Ana sayfa Haberler SAPYOSEKSÜELLİK

SAPYOSEKSÜELLİK

3297
0
PAYLAŞ

Sapyoseksüellik zekadan tahrik olmak anlamına geliyor. Peki bu bir fetiş mi yoksa sadece bir heves mi?

Sapyoseksüel; düşünebilen, akıl yürütebilen sözcüğünün latincesi “sapien” ve cinsel anlamda tahrik olan “sexualis” kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Zekayı en önemli tahrik edici unsur olarak gören kişilere verilen addır.
Uzun bir ilişki için doğru IQ
Sapyoseksüeller dış görünüşten önce zekadan etkilenirler.
Howard Gardner 1983 yılında Duygusal Zeka (EQ) gibi farklı zeka kavramları teorisini ortaya atana kadar tüm dünya zekayı IQ (Intelligence Quotient), yani beynin problem çözme yeteneği, hafıza, soyut ve geometrik düşünebilme, mantık yürütme ve açık uçların devamını getirebilme kabiliyetlerinden oluştuğunu sanıyordu.
Uzmanlar IQ kavramının aksine duygusal ve sosyal zekanın zaman içinde geliştirilebilir olduğunu; dolayısıyla duygusal zekanın, mantıksal zekaya göre ikili ilişkilerde ve sosyal hayatta insanı daha büyük başarılara götürdüğünü iddia ediyorlar.


Zeki olmak mı yoksa zeki konuşmak mı?
Farklı yaş grupları arasında yapılan bir araştırmada 16-25 yaş grubundakiler zekaya önem verirken, 25 yaş sonrasında, “Partnerinizde en çok hangisine önem verirsiniz?” cevabının yerini giderek “anlayış, saygı ve uyumluluk” almaya başlıyor.
“Birinin zeki olduğuna nasıl kanaat getirirsiniz?” sorusuna, %91’lik kesim, “Eğer zekice şeyler söylüyorsa” cevabını veriyor. Sosyal medyada ise birinin zeki olduğuna insanlar mezun olduğu ve çalıştığı yerlerden değil, biyografisine yazdığı zekice cümlelerden karar veriyorlar.Dolayısıyla ikili ilişkilerde IQ testi yapılmadığı sürece zeki konuşmak, zeki olmaktan daha önemli.
Araştırmacılara göre kadınlar zekaya erkeklerden 3 kat daha önem veriyorlar.
Peki, ne kadar zeki?
Ne kadar zeki olursan o kadar çok kişiyle birlikte olursun ya da ne kadar zekiysen o kadar güzel bir aşk hayatın olur gibi bir şey söz konusu değil. Zekanın da bir seviyesi var.
California Üniversitesi’nde Sapyoseksüel olduklarını iddia eden insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada denekleri birbiriyle oturup sohbet etmeleri için bir süre yalnız bırakmışlar. Genel olarak daha çok kişi tarafından hoşlanılan insanların IQ seviyeleri incelendiğinde toplumun genelinin %90’ından daha zeki olanlar, yani 120-135 seviyesindekiler daha ilgi çekici bulunmuş.
İnsan kendinden daha zeki olanlara katlanamıyor.
%99 daha zeki, yani 135 puan ve üstü kişilerin ise kesinlikle ilgilerini çekmemiş olduğu saptanmış.
Ayrıca insanların çoğunlukla kendilerinden IQ seviyesi %15 fazla olanlara kadar hoşlandıkları gözlenmiş.

Dolayısıyla bu yüzden en büyük oranı hala %50’sinden daha zeki olan yani ortalamanın üstündeki insanlar tutuyor. Yani IQ seviyesi 100-120 olanlar.
Bu durumda güzel konuşan ortalama bir zekaya sahip kişilerin daha şanslı olduklarını söylemek mümkün.