Ana sayfa Haberler RUSYA 87 KANADA VATANDAŞINA DAHA YAPTIRIM UYGULUYOR

RUSYA 87 KANADA VATANDAŞINA DAHA YAPTIRIM UYGULUYOR

869
0
PAYLAŞ

Rusya Federasyonu tarafından kara listeye alınan kişi sayısı 900’ü geçti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarında eyalet başkanlarının da bulunduğu 87 Kanada vatandaşına daha ülkeye giriş yasağı getirildiğini açıkladı.
Karşılıklılık ilkesi doğrultusunda hareket edildiğini açıklayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kanada tarafından yaptırım uygulanan Rus sayısının 1000 kişiyi geçtiğine değindi.
Karşılıklı yaptırımlar konusunda bir açıklama yapan Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Kanada’nın Ukrayna’ya destek vermeye devam edeceğini, bununla birlikte Rus vatandaşlarına Kanada vizesi verilmemesinin ise adil bir tutum olmadığını ve Moskova’ya karşı olan Rusların cezalandırılmaması gerektiğini belirtti.
Joly ile fikir birliğinde olduğunu açıklayan Rusya’nın Kanada Konsolosluğu politik danışmanı Artem Kalabukhov, vize yasağının toplu cezalandırma anlamına geldiğini söyledi.
Diğer yandan Rusya’nın bazı Kanada vatandaşlarını kara listeye almasını haklı gördüğünü açıklayan Kalabukhov, söz konusu kişilerin Kiev neo-Nazi rejimine silah ve çeşitli teknolojiler sağlayan şirketlerin başkanları ile Bandera yanlısı aktivistler olduklarını beyan etti.
Rusya Federasyonu tarafından kara listeye alınan Kanada vatandaşları arasında Savunma Bakanı Anita Anand, Ticaret Bakanı Mary Ang, Quebec eyalet başkanı Francois Legault, Toronto Belediye Başkanı John Tory, Bombardier CEO’su Eric Martel gibi isimlerin yanısıra savunma sanayi yetkilileri, Kanada Savunma Bakanlığı’ndan görevliler, siyasiler, gazeteciler, öğretim görevlileri, avukatlar ve politikacıların eşlerinin de bulunması dikkat çekti.