Ana sayfa Haberler NECATİ ONAT İMZASIYLA İSTANBUL NOSTALJİ SERGİSİ

NECATİ ONAT İMZASIYLA İSTANBUL NOSTALJİ SERGİSİ

3233
0
PAYLAŞ

Toronto’nun tanınmış grafik tasarımcı ve ressamlarından Necati Onat’ın 6-8 Eylül tarihleri arasında Kanada Türk Dernekleri Federasyon merkezinde açtığı İstanbul Nostalji sergisi yoğun ilgiyle karşılandı.

Açılış konuşması bir slayt gösterisi eşliğinde Prof Aysan Sev’er tarafından yapılan serginin galası 7 Eylül 2019, Cumartesi günü gerçekleşti.


Necati Onat’ın İstanbul, balerinler ve atlı spor temalı resimlerine ilaveten Köroğlu ve Dede Korkut Destanı ilustrasyonlarının onun yaratıcı dehasının en keskin örneklerini oluşturduğunu belirten Prof Sev’er, ‘Bu değerli sanatçımız bazı yeni resim ve grafik ürünleriyle bizleri bir renk ve şekil şölenine davet ettiği için Kanada Türk Toplumu olarak çok şanslıyiz’ dedi.


Türkiye’de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde dereceyle master yaptıktan sonra çalıştığı çeşitli kuruluşlarda yaptığı grafik ve sanat ürünleri birçok ödüle layık görülen Necati Onat’ın, Kanada’ya yerleştikten sonra çalışmaya başladığı Toronto Belediyesi’nde ise sulu/akrilik/yağlı boyalarla yaptığı resimler, Toronto hükümet binalarını, sokaklarını, parklarını, şehir taşıtlarını, otobüs duraklarını, sanat galerilerini ve bireylerin evlerini süsledi ve süslemeye devam ediyor.


Toronto Star Necati’nin çabalarini “Posterler Toronto sokaklarini yaşayan bir sanata döndurdü” diye övdü. Hobi olarak derlediği antik kilimler, Toronto, Ottawa, Montreal ve bazi Amerikan merkezlerinde gösterilere dönüştü.