Ana sayfa Yazarlar Göçmenlik ve Siz TURİST VİZESİ İLE KANADA İÇERİSİNDEN ÖĞRENCİ VİZESİNE BAŞVURMAK

TURİST VİZESİ İLE KANADA İÇERİSİNDEN ÖĞRENCİ VİZESİNE BAŞVURMAK

3827
0
PAYLAŞ

Aşağıdaki yazı, Kanada’da Turist statüsünde bulunan bir kişinin, Kanada’da iken öğrenci vizesine başvurması durumunda ne tür zorluklar yaşayabileceği ve bu zorlukları aşarken neleri nasıl yapması gerektiğiyle ilgili olarak kaleme alınmıştır.
Sayfada bana ayrılan bu alanda, okuyucuyu bunaltmadan, hem öğrencinin bir programdan diğerine geçişi hem de IRCC’ye yapılacak vize başvurusu ve muhtemelen yaşanılacak olan zorluklar anlatılmaya çalışılacaktır.
Kanada’da altı aydan kısa bir süre sözkonusu olarak turist statüsünde bulunan kişiler aynı zamanda kısa dönem İngilizce programına da devam edebilmektedirler. Bu yaygın olan bir durumdur.
Göçmenlik (Immigration) yasaları ise Turist statüsüyle Kanada’da bulunan bir kişinin öğrenci vizesine başvuramayacağını belirtmektedir.
Ancak, yasa bu noktada şunu da söylemektedir:
Eğer Kanada içerisinde altı aydan kısa süreli bir eğitim alındıysa ve alınan bu eğitim gelecekte alınacak ya da alması planlalanılan bir akademik program için bir öngereklilik ise; Kanada içerisinden Öğrenci (Study) Vizesine başvurulabilir.
Bu durumda; kişinin Kanada’da kısa süreli İngilizce eğitimi sonrası altı aydan fazla eğitim veren profesyonel bir meslek programına devam etmek istemesi durumunda aşağıdaki iki engeli aşması gerekmektedir:
1- Normal kısa dönem ya da Pathway ile (bazı pathway öğrencilerinin sadece kısa dönem TRV ile Kanada’ya geldikleri bilinen bir durumdur.) Kanada’da bulunan öğrencilerinin gelecekte okuyacakları kolejden ya da kolejlerden Letter of Acceptance almaları
ve sonrasında ise;
2- IRCC’ye başvurup turist vizelerini öğrenci vizesine çevirmeleri gerekmektedir.
Yukarıdaki her iki durum da birbirleriyle direkt bağlantılıdır. Örneğin; öğrencinin LAO belgesi yoksa IRCC’ye başvuramaz. Diğer yandan, LOA işin içine girince durum yavaş yavaş daha da karmaşık hal almaktadır.
Maalesef, her kolej kendi programı için belirlediği öngereklilik olarak her dil okulunun verdiği eğitimi tanımamaktadır. Öğrencinin bu konuda kötü bir sürpriz yaşamaması adına bu konuda henüz işin başında mümkün olduğunca detaylı bilgi sahibi olması çok önemlidir. Muhtemelen okullar ve kolejler daha önce kendi aralarında yaptıkları anlaşmalar gereği, işbirliği içinde oldukları okulları tanımayı tercih etmektedirler. Diğer yandan, bazı kolejler bazı dil okullarından başarıyla mezun olmuş öğrencilerini bile tekrar sınava tabi tutmaktadır. Anlaşılan kimse pastadan pay vermek istememektedir.
Tabi ki önceki eğitimi tanıyan kolejler de vardır. Ama bazen bu eğitimi tanıyan kolejlerin bile kendi içerisinde farklı kuralları olabilmektedir. Okul öğrencisine dil okulunda aldığı İngilizce eğitiminin kendi bünyesindeki akademik programlar için başlangıç seviyesinin altında olduğunu söyleyebilmektedir.
Her şeye rağmen, öğrenci süreci başarıyla sonuçlandırmışsa, okuldan (LOA) kabul belgesini alabilir.
Tabi ki bu arada bütün olayların baş kahramanı olan ve hiçbir zaman bizden ayrılmayan ve ayrılmaya da pek niyeti olmayan zaman sorunu devreye girebiliyor. Öğrencinin dil kursunu bitirdiği zaman ile kolejin akademik programının başlangıç zamanının müthiş derecede uyumlu olmasının, öğrencinin bütçesi ve uygulanabilir bir yol haritası çıkarabilmesi için çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Hatırlamakta fayda var ki uzun süreli boşlukları Immigration da istememektedir.
Bir sonraki aşama ise; başarılı ve titizlikle hazırlanmış bir dosya ile IRCC’ye başvurulmasıdır. Unutulmamalıdır ki, IRCC öğrenci olmak isteyen kişiyi hala turist olarak görmektedir ve tehlike de buradadır. Yani öğrenciyi turist olarak gördükleri için Öğrenci (Study) Vizesine kabul edilememe riski vardır. Bunu da ancak çok iyi hazırlanmış bir dosya ile aşmak mümkündür.
Tecrübeli bir danışman bu süreçte dosyaları için çok kez IRCC’yi aramalı, onlara görsel içerikli metinler göndermeli ve kendileri ile yazışmalıdır. Ayrıca anlaşılabilecek bir dille bu dosyaların içerikleri ve amaçları kendilerine detaylı olarak anlatılmalıdır.
Diğer yandan, IRCC’de sonuç alınması tabi ki zamana bağlıdır. Bu aşamada sabırla beklemekten başka da yapabilecek pek bir şey yoktur.
Yukarıda da bahsedildiği gibi, süreç oldukça karmaşıktır ve bu karmaşık bir süreçi mümkün olduğunca basitleştirilerek anlatılmaya çalışılmıştır.
Son olarak kişisel yorumumu eklemek isterim. Toronto’daki öğrenci arkadaşlarla birlikte uzunca bir süre süreci yönetmeye çalıştık. Birlikte olumlu sonuçlar aldık. Ama çok yorulduk. Hatta şimdi yazarken bile yoruluyorum. Dolayısıyla okurken bazı arkadaşların da yorulacaklarına eminim. Onlardan bu yorgunlukları adına peşin peşin özür diliyorum.
Bilginiz çok, yolunuz açık olsun.
Saygılarımla