Ana sayfa Yazarlar Dengeli Beslenme MUTLULUĞUN SIRRI BU YİYECEKLERDE

MUTLULUĞUN SIRRI BU YİYECEKLERDE

2005
0
PAYLAŞ

Sağlıklı beslenerek mutlu olabilirsiniz…

Mutsuz ve yalnız geçen bir senenin ardından hepimiz mutlu olmayı hakediyoruz. 2021 baharına mutlu girmek için aşağıdaki listeye bir göz atın…

Muz
Muz denilince herkesin aklına otomatik olarak potasyum geliyor. Ancak bilinmeyen bir özelliği tryptophan içermesi. Ruh halinize direkt etki eden bir beyin kimyasalı bu. Araştırmayı yapan kişi Ara DerMarderosian. Aynı zamanda folik asit de içeren muz, bu özelliği ile de düşük B vitamini kaynaklı depresyona karşı en güçlü silahınız.


Çilek, kiraz, böğürtlen, frambuaz (Berry ailesi)
Institute for Molecular Studies’den Torrey Pines’a göre bu tarz kırmızı meyvelerin tadında valproic asite çok benzer bir kimyasal bulunuyor. Valproic asit, mood stabilizer olarak bipolar bozukluk tedavisinde kullanılan ilacın etken maddesi. Ek olarak içerdikleri antisiyoninlerin insan sağlığına doğrudan kanıtlanan bir etkisi bulunmasa da, vücuttaki iltihabı azalttığı söylenmektedir. Bu da dolaylı yoldan depresyon riskine etki etmektedir.

Kinoa
Kinoanın popüler bir gıda maddesi olmasına şaşırmamalıyız aslında. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre kinoada bulunan quercetin isimli flavanoidin anti depresan etkilerinin olduğu gözlemlenmiş.

Bitter çikolata
Çikolata severlere süper bir haber daha! Antioksidan açısından oldukça zengin olan bitter çikolatanın aynı zamanda stres hormonu olan kortizolu de azalttığını bulan araştırmalar var. Bunlardan biri: Journal of Proteome Research.

Somon
Somonun Omega-3 açısından ne kadar zengin olduğunu konuşmamıza gerek yok. Omega 3 keyfinizi yerine getirmenin yanı sıra, depresyonla savaşma konusunda size ekstra bir koruma katmanı sağlıyor.


Yeşil Çay
Japonya’da yapılan bir araştırma günde beş bardaktan fazla yeşil çay içen kişilerin daha az stresli olduğunu bulmuş. Tabii günde 5 bardak yeşil çayın çarpıntı yapacak kadar fazla bir miktar olduğunu not düşmekte fayda var.


Elma
Elma girmeyen eve doktor girer diye boşuna demiyor British Journal of Health Psychology. Elma başta olmak üzere yediğimiz bazı meyvelerin sakinleştirici etkisi olduğu ve bunun da bizi daha mutlu bir birey yaptığını söylüyor araştırma.


Mantar
D vitamini eksikliğini düşük mod, keyifsizliğe bağlayan bir araştırmayı buraya bırakmak istiyorum: Vitamin D deficiency may play a role in depression. D vitamin açısından oldukça zengin olan mantarı şimdiden sotelemeye başlayın derim.
D vitaminin vücuttaki ana görevi esansiyel aminoasitlerden biri olan Triptofanın serotonine dönüştürülmesi ve bu dönüşüm işleminin kontrolüdür. Serotonin de anksiyete ve depresyonu uzak tutmak için en güçlü silahımız.

Baklagiller
Amerika Tarım Bakanlığı’nın yaptığı araştırma vücudumuzdaki düşük magnezyum oranının düşük enerji seviyeleri ile ilişkisini ortaya çıkarmış. Magnezyum açısından zengin olan baklagilleri öğünlerinize eklemeniz için size bir geçerli sebep daha.


Portakal
C Vitaminin antioksidanlarla birlikte bağışıklık sisteminizi desteklediği ve güçlendirdiği bilinen bir gerçek. Ek olarak, vücutta gezen serbest radikallere bağlanarak vücudun bu zararlılardan kurtulmasına yardımcı oluyor. O yüzden başta portakal olmak üzere c vitaminini aksatmayın lütfen.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.