Ana sayfa Yazarlar Göçmenlik ve Siz KANADA İÇİNDEN SPONSORLUK BAŞVURUSU

KANADA İÇİNDEN SPONSORLUK BAŞVURUSU

3580
0
PAYLAŞ

Merhaba saygıdeğer Perfect Gazete okurları.
Bu ay sizlere Kanada içinden eş/ Common Law Partner ya da bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınıza sponsor olabilmeniz hakkında bilgiler vereceğim.
Bu bilgilerin tamamına Kanada Göçmenlik Bakanlığının internet sayfasından da erişebilirsiniz.

Kanada içinden eşiniz, Common Law Partner olarak adlandırılan partneriniz veya bakmakla yükümlü olduğunuz çocuğunuza nasıl sponsor olabilirisiniz?

Kimler sponsor olabilir?

Aşağıdaki durumlarda, eş veya Common Law Partner ya da bakmakla yükümlü olduğunuz çocuğa sponsor olabilirsiniz:
• 18 yaşında veya daha büyük olmanız;
• Kanada vatandaşı veya PR sahibi olmanız;
• Sponsor olmak istediğiniz kişi; eş / Common Law Partner veya çocuğunuzun sponsorluk edilebilecek kişi olarak yeterlilik sağlamış olması;
• Sponsor olan kişi olarak, sponsor olunan kişi PR belgesini aldıktan sonra da Kanada’da yaşamaya devam etmeniz;
• Siz ve eşiniz veya Common Law partnerinizin yükümlülüklerinizi ve sorumluluklarınızı kabul ettiğinizi onaylayan bir anlaşmayı imzalamanız;.
• Eşinizin, Common Law Partner veya bakmakla yükümlü olduğunuz çocuğunuzun temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda gerekli taahhütnameyi imzalamanız ; ve
• Her bir çocuğunuzun temel gereksinimleri sağlamak adına yeterli gelirinizin olduğunu kanıtlamanız. Bu şart sadece kendi çocuklarınız olan ve bakmakla yükümlü bulunduğunuz bir çocuğa sponsor olmak için başvurduğunuzda geçerlidir. Bunu belgelemek için ise, son 12 aya ait finansal kaynaklarınızı gösteren belgeler sağlamanız gerekir.

Önemli notlar:
• 5 yıl sponsor olamama: 5 yıl içerisinde Kanada’ya eşiniz veya partneriniz tarafından sponsor olunarak getirildiyseniz, Kanada’ya girdiğiniz tarihten itibaren 5 yıllık bir süre boyunca yeni bir eş veya Common Law Partnera sponsor olamazsınız.
• Çalışma İzinleri – Eş veya Common Law Partner sponsorluk işlemleriniz sürerken aynı zamanda çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Sponsorluk ve Work Permit başvurusunu eş zamanlı olarak yapabilirsiniz.
Eş veya Common Law Partner’ın sahip olması gerek şartlar :
Kanada’da eş ya da Common Law Partner sponsorluğu sözkonusu olduğunda; eşin ya da Common Law Partnerın veya bakmakla yükümlü bulunulan çocukların:
• Kanada’da sizinle birlikte yaşıyor olması;
• Geçerli bir pasaport veya seyahat belgesine sahip olması;
• Kanada’da geçerli göçmenlik statüsüne sahip olması;
• Eşiniz veya Common Law Partner’ınızın PR başvurusundaki öncelikli amacının Kanada’da daimi ikamet almak amacıyla olmaması gerekmektedir.
Bu kategoride Common Law Partner teriminin tanımı:
Yazılı bir evlilik beyannamesi olmadan sizinle aynı evde yaşıyor olması;
Aynı ya da karşı cins olması;
18 yaşında veya daha büyük olması,
En az 12 ay boyunca sizinle birlikte yaşıyor olması,
Ancak ayrı kalmışlar ise bu sürenin;
Kısa süre ve geçici olması ve bu ayrılığın iş ya da seyahat amaçlı olduğunun ispatlanması istenmektedir.

Sponsorluk başvurusu yapıldıktan sonra taahhütünüzün geri çekilmesi:
Sponsorluk başvurusunu gönderdikten ve taahhütte bulunduktan sonra fikrinizi değiştirirseniz, dosya üzerinde son karar verilmeden önce Göçmenlik Bakanlığı’nın ilgili dairesine bir dilekçe yazmalı ve bu dilekçeyi IRCC Webform üzerinden göndermelisiniz. Bu konuda nihai karar göçmenlik dairesine aittir.

Bilginiz çok, yolunuz açık olsun.