Ana sayfa Yazarlar Göçmenlik ve Siz ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE MÜJDELİ HABER

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE MÜJDELİ HABER

1005
0
PAYLAŞ
Immigration Minister Sean Fraser.

Kampüs dışı çalışma saati limitleri değiştirildi.

Kanada Göçmenlik, Sığınmacılık ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser, yaptığı basın toplantısında Kanada’da yüksek öğrenim gören uluslararası öğrencilerin haftalık kampüs dışı çalışma saati limitlerinde değişiklik yapıldığını duyurdu.
Pandemiyle birlikte öngörülemeyen bir işgücü kaybının yaşandığını belirten Fraser, içinde bulunulan ekonomik iyileşme ve büyüme sürecinde hem işverenlere hem de uluslararası öğrencilere destek olmak amacıyla bazı adımlar atıldığını açıkladı.
Kanada’da yüksek öğrenim gören uluslararası öğrencilerin haftalık 20 saatle sınırlı olan kampüs dışı çalışma saatlerinin geçici olarak kaldırıldığını belirten Fraser, yasal eğitim ve çalışma hakkı olan öğrencilerin kampüs dışı çalışmalarının Kanada iş hayatı konusunda çok değerli tecrübe birikim edinmelerine katkıda bulunacağını söyledi.
Geçici olarak yürürlüğe giren yüksek öğrenim gören öğrencilere kampüs dışı çalışma saati üst limit değişikliğinin 15 Kasım 2022 itibariyle aktif olacağını açıklayan Bakan Fraser, yeni kanunun 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçerli olacağını söyledi.
1 Ocak 2022 – 31 Ağustos 2022 tarihleri arasında 452.000 eğitim izni başvurusunun değerlendirildiğini belirten Sean Fraser, geçtiğimiz yıl aynı dönemde yapılan başvuru sayısının 367.000 olduğunu açıkladı. Fraser, 1 yıl içinde kaydedilen %23 oranındaki büyümenin, göçmenliğin Kanada işgücündeki rolünün önemini bir kere daha gösterdiğinin altını çizdi.
Kanada’da her sektörde giderek artan bir işgücü ihtiyacının gözlemlendiğini belirten Göçmenlik, Sığınmacılık ve Vatandaşlık Bakanı Fraser, uluslararası öğrencilere büyük bir fırsat olarak nitelediği yeni kanun aracılığıyla kısa dönemde ekonomik iyileşme, uzun dönemde ise ülke genelinde refahın artmasının amaçlandığını açıkladı.