Ana sayfa Ayın haberi ONTARIO HALKININ SAĞLIK GÜVENCESİ DARALTILIYOR

ONTARIO HALKININ SAĞLIK GÜVENCESİ DARALTILIYOR

3258
0
PAYLAŞ

Ford Hükümetinin aldığı karar neticesinde 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yurtdışı sağlık hizmetlerinde önemli ölçüde kesintiler yapılacak.

Kısaca OHIP olarak bilinen Ontario Health Insurance Plan, yurtdışına seyahat edecek Ontario halkının mecburi sağlık hizmeti ihtiyacını artık karşılayamayacak.
Ontario Hükümeti’nin $11.7 milyarlık bütçe açığını kapamak için Nisan ayında Ford Hükümeti tarafından sunulan tasarı, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulamaya sokulacak.
Halihazırda var olan yurtdışı sağlık kapsamı yoğun bakım dahil olmak üzere acil serviste yatılı hastalar için günlük $400, ayakta tedavi edilecek acil hastalıklar içinse günlük $50 tutarında. Kur farkı baz alındığında bu rakamın yeterlilik ölçüsü ülkeden ülkeye farklılık göstereceğinden, yurtdışına seyahat edecek olan Ontario’luların özel sağlık sigortasına yönelmeleri bekleniyor. Bu durum ise özel sağlık sigortası primlerinin de yükselmesi anlamına gelecek.
Eyalet genelinde halkın Ford Hükümeti aleyhine yaptığı gösterilerin sayısı gittikçe artmasına rağmen, Ontario Yasama Meclis Üyesi Robin Martin, yurtdışı sağlık sigortasının zaten minimal giderleri kapsadığını belirterek, Ontario halkının yanıltıcı bir güvenlik hissine kapılmaması gerektiğini söyledi.
2018 hesap denetimi raporuna göre eyaletin 1 yılda yurtdışı acil sağlık hizmetine ödediği miktar $9 milyon.