Ana sayfa Haberler Sağlık SU İÇMENİN BİLE DOĞRU ZAMANI VAR

SU İÇMENİN BİLE DOĞRU ZAMANI VAR

3736
0
PAYLAŞ

Su içmek için en doğru zamanlar ve nedenleri

Her bireyin güne başlama şekli ve alışkanlıkları farklı; ancak sağlıklı, dengeli bir yaşam ve güne dinç ve zinde başlamak için vücudun ana yakıt olan su ile başlamak en doğrusudur.
Bütün gece susuz kalmış bedenin ilk ihtiyacı sudur. Uyandığınızda, ilk tükettiğiniz besinin su olması kadar, suyu uyanır uyanmaz içmeniz de bir o kadar önemlidir. Su rezervlerinin tekrar dolmasının yanı sıra sabah aç karnına içilen suyun iyileştirici etkileri de vardır.
Aç karnına içilen su, vücut sağlığı üzerinde kilit rol üstlenmektedir. Örneğin; vücudumuzu bir ev, odaları organlarımız, koridoru da damarlarımız gibi kabul edelim. İşte bu evde biz uyurken her gece temizlik yapılır ve odalardan toplanan atıklar koridorda toplanır. En son yapılacak işlem ise su ile yıkayıp atıkları uzaklaştırmaktır. Sabah ne kadar az hareket ettikten sonra suyunuzu içerseniz, o kadar çok koridorda toplanmış atıkları atma şansınız olur. Eğer bu süreç uzarsa, atılması gerekenler tekrar metabolizmaya geri katılabilir.
Uyanır uyanmaz aç karnına içilen 2-2,5 bardak suyun (1 bardak yaklaşık 250 ml.) vücudun güne hazırlanmasında, metabolizmanın hızlanmasında ve kahvaltı öncesi midenin sindirime hazırlanmasında olduğu kadar detoksifikasyonda da önemli bir yeri vardır. Sabah aç karnına içilen suyun faydaları ile ilgili özellikle Japon bilim insanları araştırmalarını sürdürmektedir.

Su ve sağlık önerileri
Sabahları aç karnına su içmeye alışık olmayan birisi için bir kerede 2-2,5 bardak su içmek hiç de kolay olmayacaktır. Bu nedenle, başlarda 1 yudum dahi olsa azar azar içmeye başlamak ve giderek bu oranı arttırmak daha kolay olacaktır.
Gece boyu dil üzerinde biriken toksinleri bir dil sıyırıcı veya diş fırçasının arka kısmı ile temizlerseniz, vücuttan atılmaya çalışılan toksinleri etkili bir şekilde uzaklaştırmış ve geri yutmamış olursunuz.
Sabah içilen sudan sonra kahvaltı ve diğer bütün öğünlerden 30 dk. önce su içmeyi bırakıp, yine tüm öğünlerden 1-1,5 saat sonrasına kadar su içilmemesi, sindirim açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur.
Günlük içilmesi gereken suyun geri kalanı, gün içerisine yayılmış bir şekilde, öğünler arası tüketilir. Böylece günlük içilmesi gereken suyun yeterli bir kısmı tamamlanır.
Gün içerisinde içtiğiniz suyu akşam yatmaya yakın bir saatte azaltmak, gece boyunca lavabo ihtiyacı doğurmayacak kadar su içmek, uyku kalitesini arttırmak adına dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. Kimisi için bu miktar 1 su bardağı iken kimisi için bu 2 su bardağı olabilir. Ancak yatmadan önce, gece boyu susuz kalacak hücreler için 1 bardak su içmek aynı zamanda kalp krizine karşı da korunmaya yardımcı olacaktır.

Ek su ihtiyacını doğuracak durumlar:
Hastalık – yüksek ateş
Baş ağrısı
Tok olduğunuz halde yemek yeme ihtiyacı hissetmek
Gebelik-Emzirme süreci:
Kilo ve yaş
Spor yapmak
Alkol ve kafein tüketimi
Hava şartları
Hamam, sauna vs. kullanımın Yukarıda yazılan koşulların önemli bir kısmı tüm canlılar ve özellikle hayvanlar için de geçerlidir. Lütfen hava ısındığında, hasta olduklarında vs. evcil ve sokak hayvanlarının daha fazla su içmeleri konusunda hassasiyet gösteriniz.