Ana sayfa Haberler Yaşam KISA KISA EYLÜL 2018

KISA KISA EYLÜL 2018

3356
0
PAYLAŞ

Dünyadaki altının neredeyse tamamı, dünya oluştuktan yaklaşık 200 milyon yıl sonra meydana gelen meteor patlamaları sonucu oluşmuştur.

Ferrari otomobillerinin üreticisi ve Ferrari takımının kurucusu Enzo Anselmo Ferrari, 1. Dünya Savaşı’nda İtalyan ordusunda nalbanttı.

Guinness Rekorları İrlandalı Guinness Bira Fabrikası tarafından yaratılmıştır. Tüm dünyadaki Guinness satışının %40’ı Afrika kıtasına aittir.

Yunuslar uykudayken boğulmamak için beyinlerinin sadece yarısıyla uyurlar. Diğer yarısı ise uyanık kalarak nefes almaya devam eder.

18. yüzyılda vampirler büyük bir toplumsal histeriye neden oldular. Birçok kişi ölüler mezardan çıkıp kendilerinin peşine düşmesin diye mezarlıkları talan ederek naaşları mezarlarından çıkarıp tekrar öldürmeye teşebbüs etti.

Yetişkinlerde 206 kemik varken bebeklerin yetişkinlerden daha fazla kemiği vardır. Bebeklerde 300 kemik bulunur. Çünkü büyüdükçe bu kemikler birleşerek yetişkinlerdeki gibi tek parça halini alırlar.

Senfoni orkestrasına son eklenen enstrüman klarnettir.

Venezualla’da bulunan Angel Falls, 979 metrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun şelalesi ünvanına sahiptir. UP filminde de konu olan bu doğa mucizesinin keşfedilmesine 1933 yılında değerli taşlar aramak için yolculuğa çıkan Jimmy Angel isimli havacının uçağının düşmesi sebep olmuştur.

Büyük kitlesel yok oluşlardan kurtulmuş canlılar sınıflandırmasında ‘yaşayan fosil’ olarak adlandırılan koalalar buzul çağlarından günümüze var olan nadir canlılardandır. Dünyada bulunan en eski koala fossilleri Avusturalya’da olup, yaşlarının 20 milyon yıl olduğu hesaplanmıştır.

007 kariyeri boyunca yaklaşık 5000 kez vurulmaya çalışılmıştır.