Ana sayfa Haberler TORONTO DÜNYANIN EN ZENGİN 13. ŞEHRİ SEÇİLDİ

TORONTO DÜNYANIN EN ZENGİN 13. ŞEHRİ SEÇİLDİ

3612
0
PAYLAŞ

Global servet dağılımı üzerine uzman olan Güney Afrika merkezli New World Wealth kuruluşunun hazırladığı servet göçü raporuna göre Toronto, dünyanın en varlıklı şehirleri arasında.

Rapora göre, $944 milyarlık değeriyle Toronto, dünyanın en zengin 13. şehri. Global Wealth Migration Review isimli rapor, finans, emlak, bilişim, media ve iletişim alanlarında Toronto’yu dünyanın 9. büyük borsası olarak tanımlıyor.

Bununla birlikte rapor, şehirlerde hakim olan genel ekonomik durum yerine, serveti şehirlerdeki kişisel birikim üzerinden değerlendiriyor. Raporun varlık hesaplamada gözönüne aldığı kriterler, özel kişilerin taşınmazları, nakit birikimi, hisse senetleri ve iş kar payı gibi kazançlarından ödemelerinin ve harcamalarının çıkarılması sonucunda elde edilen rakamlar. Devlet fonları ise hesaba katılmadı.

Global Wealth Migration Review isimli raporda $ 3 trilyonluk değeri ile New York ilk sırada yer alırken, Toronto’yu $912 milyar ile Frankfurt ve $860 milyar ile Paris takip etti.

Tüm liste ise şöyle:

 1. New York
 2. London
 3. Tokyo
 4. San Francisco Bay Area
 5. Beijing
 6. Shanghai
 7. Los Angeles
 8. Hong Kong
 9. Sydney
 10. Singapore
 11. Chicago
 12. Mumbai
 13. Toronto
 14. Frankfurt
 15. Paris

Global Wealth Migration Review isimli rapora göre her ne kadar üst sınıfa mensup kişiler servetlerine servet katsalar da Toronto’da orta sınıf tehlikeli bir hızla yok oluyor. 1980’lerde Toronto bölgesinde yaşayan orta sınıf toplam nüfusun %60’ını oluştururken, bu rakam 2015 itibariyle sadece %28 seviyesinde bulunmakta.