Ana sayfa Ayın haberi ONTARIO’DA CİNSEL EĞİTİM TARTIŞMASI BÜYÜYOR

ONTARIO’DA CİNSEL EĞİTİM TARTIŞMASI BÜYÜYOR

3484
0
PAYLAŞ

Sağ kanada mensup Ontario Hükümeti’nin Sağlık ve Beden Eğitimi dersi müfredatını geçici olarak da olsa 1998 yılına geri döndürmesiyle, genellikle bu ders altında yer alan SexEd (Cinsel Eğitim) konuları da 1998 şartlarında işlenmeye devam ediyor.

Bir önceki Liberal Hükümetin 2015 yılında uygulamaya soktuğu modernize edilmiş müfredatı Premier Doug Ford öncülüğünde iptal eden hükümetle okul idareleri, öğrenciler, eğitimciler ve aileler arasındaki tartışmalar büyük sorun yaratmaya devam ediyor.
1.ci sınıftan 12.ci sınıfa kadar çeşitli seviyelerde öğretilmesi gereken cinsel kimlik, tercih, rıza, doğum kontrolü ve cinsel hastalıklar gibi hayati konuların son derece yüzeysel bir şekilde öğretileceği geçici yeni müfredat, eğitimde kullanılan dil açısından da kapsayıcı bir söylem geliştirmiyor.

Pro-sex education demonstrators hold signs in opposition to a protest opposing Ontario’s new sex education curriculum in front of Queen’s Park in Toronto on Tuesday, February 24, 2015. THE CANADIAN PRESS/Darren Calabrese

Bir önceki müfredata göre birinci sınıfın sonuna kadar vücudun önemli organ ve uzuvlarını tıbbi isimleriyle bilmeleri gereken öğrenciler, geçici yeni müfredata göre uzuvları cinsiyet farkı belirtilmeksizin sadece genital bölge olarak tanıyacaklar. Benzer şekilde üçüncü sınıf öğrencilerine tüm cinsel kimliklere karşı saygılı olmaları ve altıncı sınıf öğrencilerine klişeleşmiş tavırlara karşı olmaları gerektiği ve yedinci sınıf öğrencilerine farklı cinsel tercihlerle birlikte fiziksel ve psikolojik faktörler öğretilirken, geçici yeni müfredatta birçok terim sadece sözlük anlamıyla üstünkörü öğretiliyor.
Yeni müfredatta dikkat çeken bir başka farklılık ise cinsel perhiz konusunun sağlık eğitimiyle birlikte verilerek, yedinci sınıf öğrencilerine pozitif bir seçim olarak betimlenmesi. İptal edilen 2015 müfredatında kendi kendini tatminin insanın vücudunu tanımasının bir yolu olarak gösterilip zararsız olduğu anlatılırken, yeni müfredatta ise bu konu tamamen yok sayılmış durumda.


Niagara Şelaleri’nden Ottawa’ya kadar yüzden fazla okulda öğrenciler, öğretmenler ve çalışanlar tarafından sınıfı terk etmek şeklinde gerçekleşen protesto gösterilerinde binlerce öğrenci cinsel tercihlerinin yok sayılmasından dolayı kendilerini dışlanmış ve tehlikede hissettiklerini dile getirdiler. Protestolarda söz alan öğrenci ve öğretmenler, kapsamlı bir cinsel eğitimin çocukları farklı tercihlere itmek anlamını taşımadığını ve bu önyargının daha büyük sorunlara yol açacağını belirttiler.


Yeni müfredatın en önemli boşluğu ise hızla gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan yeni soru ve sorunlara cevap getirmemesi. Örneğin ‘sexting’ olarak bilinen cinsel içerikli istenmeyen mesajların veya diğer online cinsel saldırıların kabul edilemez ve yasadışı oldukları yeni geçici müfredat tarafından açık ve net bir şekilde dile getirilmiyor.
Ontario Hükümeti temel eğitimde uygulanacak yeni bir müfredat üzerinde çalışmakla birlikte yeni müfredat ancak 2019-2020 eğitim yılında hazır olabilecek.
İptal edilen 2015 müfredatında SexEd (Cinsel eğitim), cinsiyet ve cinsellik, duygusal ilişkiler ve sorumluluklar, insanın cinsel anotomisi, cinsel aktiviteler, üreme ve üreme sistemi, doğum kontrolü, güvenli sex, cinsellikten sakınma ve rıza konularını içeriyordu.