Ana sayfa Ayın haberi PRIDE TORONTO ŞEFFAFLIK RAPORUNDA SINIFTA KALDI

PRIDE TORONTO ŞEFFAFLIK RAPORUNDA SINIFTA KALDI

1391
0
PAYLAŞ
CI-PRIDEPARADE TORONTO, ON - June 23 Prime Minister Trudeau marches in the parade. Up to a million people came out to celebrate the LGBTQ community in the streets of Toronto. The annual Pride Parade wound its way from Church and Bloor street down to Yonge Dundas Square including the Prime Minister Justin Trudeau and singer Carly Rae Jepson. June 23, 2019 Richard Lautens/Toronto Star

Pride Toronto, federal hükümetten aldığı $1.8 milyon değerindeki fonun kullanımında
şeffaflık ilkesini çiğnediği için özür diledi.

Dünya genelinde en büyük onur yürüyüşüne ev sahipliği yapan Pride Toronto, pandemi öncesinde aldığı federal hükümet fonlarının ne şekilde kullanıldığını belgeleyemiyor.
Organizasyonun düzenlediği aktiviteleri denetleyen KPMG, 2018 ve 2019 yıllarında federal hükümetten alınan 3 fon hakkında eksikler tespit etti.
Organizasyonun finansal verilerini 2021 yılında denetlemeye başlayan KPMG, Pride Toronto ve Federal Hükümetin ilgili birimleri arasında imzalanan anlaşmanın yükümlülüklerinin yerine getirildiğinin henüz belgelenmediğini açıkladı.
Pride Toronto Yönetim Kurulu Başkanı Sherwin Modeste tarafından yapılan açıklamada ise organizasyon adına tüm içtenliğiyle özür dilediği ifade edildi.
Her yıl Haziran ayında Toronto’da LGBTQ+ bireylerin ön planda olduğu bir onur yürüyüşü düzenleyen Pride Toronto, aynı zamanda farklı cinsel ve seksüel kimliklere sahip her bireyin eşit haklara sahip olmaları yönünde çeşitli çalışmalar yürütüyor.
Söz konusu çalışmaların yürütülmesi için Canadian Heritage tarafından 2019 yılında $600.000 ve 2018 yılında $250.000 fon ayrılan organizasyona aynı zamanda yine 2018 yılında Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından verilen $1 milyon değerindeki fonun ne şekilde değerlendirildiği henüz belgelerle ispatlanmadı.
Organizasyonun düzenleme vaadinde bulunduğu 12 aktivitenin 10’unun gerçekleşmediğini tespit eden KPMG, fon başvurusunda özellikle Indigenous kökenli sanatçının isimlerinin izinsiz kullanılmasına ilaveten söz konusu sanatçıların etkinliklerde temsil edilmediklerini de açıkladı.
Pride Toronto Yönetim Kurulu Başkanı Sherwin Modeste, söz konusu zaman dilimi boyunca Pride Toronto aktivitelerine destek olan kişi ve kurumların güvenini sarstıkları, isimleri izinsiz kullanılan sanatçıların emeklerini kullandıkları ve yanlış beyanda bulundukları için tekrar özür dilerken; organizasyonun itibarına gölge düşürdükleri için de üzgün olduğunu söyledi.