Ana sayfa Ayın haberi ONTARIO BU KIŞ ISINAMAYACAK

ONTARIO BU KIŞ ISINAMAYACAK

1013
0
PAYLAŞ

Ontario Enerji Kurulu %10 oranına varan zam teklifini onayladı.

Ontario’da enerji fiyatlarına bir kere daha zam geldi.
Ontario Enerji Kurulu (OEB), eyaletin %75’lik dilimine hizmet sunan Enbridge Gas Şirketi’nin %5 ila %10 arasındaki zam teklifini onayladı.
Enbridge Gas Şirketi, Uluslarası Enerji Kurulu’nun tavsiyelerine uyarak, Kuzey Amerika’da baş gösteren enerji üretimi sıkıntısıyla başa çıkmak amacıyla Haziran ayında yılın her çeyreğinde enerji fiyatlarına zam yapılmasını teklif etmiş ve OEB’nin onayıyla, enerji fiyatlarını yükseltmişti.
Gaz tüketiminin en düşük olduğu Temmuz ayında enerji fiyatlarına yapılan %18.5 – %23.2 oranındaki ilk zamlar, ikamet bölgesine göre ortalama $250 olarak faturalara yansımıştı.
Her 3 ayda bir yapılacağı açıklanan zamların ikinci adımı ise 1 Ekim 2022 tarihi itibariyle %5 ila %10 oranına denk gelecek şekilde atıldı.
Ontario’da yaklaşık 3.8 milyon mesken ve işyerine enerji dağıtımından sorumlu olan Enbridge Gas Basın Sözcüsü Andrea Strass, önemli ölçüde artan enerji fiyatlarının kullanıcılar üzerindeki etkisini azaltmak için esnek ödeme planlarıyla geldiklerini açıklamakla yetindi.


COVID 19 ve Ukrayna’daki savaşın, uluslararası likit doğalgaz ihracatının Kuzey Amerika’dan sağlanması ihtiyacını doğurduğunu söyleyen Strass, sonucun tarihte görülmemiş bir oranda faturalara yansıdığının bilincinde olduğunu söyledi.
Ontario eyalet hükümetiyle işbirliği içinde olduklarının altını çizen Strass, enerjinin daha verimli kullanılması için ev ve işyerlerinin izolasyonunun yenilenmesini önerdi.
Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında enerji fiyatlarının ikamet bölgesine göre artmaya devam edeceği Ontario’da bu yılki fatura rakamlarının geçtiğimiz yıla göre $500 daha fazla olduğu belirlendi.
Konu hakkında bir açıklama yapan petrol ve gaz ekonomistlerinden WTRG Economics Başkanı James L. Williams, yükselen fiyatlardan en çok sabit gelirli kişilerin etkileneceğini söyledi.
Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz aktarımını sağlayan Nord Stream 1 petrol boru hattının bir sızıntı nedeniyle tamamen kapatıldığının altını çizen Williams, ısıtma ve elektrik üretiminde Kuzey Amerika’ya kıyasla doğalgaza daha fazla mecbur olan Avrupa’nın ihtiyacının karşılanmasının tüm Kuzey Amerika’daki enerji faturalarına da bir yansıması olacağını söyledi.
Nord Stream hattının her ne kadar teknik sorunlar nedeniyle kapatıldığı iddia edilse de durumun, Rusya’nın uluslararası yaptırımlara karşı bir misillemesi olduğuna dikkat çeken Williams, tüm Kuzey Amerika’da kış boyunca enerji fiyatlarına %30 oranında bir zam daha yapılacağını öngördüğünü sözlerine ekledi.
Artan enerji fiyatlarına karşı birçok Avrupa ülkesinin vatandaşlarını koruma çabasının benzerinin Kanada’da görülmemesi ve muhalif partilerin de konuya değinmemeleri ise soru işaretleriyle karşılandı.