Ana sayfa Ayın haberi ONTARIO ENGELLİLERLE DALGA GEÇİYOR

ONTARIO ENGELLİLERLE DALGA GEÇİYOR

1190
0
PAYLAŞ

Ontario Engelli Destek Programı ödeneklerine yapılacak zam, hızla yükselen enflasyona karşı trajikomik oranda kaldı.  

Ontario Engelli Destek Programı (ODSP) aracılığıyla düşük gelirli engelli birey ve ailelere ödenen gelir yardımına yapılacak zammın tarihi ve oranı belli oldu.

Eyaletin 2022 Bütçe Planı’nın değerlendirildiği 2022 – 23 ilk çeyrek raporu Ontario Maliye Bakanı Peter Bethlenfalvy tarafından açıklandı. Bakan Bethlenfalvy, planın bir parçasını teşkil eden sosyal hizmetlere destek maddesinin ivedilikle hayata geçirileceğini duyurdu.

ODSP çeklerine Eylül ayı itibariyle %5 oranında zam yapılacağını açıklayan Ontario Maliye Bakanı Peter Bethlenfalvy, engelli öğrencilerin ailelerine dolaysız olarak yapılacak maddi desteğin ise $225 milyon tutarında olacağını bildirdi.

Söz konusu eğitim desteğine ne şekilde ulaşılacağının detaylarının yılın ilerleyen aylarında belli olacağını belirten Bakan Bethlenfalvy, ODSP ödeneklerininse enflasyona uygun olarak tekrar arttırılacağını ifade etti.

Diğer yandan ODSP çeklerine yapılan zammın, eyalet hükümeti tarafından defalarca taahhüt edildiği şekilde hızla artan yaşam maliyetlerine uygun oranda olmaması yüzbinlerce ODSP kullanıcısını hayal kırıklığına uğrattı. 2022 seçimlerinde ODSP kullanıcılarına eyalet tarihinde görülmemiş bir oranda destekte bulunulacağı sözünü veren Ontario Eyalet Başkanı Doug Ford, pandemi nedeniyle son 2 yıldır oluşan açığın kapatılacağını beyan etmişti.

Eyalet hükümeti tarafından sağlanan maddi desteğin, 1983 yılından bu yana en yüksek dereceye ulaşan enflasyon oranına uygun olarak düzenleneceğini umut eden yaklaşık 500.000 engelli birey ve 31.000 engelli öğrenci, yapılacak %5 zam ile kira, yaşam maliyetleri ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanması sıralamasında bir kez daha toplumun en alt seviyesine atılmanın üzüntüsünü yaşıyor.

Ontario nüfusunun yaklaşık %4’ünü oluşturan engelli bireyler, Ontario’da kişi başına alt eşik olarak saptanan gelirin $2229 olmasına karşın ODSP kullanıcısı bir bireyin ise sadece $1169 destek almasının başta ev kirası olmak üzere, gıda güvenliği ve sağlık ihtiyaçların karşılamasının imkansız hale getirdiğini dile getirdiler.