Ana sayfa Ayın haberi TORONTO ÜNİVERSİTESİ’NİN TACİZCİ DEKANI SUÇLAMALARI REDDETTİ

TORONTO ÜNİVERSİTESİ’NİN TACİZCİ DEKANI SUÇLAMALARI REDDETTİ

1451
0
PAYLAŞ

Toronto Üniversitesi’nde Ortaçağ Araştırmaları profesörü Andrew Philip McDowell Orchard, hakkındaki taciz iddialarına rağmen Trinity College dekanlığına kadar yükseltilmişti.

Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi gibi dünyaya yön veren eğitim kurullarında üst düzey akademisyen olarak görev alan Andrew Philip McDowell Orchard, hakkındaki taciz iddialarını reddetti.
Al Jazeera tarafından iki yıl boyunca yürütülen araştırma, Orchard’ın 1990’lı yıllardan itibaren her üç üniversitede de doktora öğrencilerini taciz ettiğini, uygunsuz yaklaşımlarda bulunduğunu, tehdit ettiğini ve alkol sorunu bulunduğunu kanıtlarıyla ortaya koyarken, Orchard, avukatları aracılığıyla suçlamaları reddederek, kendisine yönelik bir cadı avı başlatıldığını söylemekle yetindi.
Evli ve iki çocuk babası olan Orchard, Toronto Üniversitesi’nde görev aldığı yıllarda kampüs yakınlarında bulunan Mullins isimli barın müdavimleri arasında yer alıyordu. Söz konusu barda kendisine atfen Andy’s Orchard tabelalı bir köşe düzenlenmişti. Mullins Bar, suçlamalardan sonra söz konusu köşeyi kaldırmıştı.


Toronto Üniversitesi’nde görev aldığı 2000 – 2013 yılları arasında hakkında iki resmi taciz iddiası bulunan Orchard, 2007 yılında Trinity College dekanlığına yükseltilirken, suçlamalarda bulunan mağdur öğrenciler ise korkutularak susturuldular.
Son olarak Oxford Üniversitesi’nde Rawlinson and Bosworth Professor of Anglo-Saxon pozisyonuna getirilen Orchard, üniversitenin baskısıyla görevinden gönüllü olarak ayrıldı.
Mağdur öğrenciler ve çeşitli destek gruplarının girişimleri sonucu önümüzdeki haftalarda ‘Akademik yaşamda iyileştirme’ konulu bir toplantı yapılacağını açıklayan Oxford Üniversitesi, Orchard tarafından yürütülen tüm öğretim ve danışma görevlerinin ise İngilizce Departmanı tarafından yürütüleceğini bildirdi.
2021 yılı Ekim ayında Orchard’ın portresini Trinity College duvarından indirmeyi taahhüt eden Toronto Üniversitesi ise henüz söz konusu işlemi gerçekleştirmedi.
Toronto Üniversitesi Başkanı Meric Gertler, yaptığı yazılı basın açıklamasında Toronto Üniversitesi’nin cinsel taciz prosedürlerinin yeniden gözden geçirileceğini belirtirken, Orchard’ın hakkındaki resmi suçlamalara rağmen dekanlıkla ödüllendirilmesi konusunda ise net bir açıklama getirmedi.