Ana sayfa Ayın haberi KANADA TARİHİNİN EN BÜYÜK SİLAHLI SALDIRISINDA YENİ GELİŞEMELER

KANADA TARİHİNİN EN BÜYÜK SİLAHLI SALDIRISINDA YENİ GELİŞEMELER

1327
0
PAYLAŞ

Kanada tarihinin en büyük silahlı saldırısında RCMP memurlarının ihmali gün yüzüne çıktı.

Nova Scotia’da 2020 yılı Nisan ayında meydana gelen Kanada tarihinin en büyük silahlı saldırısında önemli gelişmeler kaydedildi.19 Nisan gecesinde 5 kasabada 16 evi ateşe veren ve 22 kişinin ölümüne sebep olan saldırıları düzenleyen Gabriel Wortman isimli katilin ateşli silahlara ulaşım şekli ve RCMP içindeki bağlantısı hakkında yeni açıklamalar yapıldı.
12 saat içinde düzenlediği saldırıların ardından kaçarken RCMP memuru Heidi Stevenson’u da öldüren katil Gabriel Wortman’ın kullandığı silahları ne şekilde ele geçirdiği tespit edildi.
Katili 20 yıldan fazla süredir tanıdığı belirlenen ABD Maine’de yaşayan Sean Conlogue isimli kişinin, Wortman’a silah temin ettiği öğrenildi. Katilin birçok kez kendi evinde kaldığını ve bazı ateşli silahları kendi evine sipariş yoluyla getirttiğini kabul eden Conlogue, ifadesinde söz konusu silahların ne amaçla kullanılacağı hakkında ise bilgisi olmadığını iddia etti.
Diğer yandan, Gabriel Wortman’ın 10 yıldır polis takibinde bulunduğu ortaya çıktı. Katilin amcası Glynn Wortman, polise verdiği ifadesinde yeğeninin ailesini öldürmekle tehdit ettiğini açıkladı.
Katilin RCMP içinde bağlantısı olduğunun kesinleşmesinin ardından yapılan açıklamada, RCMP yetkilileri davanın güvenliği adına konu hakkında resmi bir açıklama yapmazken, Wortman’ın kız arkadaşı katilin bir RCMP subayıyla akraba olduğunu ve daha önce o kişinin üniformasını denediğini açıkladı.
Wortman hakkında yorum yapan eski patronu ise saldırganın kullandığı RCMP benzeri arabayı yerel bir tamircide modifiye ettirdiğini ve bunu gizlemeye gerek görmediğini söyledi. Konu hakkında bir açıklama yapan RCMP yetkilileri, eski polis araçlarının halka açık arttırmayla satıldığını doğrularken, Wortman’ın bu aracı özellikle otobanda kullanmaması konusunda uyarıldığını bildirdiler.
51 yaşındaki Wortman’ın giydiği orijinal RCMP üniformasını nasıl ele geçirdiği ise halen netlik kazanmadı.