ise saat 8 itibariyle geçerli olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.


KANADA’DA SON DURUM 2 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte teşhis edilen COVID 19 vaka sayısı 4.619 vefat eden kişi sayısı ise 104 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 1969 ve Quebec’te 890 kişi olarak açıklandı.

Uluslararası Ticaret Bakanı Mary Ng, Kanada’ya yollanacak aşılardan kesinti yapılmayacağına dair Avrupa Birliği komisyon üyesi Valdis Dombrovski’den sözlü teminat aldığını açıkladı. Herhangi bir yazılı teminat bulunmamasına rağmen, Avrupa Birliği’nin uygulamayı planladığı ihracat kısıtlamasının Kanada’yı kapsamayacağını belirten Bakan NG, görüşmede Kanada’nın tüm tüm alışverişini peşin olarak yaptığını hatırlattığını söyledi.

Kanada’da virüsün Güney Afrika varyasyonu artmaya başladı. B1351 olarak adlandırılan varyasyon, Ontario’da ilk kez rapor edilirken, British Columbia’da ve Alberta’da da tespit edilmişti. British Columbia’da Dr Bonnie Henry, rapor edilen 4 vakanın yakın geçmişte seyahat etmedikleri belirtirken, Ontario’da tespit edilen vakanın da benzer şekilde hiçbir şüpheli bağlantısı olmadığı açıklandı.

Kanada’dan Karayipler ve Meksika’ya seyahat etmek isteyenler için ABD merkezli iki firmanın hizmet vermeye devam ettikleri belirlendi. Delta ve American Airlines firmalarının Toronto- Cancun uçuşlarını ABD aktarmalı olarak hala açık tuttuklarının altını çizen Bloc Quebecois ulaşım eleştirmeni Xavier Barsalou-Duval, söz konusu durumda Kanadalı havayolu şirketlerinin dezavantajlı duruma düşürüldüklerini söyledi.

Ontario Eğitim Bakanı Stephen Lecce, bahar tatilininin tarihinin değişebileceğini ve okullarda hızlı test kitlerinin kullanılacağını açıkladı. Haftada 25.000 test yapılabileceğini söyleyen Bakan Lecce, test sonuçlarının ne kadar zamanda değerlendirilebileceği hakkında ise yorum yapmadı. Okulların açılmasında planlanan tarihlere bağlı kalınan Ontario’da, Ottawa ve çevre illerdeki okullarda sınıfta eğitime başlandı; Toronto, Windsor – Essex, Peel, York ve Hamilton bölgelerinde ise 10 Şubat’ta başlanacak. Konu hakkında yorum yapan Doug Ford ise, hedeflerinin bu yönde olmakla birlikte, güvenlik sağlanmadan söz konusu bölgelerdeki okulların açılmayacağını söyledi.

Ontario Kamu Sağlığı Kurumu Başkanı Dr David Williams, kısıtlamaların ancak yoğun bakım ünitelerindeki hasta yoğunluğu yarı yarıya düştüğünde hafifletileceğini açıkladı. Ontario’da virüsün Brezilya varyasyonu görülmemesine rağmen, İngiltere varyasyonunun 69 kişide tespit edilmesinin ardından, hiçbir seyahat bağlantısı bulunmayan 1 kişide ise Güney Afrika varyasyonunun görüldüğünü hatırlatan Williams, söz konusu şartlar altında işyerlerinin açılmasına izin vermenin çok büyük bir risk olacağını söyledi. Williams, aşıların Güney Afrika varyasyonuna karşı beklenen etkiyi göstermediğini de sözlerine ekledi.

Toronto’da Belmont Meats isimli et işleme tesisinde 78 COVID 19 vakası tespit edildi. Vakaların 2’sinde UK varyasyonu teşhis edilirken, söz konusu kişilerin Barrie’de bulunan Roberta Place ile bağlantılı olduğu belirlendi. 28 Ocak’tan buy ana kapalı bulunan tesiste, vakaların hiçbirinin yakın geçmişte seyahat etmedikleri açıklandı.


KANADA’DA SON DURUM 1 ŞUBAT 2021

Federal Hükümetten paylaşılan son rakamlara göre Kanada genelinde son 24 saatte teşhis edilen COVID 19 vaka sayısı 3.107 vefat eden kişi sayısı ise 74 olarak rapor edildi. Vaka dağılımı Ontario’da 1848 ve Quebec’te 1223 kişi olarak açıklandı.

Health Canada, AstraZeneca aşı çalışmasının halen onay beklediğini bildirdi. Kurumun Basın Sözcüsü Eric Morrissette, aşının uzmanlar tarafından incelendiğini ve onay prosedürünün Şubat ortasında tamamlanabileceğini söyledi. Dünyada 15 ülke tarafından onaylanan aşının, Kanada’da halen bekletilmesinin sebebini karışık bir durum olarak yorumlayan kurum sorumlusu Dr. Supriya Sharma ise, deneklerin bazılarının sadece yarım doz aldıklarını açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, ülke genelinde uygulanması planlanan seyahat kısıtlamalarının mümkün olduğunca hızlı başlaması için çalıştıklarını söyledi. Bu hafta Perşembe gününe hazırlandıklarını belirten Bakan, mecburi olan PCR testinin havaalanlarında yapılacağını ve yolcuların test sonuçlarını alanlara en yakın otellerde beklemeleri gerekeceğini söyledi.

Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair, ABD ile kara sınırında mecburi olmayan seyahatlerin engellenmesi için çalışmalara devam edildiğini söyledi. Her iki ülkenin de vaka sayılarının kontrol altında tutmak istediğin söyleyen Blair, sınırdan geçiş öncesi PCR testi ibraz edilmesinin mecburi hale getirilmesi üzerinde çalıştıklarının altını çizdi.

Quebec hastaneleri yeniden ameliyat yapmaya başlıyor. Hastane yoğunluğunun 1 haftada 200 kişi azaldığını söyleyen Eyalet Sağlık Bakanı Christian Dube, mecburi olmayan operasyonların artık yapılabileceğini açıkladı.

Vancouver’da bir apartman dairesinin gece kulübüne dönüştürüldüğü tespit edildi. Dairesinde restoran ve bar hizmeti veren 42 yaşındaki ev sahibi tutuklanırken, partiye katılan kişilere $17.000 para cezası verildi. Olay hakkında yorum yapan bölge polisi 2 hafta içinde benzer tarzda 3 parti şikayeti alındığını ve kapıdaki güvenlik görevlilerinin kendilerine mukavemet ettiklerini söyledi.

British Columbia’da Kitimat bölge hastanesi ırkçılık suçuyla mahkemeye verildi. Indigenous bir kadın, doğum yapmak üzere gittiği hastane tarafından yatışının yapılmadığını; 45 dakika mesafede bulunan ikinci hastanede ise doktor zamanında gelmediği için ölü doğum yaptığını iddia etti. Konu hakkında yorum yapan BC Sağlık Bakanı Adrian Dix, ırkçılık ve ayrımcılığın özellikle hastanelerde kabul edilemeyeceğini ve konunun mutlaka ciddiyetle ele alınacağını söyledi.

Toronto’da engelli çocukların sınıfta eğitim aldıkları 3 okulda eğitim görevlilerinin N95 maskesi kullanacakları açıklandı. İlkokul çağındaki birçok engelli çocuğun farklı ihtiyaçlar nedeniyle maske kullanmalarının problem oluşturduğunu söyleyen TDSB Basın Sözcüsü Ryan Bird, çocukların ve eğitmenlerin sağlık güvencesini sağlamak için eğitmenlerin N95 maskesini kullanabileceklerini belirtti. TDSB ve Sick Kids Hastanesi işbirliğiyle başlatılan pilot projede, eğitim görevlilerinin maske kullanacakları 3 okul, Sunny View, Park Lane ve Lucy McCormick ilkokulları olarak belirlendi.


KANADA HABER – OCAK 2021